139311031415252014575144

کد خبر : 101609

تاریخ انتشار : ۳:۳۴ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۴/۱۲/۱۴

آل اسحاق، در همایش دورنمای اقتصاد ایران 95، بیان کرد:

اقتصاد با شعار و امر و نهی کردن و خواهش و تمنا سر و سامان نمی‌یابد/ ۸۰ درصد موفقیت صادرات بستگی به شناسایی بازارها دارد

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت برای رسیدن به اهداف توسعه و تحقق اقتصاد مقاومتی باید طرح نو و نگاه جدیدی در برنامه ششم توسعه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی گفتمان نیوز، همایش دورنمای اقتصاد ایران ۹۵، بعد از ظهر چهارشنبه ۱۲ اسفند ماه ۹۴، با حضور مدیران اقصادی و بانکی کشور و جمعی از اصحاب رسانه، در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد.

 

139205271446156161005724

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یحیی آل اسحاق، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

یحیی آل اسحاق، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در این همایش، با اشاره به چشم‌انداز صادرات و واردات کشور، گفت: در طی ۱۱ ماه گذشته ارزش صادرات ۲۶ درصد نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است به طوری که صادرات صنعتی ۸ درصد صادرات را نسبت به کل تولید به خود اختصاص داده همچنین ۷۱ درصد این صادرات مربوط به محصولات پتروشیمی و فولاد و خدمات مهندسی و فنی بوده است.

 

1454923313882_hamaiesh941119
وی تصریح کرد: از جمله واقعیت‌های اقتصادی این است که استراتژی کلی دولت در رابطه با برنامه توسعه‌ای باید تکیه بر اساس پیشرانهای اقتصادی از جمله صنعت باشد؛ متأسفانه هم اکنون مشکل اصلی بیشتر در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط است در حالی که این واحدها بیشترین بستر اشتغال زایی را در کشور فراهم کرده است.

 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، ادامه داد: عمدتا باید به واحدهای کوچک و متوسط در کشور بها داده شود به طوری که اگر به این موضوعات توجه نشود مسلما بیشترین صادرات مربوط به محصولات پتروشیمی خواهد بود همچنین باید نظام بانکی در ارائه تسهیلات و خدمات نهایت همکاری را داشته باشد.

 
آل اسحاق، اظهار داشت: دولت برای رسیدن به اهداف توسعه و تحقق اقتصاد مقاومتی باید طرح نو و نگاه جدیدی در برنامه ششم توسعه داشته باشد با توجه به اظهاراتی که دولت ارائه کرده هم اکنون ۴ میلیون جوان تحصیل کرده وجود دارد همچنین به گفته نوبخت ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برای رفع موانع سرمایه‌گذاری کشور نیاز است باید در این زمینه تدابیر ویژه‌ای اتخاد شود.

eghtes1

 
وی ادامه داد: در حوزه استراتژیک باید نگاه جدید باشد و این موضوع سرلوحه اصلی مسئولان در برنامه ششم توسعه قرار گیرد اگر بخواهیم ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی را در کشور عملیاتی کنیم باید تدابیر ویژه‌ای در این زمینه در کشور اتخاذ شود.

 

635910375960618707

 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به جهش صادرات باید الزامات کلیدی از جمله توسعه زیرساخت‌ها و زیربناهای اساسی در واحدهای تولیدی رعایت شود.

 
آل اسحاق افزود: هم اکنون ۸۰ درصد تسهیلات برای واحدهای بزرگ صنعتی تخصیص می‌یابد در بخش خصوصی از ۷۰ درصد نظام بانکی به دلیل محدودیت نمی‌تواند استفاده بهینه را داشته باشد.

 

12

 

 

وی ادامه داد: باید یک سری کارهایی را دولت در بحث زیربنایی، بانکی و روابط امور بین‌الملل ایجاد کند.

 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، تأکید کرد: بازارهای دنیا برای خودشان صاحب دارند و این بازارها قفل شده نیستند نباید از صاحبان بازارهای دنیا خواهش کرد که تفاهم‌‍نامه‌ای را امضا کنند بنابراین چاره‌ای نیست که سرمایه‌گذاران کشور با صاحبان بازارهای دنیا شریک شوند و یا به عبارتی مسئله جوین شدن با بازارهای صادراتی خارجی در دستور کار خود قرار دهد شرایط امروز اقتصادی در زمینه تولید داخلی و ارتقای کیفی تکنولوژی بازار به همه آنها نیازمند است و باید واحدهای ما واحدهای همگن خود را در جهان پیدا کنند و در این زمینه دولت بایستی زمینه‌سازی و مشارکت‌های لازم را به عمل آورد.

 

IMG14534726

 
آل اسحاق، عنوان کرد: هم اکنون تمام امکانات و تکنولوژی در کشور وجود دارد؛ اما متأسفانه محصولی که در کشور تولید می‌شود متناسب با بازارهای جهانی نیست باید راه حل آنها را پیدا کرده و زمینه را برای ایجاد رقابت فراهم کرد.

 
وی ادامه داد: یکی از راه‌های توسعه صادرات شرکت‌ها، بازاریابی بین‌المللی است ۸۰ درصد موفقیت صادرات بستگی به شناسایی بازارها دارد اگر می‌خواهیم صادرات درستی داشته باشیم باید در بازارهای متشکل صادراتی خود را به سطح منطقه نزدیک کنیم اشکالی ندارد که با شرکت‌های منطقه شریک شویم.

 

5896568468695695694684584695695645735

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت: باید واحدهای تولیدی کیفیت خود را بروزرسانی کنند در غیر این صورت نباید انتظار فروش محصول خود را داشته باشند همچنین بحث تشکل بازاریابی و توسعه مسائل دانشگاهی یکی از دیگر از موضوعاتی است که بیاید بتوانیم متخصصین بازاریابی را در کشور تقویت نماییم.

 
آل اسحاق تأکید کرد: اقتصاد با شعار و امر و نهی کردن و خواهش و تمنا سر و سامان نمی‌یابد بلکه باید دولت و مجلس زیرساخت‌های اصولی آن را در کشور تقویت نماید که راه حل آن حل مشکلات بیکاری، رکود، مسائل بانکی، محیط زیست و صندوق بازنشستگی است که همه این جز با همدلی و همیاری دولت و مجلس امکان‌پذیر نیست.

 

81122764-5624925_viqjixw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: پیشنهاد این است که خطوط قرمز در ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی برطرف شود تا بتوانیم با یک نقشه منطقی نسخه اقتصاد مقاومتی را در سایه امنیت و آرامش عملیاتی کنیم.

123-تخفیف


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت