ima4ges

کد خبر : 100958

تاریخ انتشار : ۱۱:۲۵ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۹

خاکسار قهرودی، در نشست خبری پیرامون برگزاری جشن نیکوکاری آخر سال، بیان کرد:

بهار همدلی، شکوه مهربانی، جشن نیکوکاری،شعار امسال خواهد بود/ ۶۵ هزار پایگاه آماده جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم در جشن نیکوکاری هستند

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: جشن نیکوکاری در ۱۲ اسفند در پایگاه‌های مدارس، ۱۳ اسفند پایگاه‌های کمیته امداد در سراسر کشور و ۱۴ اسفند ماه در پایگاه‌های نهاد جمعه و مسیرهای پیاده‌روی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی گفتمان نیوز، نشست خبری پیرامون برگزاری جشن نیکوکاری آخر سال، صبح امروز یکشنبه ۹ اسفند ماه ۹۴، با حضور مصطفی خاکسار قهرودی، معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات ساختمان ولایت کمیته امداد امام(ره) برگزار شد.

 

صد1

 

 

مصطفی خاکسار قهرودی، معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد

مصطفی خاکسار قهرودی، معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، در ابتدای این نشست خبری گفت:‌ این جشن در روزهای ۱۲، ۱۳ ۱۴ اسفند در سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

وی افزود: جشن نیکوکاری در ۱۲ اسفند در پایگاه‌های مدارس، ۱۳ اسفند پایگاه‌های کمیته امداد در سراسر کشور و ۱۴ اسفند ماه در پایگاه‌های نهاد جمعه و مسیرهای پیاده‌روی برگزار خواهد شد.

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، با اشاره به اینکه ۶۵ هزار پایگاه آماده جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم در جشن نیکوکاری هستند، بیان کرد: از این تعداد ۱۵ هزار پایگاه در معابر و خیابان‌ها و ۵۰ هزار پایگاه در مدارس دایر خواهد بود.

 

خاکسار قهرودی، با تأکید بر اینکه کمک‌های جمع‌آوری شده قبل از آغاز سال جدید در اختیار خانواده‌های نیازمند و مددجو قرار خواهد گرفت، افزود: کمک‌های جمع‌آوری شده در مدارس توسط انجمن اولیا و مربیان توزیع خواهد شد و در واقع کمیته امداد هیچ نقشی را در خصوص نحوه توزیع کمک‌ها در مدارس ندارد.

 

وی با اشاره به تغییر تحول صورت گرفته و رویکرد جدید امداد در خصوص جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی در جشن‌های نیکوکاری و عاطفه، خاطر نشان کرد‌: در این زمینه مجموعه امداد ورود جدی را به عرصه تحقیقات و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها جهت تقویت و گسترش فرهنگ نیکوکاری با توجه به انفاق را دارد.

 

2015_08_02_09_20_06_48884

 

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد خاطر نشان کرد: در گذشته کارهای خوبی در امداد انجام شده است که از آن جمله می‌توان به طرح‌های اکرام ایتام و محسنین اشاره کرد که در دوره جدید این طرح‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد.

 

خاکسار قهرودی، بیان داشت: در جشن نیکوکاری سال گذشته، ۸۲ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم در پایگاه‌های کمیته امداد و مصلاهای نماز جمعه جمع‌آوری شد ضمن اینکه ۲۳ میلیارد تومان نیز در مدارس آموزش و پرورش جمع‌اؤری و در اختیار دانش‌آموزان نیازمند شناسایی شده قرار گرفت.

 

وی افزود: همچنین در جشن عاطفه سال ۹۳، ۴۴ میلیارد تومان جمع‌آوری شده است که بر اساس‌آمار کمک‌های مردمی هر ساله رو به افزایش است.

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، در ادامه با اشاره به اینکه در گذشته در بحث کمک‌های مردمی، کمک‌های غیر مستقیم و مستقیم و همچنین زکات در آمارها و اطلاعات ثبت می‌شد بیان داشت: در دوره جدید نحوه کسب اطلاعات و آمار کمک‌ها نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است و ما از ثبت موارد غیرمستقیم و اطلاعات و آمارها جلوگیری می‌کنیم و در واقع اینگونه ثبت اطلاعات ما را به آمارهای واقعی نزدیک‌تر می‌کند.

 

خاکسار قهرودی، با اشاره به خشکسالی در برخی از استان‌ها کشور تصریح کرد: این امر منجر به کاهش محصولات و به تبع کاهش زکات در کشور شده است.

 

وی با اشاره به مصوبه شورای زکات در ابتدای سال جاری گفت: بر اساس این مصوبه مبالغ جمع‌آوری شده بیشتر در بحث کمک به فقرا و نیازمندان هزینه می‌شود به طوری که در گذشته ۷۰ درصد از زکات در پروژه‌های عمرانی عام المنفعه و ۳۰ درصد در بخش نیازمندان هزینه می‌شد که این آمار هم اکنون بالعکس شده است.

IMG13462000

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، با اشاره به نظارت دستگاه‌های مسئول در نحوه تمرکز موسسات و مراکز خیریه گفت: طبق قانون وظیفه این کار به عهده صادرکنندگان مجوز (وزارت کشور، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی) است.

 

خاکسار قهرودی، با اشاره به ایمن‌سازی صندوق‌های صدقات خاطر نشان کرد: در این زمینه اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است و از آن جمله می‌توان به اصلاح‌ قفل‌های صندوق صدقات و به تبدیل قفل‌های معمولی به قفل‌های رمزدار اشاره کرد علاوه بر اینکه بهانه ورودی صندوق‌های صدقات به طوری طراحی خواهد شد تا پول به راحتی از آن خارج نشود.

 

وی تأکید کرد: اواسط سال آینده تغییرات اشاره شده در صندوق‌های بزرگ صورت خواهد گرفت.

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: طبق مطالعات صورت گرفته در برخی از صندوق‌های صدقات در استان‌ها مشخص شده که تغییرات در صندوق‌های صدقات منجر به افزایش کمک‌های مردمی (۳۰ الی ۴۰ درصد) شده است.

 

خاکسار قهرودی، با اشاره به شیوه‌های نوین کمیته امداد جهت جمع‌آوری کمک‌های نقدی نیکوکاران و خیرین تصریح کرد: استفاده از درگه‌های جدید اینترنتی و پرداخت از طریق تلفن ثابت و موبایل شیوه‌های در امر مشارکت‌های مردمی محسوب می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه خیرین و نیکوکاران می‌توانند با شماره‌گیری *۸۸۷۷ # کمک‌های نقدی خود را به نیازمندان و مددجویان اهدا کنند، گفت: سه اپراتور ایرانسل، همراه اول و رایتل آمادگی خود را برای اجرای این طرح نموده‌اند ضمن اینکه در آینده نزدیک از طریق تلفن‌های ثابت نیز خیرین می‌توانند کمک‌های نقدی خود را نیازمندان و مددجویان اهدا کنند.

 
معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، در ادامه با اشاره به اینکه در ۱۰ ماهه سال ۹۳، ۲۲۶میلیارد تومان در بخش صدقات جمع‌اوری شده است گفت: این آمار در ۱۰ ماه گذشته ۲۴۵ میلیارد تومان و با رشد ۸ درصد رسیده است.

 

خاکسار قهرودی، با تأکید بر اینکه در گذشته بیش از ۴۰ طرح با عنوان‌های مختلف به جمع‌آوری کمک‌های مردمی انجام شده است،‌ گفت: ما در تلاش هستیم که در سال آینده مقدار طرح‌ها را کاهش و به ۵ طرح برسانیم.

 

وی، به شعار جشن نیکوکاری امسال اشاره کرد و گفت: بهار همدلی، شکوه مهربانی، جشن نیکوکاری،شعار امسال خواهد بود.
معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد، در ادامه با اشاره به رونمایی سایت خبری زکات تصریح کرد: این سایت ۲۰ اسفند ماه رونمایی خواهد شد.

 

250px-Sadaghe

 

 

خاکسار قهرودی، به ظرفیت قابل توجه مراکز و مؤسسات خیریه اشاره کرد و گفت: در این زمینه نسبت به گذشته ۱۶۰ درصد رشد داشته‌ایم و در واقع تعداد خیریه افزایش قابل توجهی را داشته است. ضمن اینکه این مراکز کمک‌های قابل توجهی را در بخش تأمین مسکن نیازمندان، جهیزیه برای زوجین و هزینه بیماران را پرداخت کرده‌اند.

 

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات کمیته امداد راه‌اندازی مراکز نیکوکاری است که در حال حاضر ۹۴۰ مرکز نیکوکاری در کشور تشکیل داده شده است که در آینده این مراکز تبدیل به شبکه نیکوکاری خواهند شد.

 

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد اظهار داشت: در ۹ ماهه سال جاری ۹۲ میلیارد تومان اعم از خدمات نقد و غیرنقد توسط مراکز نیکوکاری جمع‌آوری و در اختیار نیازمندان قرار گرفته است.

 

خاکسار قهرودی، با تأکید بر اینکه در هر مرکز نیکوکاری به طور میانگین ۱۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و غیرنقد جمع‌آوری می‌شود، تصریح کرد: در ۹ ماهه امسال نسبت به مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد در بحث درآمدها داشته‌ایم ضمن اینکه برای ارائه خدمات در کل کشور نیازمند تشکیل ۲۵۰۰ مرکز نیکوکاری هستیم.

 
وی در پایان سخنان خود افزود: هیأت امنای مرکز نیکوکاری عموماً از معتمدین محلی بوده و در واقع این افراد تلاش می‌کنند که نیازها و مشکلات اقشار ضعیف محلات را شناسایی و قبل از ورود آنها به دستگاه حمایتی امداد مشکلاتشان را مرتفع سازند.

 

451093_481

 

 

مهدی دهقان، مدیرکل امور اجتماعی زکات کمیته امداد

مهدی دهقان، مدیرکل امور اجتماعی زکات کمیته امداد، ضمن اشاره به آمار جمع‌آوری شده زکات در ۹ ماهه امسال گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان در این بخش جمع‌آوری شده است.

 

وی با اشاره به اینکه از سال آینده در کتب درسی دانش‌آموزان دروسی تحت عنوان زکات اضافه خواهد شد، گفت:‌هماهنگی‌هایی با وزارت آموزش و پرورش برای این امر صورت گرفته است.

 

مدیرکل امور اجتماعی زکات کمیته امداد، به بحث فرهنگ‌سازی و شناخت آموزش زکات اشاره کرد و گفت:‌ این سه مقوله از برنامه‌های اصلی حوزه زکات در سال ۹۵ خواهد بود.

 

2013_09_23_14_29_26_47548


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت