IMG16051537

کد خبر : 100386

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۹ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۶

حدیث دلدادگی یک بنده خوب خدا

جوانکی از راه می‌رسد و بسته‌ای نبات تبرک شده مشهد را به او می‌دهد تا به نیازمندان بدهد. پیرمرد به جوانک توصیه می‌کند: «‌هیچ‌وقت باشخص بی‌نماز همسفر نشود.» حوالی میدان قیام بنده‌ای از بندگان خدا بساطی دارد که مشتریانش گرفتاران ارتباط با خدا هستند.

گفتمان ما | جوانکی از راه می‌رسد و بسته‌ای نبات تبرک شده مشهد را به او می‌دهد تا به نیازمندان بدهد. پیرمرد به جوانک توصیه می‌کند: «‌هیچ‌وقت باشخص بی‌نماز همسفر نشود.» حوالی میدان قیام بنده‌ای از بندگان خدا بساطی دارد که مشتریانش گرفتاران ارتباط با خدا هستند. گاهی زنان چادری شیشه‌های آب را با تربت کربلای پیرمرد تبرک می‌دهندتا شفابخش بیماران شوند. پیرمرد ۸۰ سالی دارد. در بساطش می‌توان ردی از سنجاق قفلی، سنگ پا، لیف، لنگ حمام، جوراب، شلوار، کیسه حمام و دستمال تا لباس مردانه راجست.
حاج «محسن قزوینی فیروز» از جمله بندگان خاص خداست. او در طول این سال‌ها توانسته با رعایت آموزه‌های دینی بین مردم منطقه جایگاه خاصی پیدا کند. برخی از مردم اعتقاد دارند حاج محسن نفس گرمی دارد و با دعا می‌تواند گرهی از مشکلات مردم را باز کند؛ هر چند او هیچ‌وقت این ادعا را نداشته و ندارد.

پامنبری علما

ساده است و صمیمی. هنگام صحبت با او بی‌گمان شیفته‌اش می‌شوید و از مصاحبت با او سیر نخواهید شد. مردم درباره او حرف‌های ضد و نقیضی می‌زنند که صحت و سقم آن را می‌توان به خدا واگذار کرد. پیرمرد ادعایی ندارد که بنده خاص خداست. او به دستورات خدا، عمل و بر اساس آن سبک زندگی‌اش را تنظیم می‌کند. هر چند که تاکنون پامنبری حجت‌الاسلام خندق‌آبادی، آیت‌الله ‌مجتهدی، آیت‌الله ‌فلسفی و سید احمد خوانساری بوده است. مردم می‌گویند که آیت‌الله ‌بهجت بارها او را ستوده است؛ البته پیرمرد درباره این چیزها حرفی نمی‌زند.
حاج محسن روی صندلی فلزی کوچکی می‌نشیند و درباره خانواده‌اش می‌گوید: «‌در زمان پهلوی دوم به همراه خانواده تهران‌آمدیم. اهل روستاهای اطراف نوشهر هستیم. مدتی در نانوایی و لوستر‌سازی کار کردم. بعداً به بساط‌گستری روی آوردم. اززمان شاه تاحالا بساط دستفروشی داشته‌ام. افرادی که به من مراجعه می‌کنند نسبت به من محبت دارند و همه اینها از لطف خداست که شامل بنده شده وگرنه قابل محبت‌های مردم نیستم. اگر مردم ازگرفتاری خلاصی یابند خوشحال‌تر می‌شوم. با شادی مردم شادم و با گرفتاری‌های آنها در رنجم.»

پول‌های متبرک

اغلب مردم دوست دارند ازپیرمرد به‌عنوان تبرک پولی دریافت کنند. به عبارتی دوست دارند با پول‌های اوزندگی‌شان متبرک شود. به همین دلیل بارها پیک‌های موتوری و کاسبان دور و بر میدان با دادن اسکناس‌های ۵ هزار تومانی از او اسکناس هزار تومانی طلب می‌کنند. کمتر کسی است که از پیاده‌رو بگذرد و او را در آغوش نگیرد. اغلب مراجعان پیشانی پیرمرد را می‌بوسند. پالتوی ساده وبلندی برتن دارد و شالی با عنوان «یاعلی»(ع) دور گردنش پیچیده و عرقگیر ساده‌ای برسر دارد. لبخندش اکسیری است که ازلبانش دور نمی‌شود. چند زن چادری شیشه‌های کوچک آب را با خود به همراه دارند. پیرمرد از داخل قوطی کوچکی مقداری خاک تبرک شده کربلا را داخل آب می‌ریزد و پس از خواندن دعایی آن را به زنان می‌دهد. برخی اعتقاد دارند که با این آب متبرک می‌توان بیماران گرفتار را با دعای پیرمرد درمان کرد. سرش کمی خلوت می‌شود. بساط را به من می‌سپارد و می‌رود. من مانده‌ام وبساط لیف، کیسه حمام و سنجاق‌های قفلی. نمی‌دانم چه جوابی به مشتریان بدهم هرچند که مشتریان بیشتر ازلیف ولنگ دوست دارند کسی روح آنها را کیسه بکشد.

انصاف، نصف دین

حاج محسن درباره انصاف می‌گوید: «‌آدم دیندار و عاقل باید انصاف داشته باشد. چون انصاف نصف دین است. اگر راضی نیستی دیگران به زن، دخترو مادر و خواهرت نگاه کنند بهتر است به ناموس مردم خیره نشوی. اگر این کار را نکنی ایمانت را بیمه کرده‌ای. اگر کسی به شما حرف زشتی زد نباید مثل او تکرار کنی. این از انصاف نیست. اگرتوانستی انصاف را در کسب و کار، زندگی ورفتار با مردم رعایت کنی آن موقع خدا به تو کمک می‌کند. در کسب و کار باید صادق بود اگر خودکاری را ۲ هزار تومان خریدی باید با سود منصفانه به مردم بدهی. در کسب و کار نباید دروغ بگویی و قسم بخوری. سعی کن با سود اندک بفروشی. البته انصاف نیست که کاسب هم ضرر کند. در هرحال هوای خود و مشتری را در خرید و فروش داشته باش.»
زن مانتویی با روسری کرم رنگی گفت‌وگوی ما را قطع می‌کند. پیرمرد ابایی ندارد گفت‌وگو را رها کند؛ مردم مهم‌تر از ادامه گفت‌وگوست هرچند که شاید خریدی از او نکنند. تنها صداهایی به گوش می‌رسد. پیرمرد او را به صبوری دعوت می‌کند: «‌صبر کن.. صبر…» گویا زن جوابش را گرفته است؛ خداحافظی می‌کند و می‌رود.

صفای روح

«محمدجواد احدپرست» از بچه‌های میدان فلاح از طریق آیت‌الله ‌منفرد، استاد اخلاق محله امامزاده حسن(ع) با حاج محسن آشنا شده است. او درباره حاج محسن قزوینی می‌گوید: «‌از طریق یکی از بازاریان ذکر خیر آقامحسن را شنیدم که با آیت‌الله ‌بهجت در زمان حیاتش ارتباط داشته است. در طول ۲ سالی که با ایشان دوست شده‌ام صرفاً برای احوالپرسی و استفاده از صفای روح مراجعه می‌کنم و معمولاً از ایشان انرژی و صفای روح می‌گیرم. اغلب مراجعان صدقات و خیرات خود را به ایشان می‌دهند تا به نیازمندان بدهند. برخی مواقع مردم برای تبرک ازایشان اسکناس‌های خرد می‌گیرند. نور دل ایشان همیشه راهنمای مؤمنان است.
حاج محسن بار دیگر از راهنمایی و نصیحت مردم فارغ شده و دوباره روی صندلی می‌نشیند. قید و‌ بندی ندارد و هر وقت مشتری  دلی از راه می‌رسد بی‌تکلف کلام را قطع می‌کند و می‌رود. چند تا زن چادری میانسال و جوان بطری‌های کوچک آب معدنی را به حاج آقا می‌دهند و دوباره قوطی کرم رنگ تربت کربلا و دعای امید بخش کار‌ساز می‌شود. از او می‌پرسم: «‌چه کسی ایشان را معرفی کرده؟ می‌گوید: «‌ذکر خیر حاج آقا محسن را از خواهر حجت‌الاسلام پناهیان شنیده بودم. به میدان قیام آمدم تا درباره معاد و قیامت از ایشان پرسش کنم. پرسش‌هایی از جنس دین و سبک زندگی که پاسخ ایشان می‌تواند در زندگی راهنمای ما باشد.»

حلم و گذشت ائمه اطهار(ع)

قزوینی فیروز درباره حلم و گذشت روایت جالبی بیان می‌کند: «روایت است که امام حسن(ع) به همراه دوستان به باغ رفتند. هرقدر در باغ را زدند کسی در را باز نکرد. امام حسن مجتبی(ع) لحظه‌ای درنگ کردند. بدون آنکه سرو صدایی کنند یا عصبانی شوند. مقداری بیرون از محوطه باغ قدم زدند و دوباره در باغ را کوبیدند. باغبان از راه رسید. امام(ع) فرمود: برادرم چرا در را باز نکردی؟ باغبان گفت: خواستم حلم و گذشت شما را آزمایش کنم. امام حسن(ع) همان موقع فرمود: قلم وکاغذ بیاورید و بخشی از باغ را به باغبان بخشیدند. طبعاً اگر ما بودیم قطعاً نه تنها دادو بیداد راه می‌انداختیم بلکه باغبان را به دلیل آبروریزی پیش دوستان اخراج می‌کردیم. همه اینها برای من و شما درس اخلاق و سبک زندگی اسلامی است.»
حاج محسن می‌گوید که منیت و غرور را باید دور ریخت: «غرور این است که خود را از دیگران برتر ببینیم. در حالی که این حق را نداریم. وقتی به زندگی امام علی(ع) توجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که یک دلیل پایمال شدن حق ولایت او به دلیل غرور صحابه پیامبر(ص) بود. روایت است حضرت علی(ع) به عمر بن خطاب فرمود: نیازی نیست در انظار بگویی حق با من است اما می‌توانی در گوشم بگویی حق با علی است. به این طریق می‌توانم آتش آخرت را بخرم؛ هر چند که او این را نگفت. به‌عنوان کاسب خدا روا نیست جنس عیب‌دار به مردم بفروشیم و بخریم. رعایت رفتارهای اسلامی رزق حلال را سر سفره آدم می‌آورد. کافی است عیب مردم را برملا نکنیم هرکس در هرشغلی بتواند منصفانه عمل کند و رضایت خلق خدا را کسب کند منصفانه عمل کرده است. راستی دین چیست؟ همین نکات کوچک اخلاقی وشرعی است که من و شما در معاشرت با مردم در زندگی روزمره باید رعایت کنیم. اهل باطن نیستیم بتوانیم ازنیت مردم با خبر باشیم. پس بهتر است کارمان را به خوبی انجام دهیم.

در سلام دادن از هم سبقت بگیریم

«احمد مهدوی‌نیا» خواهر‌زاده حاج محسن است. او در بازار مشغول به‌کار است. او درباره تربیت بچه‌ها می‌گوید: «دایی نه تنها فرزندانش را تربیت کرده بلکه به بچه‌های خواهرش هم توجه داشت و درباره مسائل دینی از جمله نماز، روزه و خمس، زکات و آموزه‌های دینی مطالبی را یاد داده است. او درباره پیش سلام بودن این نکته را تأکید دارد که نباید به کوچکی و بزرگی آدم‌ها توجه کرد؛ بلکه در سلام دادن باید سبقت گرفت. این موضع، محبت و مثبت‌اندیشی را در زندگی انسان جاری می‌کند. اغلب نصحیت‌های ایشان را همین حالا در زندگی خودمان مشاهده می‌کنیم. یکی از دوستان هیئتی می‌گفت: یکبار در سفردانشگاهی سوار اتوبوس شدم متأسفانه در اتوبوس برخی ازدوستان رفتار نامناسبی انجام می‌دادند.
به توصیه حاج آقا عمل کردم و پنبه در گوش‌هایم گذاشتم و چشم‌هایم را بستم و راهی تهران شدم. بعداز ناهار سری به ایشان زدم. حاج آقامحسن پیشانی‌ام را بوسید و گفت: قربانت بروم؛ ۲ ساعت با خدا همراه بودی. نمی‌دانم حاج آقا چگونه وضع سفر مرا شنیده بود؟

یک زندگی سرشار از کارهای فوق‌العاده

حجت‌الاسلام «حسین مهدوی‌نیا»، نوه خواهری حاج محسن است. او درباره احترام حاجی به روحانیت و سادات می‌گوید: «حاج آقا بزرگ شده محضر روحانیون بزرگی مثل حاج آقا خندق‌آبادی، آیت‌الله ‌مجتهدی، آیت‌الله ‌فلسفی و سید احمد خوانساری است؛ بنابراین ارادت خاصی نسبت به علما دارد. علاوه برآن به سادات از کوچک تا بزرگ احترام می‌گذارد و با وجود سن بالا فرقی نمی‌کند اگر سیدی وارد مجلس شود به احترامش بلند می‌شود. او سواد رسمی و دانشگاهی و  مدرک ندارد ولی در یک کلام درمحضر علما بوده است. ایشان هروقت عالمی را می‌بیند احترام می‌گذارد. عظمت و اعتبار ایشان در بین خلایق ناشی از تقوا، ورع و پرهیزکاری اوست؛ شاید برخی دنبال کارهای عجیب و غریب از او باشند اما زندگی ایشان سرشار از کارهای فوق‌العاده است. در مواردی که شک کند احتیاط می‌کند. از پدرم نقل است: در زمان طاغوت به تهران آمده بودیم و در خانه حاج آقا زندگی می‌کردیم پدرم به‌دلیل گرفتاری‌کاری نمی‌توانست خریدهای خانه را تهیه کند اما حاج آقا باوجود کهولت سن برای اینکه شرایط زندگی درکوچه و بازار تهران برای عروس جوان مناسب نبود خرید‌های خانه را تهیه می‌کرد. خداوند وعده داده است که وقتی کسی رابطه بین خود و خدایش را درست کند خداوند نیز رابطه‌اش را با او درست می‌کند.»

اخلاق، کلید زندگی

حاج محسن هروقت از گفت‌وگو با مراجعان فارغ می‌شود روی صندلی می‌نشیند و پاسخ پرسش‌هایم را می‌دهد. او درباره دروغ گفتن می‌گوید: «شخصی نزد پیامبر اکرم(ص) رفت و گفت: ای رسول خدا! من چند گناه را انجام می‌دهم. از جمله دزدی، دروغ و با زن نامحرم ارتباط دارم. چه کنم از این منجلاب رهایی یابم. پیامبر اکرم(ص) فرمود: دروغ نگو و چند روز دیگر بیا. پیامبر(ص) درباره ترک آن ۲ گناه دیگر چیزی نگفت. مرد خواست مال کسی را بردارد چون بیم داشت بعدها دروغ بگوید این کار را نکرد. چون نمی‌خواست درباره نگاه به ناموس دیگران دروغ بگوید احتیاط کرد و این کار را انجام نداد. بعد از چند روز که نزد رسول خدا(ص) آمد گفت: درود خدا بررسول اکرم(ص). با دروغ نگفتن توانستم بقیه گناهانم را هم ترک کنم. پس به این دلیل می‌گویند که دروغگو دشمن خداست. چون با دروغ گفتن هر منکری را می‌توان ادامه داد. پس راستی نجات‌بخش انسان‌هاست.» پیرمرد بی‌مقدمه رو می‌کند به من و می‌گوید: «زن و بچه که‌ داری؟ یک موقع صداتو برای آنها بلند نکنی؛ برای اینکه به‌عنوان همسر و پدر حقی به گردن آنها‌ داری. هرچند که آنها هم حقی به گردن تو دارند. اگر شما با اخلاق نیکو حق آنها را رعایت کنی زن و بچه موظف به رعایت آن هستند. اخلاق کلید زندگی است.»

منبر حاج محسن در هیئت حضرت ولیعصر(عج) مشتاقان زیادی دارد
کلام ساده رفتار پرهیزکارانه

شب شنبه وقت نماز مغرب و عشا سراغ هیئت «حضرت ولی‌عصر(عج)» در میدان قیام، خیابان خراسان کوچه شهید معتمد رضایی می‌روم. با توجه به تعداد موتورسیکلت‌های پارک شده مقابل آپارتمان کوچک می‌توان حدس زد که مراسمی در هیئت برپاست. در فضای کوچک ۳۰ مترمربعی انبوه جمعیت نشسته‌اند. در اتاق دیگر زنان به سخنان حاج محسن گوش سپرده‌اند. روحانی جوان بعدازفراغت از نمازمغرب و عشا منبر را به حاج محسن قزوینی فیروز می‌سپارد. بعداز نماز مغرب و عشا حاج محسن منبر می‌رود و با زبانی ساده درباره اقامه نماز و وضو گرفتن مطالبی بیان می‌کند: «در حوزه‌های علمیه‌ چه درس بگیریم تا برای مردم آن را پس بدهیم؟ خیلی مسائل در دین واجب است اما برخی مستحب. حواسمان جمع باشد ابتدا واجبات را انجام دهیم سپس مستحبات را. امیرالمؤمنین می‌فرمایند: هر کس مرا یک حرف بیاموزد یک عمر بنده خود کرده است. شب‌ها اگر یک ساعت زودتر بخوابیم و شام سبکی بخوریم شاید بتوان یک ساعت زودتر از خواب بیدار شد و نماز شب را اقامه کرد. از خدا خواسته‌ام که هنگام قبض روح دوست دارم کنار سجاده باشم تا بیمارستان.» پیرمرد این را می‌گوید و منبر را به روحانی مجلس می‌دهد. بعد از آن نیز مداح روضه‌ای برای حضرت زهرا(س) می‌خواند و همه را به شور و وشوق می‌آورد.

۴پند کلیدی به جوانان

«رضا جوادی» ۸ سالی است که حاج آقا را می‌شناسد. او درباره حاج محسن می‌گوید: «سخنران خوبی است اغلب با روایات و توصیه به اخلاق نیک سعی دارد جوانان و مردم را به سمت سبک زندگی اسلامی هدایت کنند. معمولاً در میان صحبت‌هایش خاطراتی از زندگی گذشته را بیان می‌کند. در سخنرانی‌ها با زبانی ساده مسائل احکام دین و اخلاق رابرای مردم بیان می‌کند. شنیده‌ام فردی به دیدار آیت‌الله ‌بهجت رفته بود تا التماس دعا داشته باشند. ایشان گفته بود: آقا محسن قزوینی را در تهران دارید نیازی نیست این همه راه به قم بیایید! حرف‌های ایشان در ۴ جمله خلاصه شده: نماز اول وقت، احترام به والدین، گناه نکردن و احسان به خلق خدا. در این حسینیه خانگی معمولاً شب‌های شنبه مراسمی برگزار می‌شود که در آن بعد از توزیع غذا بین حاضران مقداری غذا بین مستمندان توزیع می‌شود.»

اخلاق نیک و منش اسلامی

«ابوالفضل نجم‌آبادی» از جمله مریدان شیخ محسن قزوینی است. او ذکر خیر آقا محسن را از پدرش می‌شنود و مدتی او را در میدان قیام زیر نظر می‌گیرد تا شناختی کسب کند. ۶ سالی است که پامنبری اوست. او درباره روایت‌های مختلف مردم درباره توصیه آیت‌الله ‌بهجت می‌گوید: «مدتی پیش خانمی در خواب آیت‌الله ‌بهجت را دیده بود و از او التماس دعا داشت که او را به حاج محسن ارجاع داده بودند. قبل از این روحانی مدرسه علمیه آیت‌الله ‌مجتهدی نقل می‌کرد: یکبار خدمت آیت‌الله ‌بهجت رسیدم. گفتند دیگر اینجا نیایید و خدمت آقا محسن قزوینی در میدان قیام بروید. ایشان زندگی ساده‌ای دارند و در تربیت فرزندانش نهایت تلاش را کرده‌اند به گونه‌ای که آنان را از ۱۵ سالگی مکلف به پرداخت خمس و زکات کرده‌اند. یک بار در میدان قیام دیدم برخی روحانیون برای عرض ارادت خدمت ایشان می‌رسند. دست و دلبازی در کمک به نیازمندان، اخلاق نیک و‌منش اسلامی از جمله خصلت‌های اوست. مطمئناً بندگی خدا با این رفتار پرهیزکارانه محقق شده است.»

بیان مسائل شرعی با زبان ساده

«علیرضا» فرزند حاج محسن سینی چای را بین مردم توزیع می‌کند. کمتر کسی می‌داند آبدارچی هیئت حضرت ولی‌عصر(عج) فرزند حاج محسن است. او درباره تعلیم و تربیت پدر می‌گوید: «پدرم در کودکی و نوجوانی اغلب مسائل شرعی را با زبانی ساده، بیان و تلاش می‌کردند بچه‌ها این مسائل را رعایت کنند. برای ایشان دختر و پسر در خانواده تفاوتی نداشت و همیشه دوست داشتند بچه‌ها مسائل دینی را فراگیرند. پدرم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رادیو و تلویزیون را به خانه نیاوردند. اما بعداز پیروزی انفلاب اسلامی تلویزیون خریدند. معمولاً در نمازهای اول وقت مساجد و هیئت شرکت می‌کردیم. قبل از انقلاب اسلامی برای خواندن نمازدر حین مسافرت به رانندگان اصرار می‌کردند که نماز اول وقت را از دست ندهیم. پدرم سواد بالایی ندارند اما شناخت خوبی از دین و سبک زندگی اسلامی دارند. مادرم اهل قرآن و نماز بودند. اغلب در مناسبت‌های خانوادگی درباره مسائل شرعی و دینی صحبت می‌کردند. با راه‌اندازی هیئت در سال ۱۳۶۸ این رویه شکل منظمی به خود گرفت. پیش از تثبیت هیئت معمولاً مراسم، سیار در خانه اقوام برگزار می‌شد و حالا در خانه مستقل حاج آقا این هیئت حیات خودرا ادامه می‌دهد.»

پیش سلامی و مطالبه حق

علیرضا قزوینی درباره توسل حاج محسن به ائمه‌اطهار(ع) و ارادت به حضرت علی اصغر(ع) می‌گوید: «با اینکه به همه ائمه‌اطهار (ع) علاقه وافری دارند اما در برخی دعاها شاهد بوده‌ام که به حضرت علی‌اصغر(ع) التماس دعا داشتند و جواب هم گرفتند. در زندگی فرد قناعت پیشه‌ای هستند. هرموقع چیزی خواستیم در حد توان برای فرزندان تهیه کرده‌اند و اگر نداشتند تلاش می‌کردند به موقع تهیه کنند. پیش از دستفروشی در نانوایی کار می‌کردند. یادم است یکبار در مسافرتی، راننده‌ای ۵ ریال از ما کرایه اضافه گرفت. پدر با او بحث کردند تا بلکه ۵ ریال را پس بگیرند البته ما اکراه داشتیم پول را بگیریم اما پدر بعداً گفت: «اگر قرار باشد این ۵ ریال را از راننده نگیرم ظلمی در حق شهروندان مرتکب شده‌ام. زمانی که مادر در قید حیات بودند معمولاً ما به آنها سر می‌زدیم ولی بعداز فوت مادر، پدر  هر روز مهمان بچه‌هاست.»

برای خطابه وجهی نمی‌گیرند

«حسین رستمی» از مریدان حاج محسن معمولاً در مناسبت‌های مختلف در هیئت حضرت ولی‌عصر(عج) حضور دارد. او درباره سبک زندگی قزوینی می‌گوید: «نخستین‌بار وصف ایشان را از خواهر‌زاده‌ام شنیدم. بعدها برای هیئت خانگی دعوتشان کردم که سخنرانی کنند و پذیرفتند. با اینکه در سخنرانی مطالب ساده دینی را بیان می‌کنند اما همیشه صحبت‌هایشان دلنشین است. به گفته علما یادگیری در تکرارمطالب ساده‌ است. در این سن و سال شایدنیازی به کار نداشته باشند. اما دوست دارند شغلی داشته باشند که به مردم کمک کنند. اغلب درآمدشان را خرج نیازمندان می‌کند. بارها شاهد بوده‌ام که مردم وجوهاتشان را به ایشان می‌دهند تا بین مستمندان توزیع کنند. برخی مواقع موادغذایی و مایحتاج مردم را تهیه و بین خانواده‌های نیازمند توزیع می‌کنند. علاوه براین حسینیه خانگی متعلق به حاج‌آقاست. همچنین صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی دارند و به اقوام کمک می‌کنند و هر جا منبر بروند وجهی دریافت نمی‌کنند.»

منبع: همشهری محله


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت