شاهسنایی

کد خبر : 1118

تاریخ انتشار : ۹:۲۱ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۳/۰۱/۲۸

محمد شاه سنایی

وضعیت اوکراین

اوکراین کجاست؟ اوکراین دومین کشور اروپایی ار لحاظ مساحت است که در شمال در یای سیاه جنوب غربی روسیه و شرق اروپا واقع شده است.نزدیکترین نقطه مرزی آن تا مسکو تنها ۶۰۰ کیلومتر فاصله دارد.خاک آن بسیار حاصل خیز و یکی از غنی ترین کشورهای معدنی جهان است.همین موقعیت اوکراین است که باعث شده برژینسکی […]

اوکراین

اوکراین

اوکراین کجاست؟

اوکراین دومین کشور اروپایی ار لحاظ مساحت است که در شمال در یای سیاه جنوب غربی روسیه و شرق اروپا واقع شده است.نزدیکترین نقطه مرزی آن تا مسکو تنها ۶۰۰ کیلومتر فاصله دارد.خاک آن بسیار حاصل خیز و یکی از غنی ترین کشورهای معدنی جهان است.همین موقعیت اوکراین است که باعث شده برژینسکی مشاورسابق امنیت ملی کاخ سفید آن را ترن توسعه ی منطقه بداند.

بحران اوکراین:

از آنچه که گقتیم اهمیت اوکراین مشخص میشود.اما برای روس ها اوکراین کشور ویژه ای است ضرب المثلی هست که:”مسکو قلب روسیه,سن پترزبورگ مغز و اوکراین مادر آن است.”۱۷ % روس ساکن اوکراین مساله را حساس تر میکند.اروپایی ها اوکراین را دروازه ورود به مسکو میدانند و البته مانعی برای طرح های توسعه طلبانه ی روسیه.این عوامل باعث شده تا اوکراین مثل پاندولی بین غرب و روسیه جابه جا شود.

بسیار ساده اندیشانه است اگر بحران اخیر این کشور را معلول امضا نکردن توافقنامه تجارت آزاد با اروپا بدانیم.نگاهی به شرایط جهانی تصویر جالب توجهی از پشت پرده این بحران به ما ارائه میکند.

روسیه بعد از روی کار آمدن مجدد پوتین سیاست خارجه موفق و مقتدرانه ای در برابر غرب داشته است  تا آنجا که میتوان ناآرامی های اخیر کیف و برکناری یاناکویچ  را واکنش غرب به این توفیقات خصوصا در مورد سوریه دانست.سوریه نزدیکترین مکان برای دسترسی به اسراییل برای روسیه و اوکراین همسایه ی دیوار به دیوار روسیه است.پس غرب جای خوبی را برای تلافی انتخاب کرده است.

اروپا و معیارهای دوگانه:

در حالی که اتحادیه اروپا تا هنگامی که سقوط دیکتاتورهای همپیمانش قطعی نشده است از حمایت آنان دست نمیکشد و و به بهانه عدم دخالت در امور داخلی این کشورها در مقابل کشتار مردم سکوت میکند و در حالی که در برخی کشور های این اتحادیه تظاهرات ساده دانشجویی به شکل وحشیانه ای سرکوب میشود.آن جا که پای منافع نا مشروعش در میان باشد نه تنها به صراحت در امور داخلی اوکراین دخالت میکند بلکه از هیچ کوششی برای سرنگونی دولت قانونی با استفاده از یک اقلیت فعال دریغ نمیکند.از نظر اروپا و آمریکا اگر حکومتی منافع آنان را تامین کند دموکرتیک تلقی میشود حتی اگر آل سعود تمامیت خواه یا حکومت جنایتکار میانمار باشد.سوال اینجاست که چه تعدادی در اوکراین دست به تظاهرات زدند؟ آیا این تعداد با جمعیت ۴۶ میلیونی اوکراین قابل مقایسه است؟آیا معنای دموکراسی دیکتاتوری اقلیت بر اکثریت است؟

روسیه و اشتباه بزرگ:

با اینکه انقلاب نارنجی ۲۰۰۴ اوکراین باید درس خوبی به روس ها میداد تا اشتباهات گذشته ی خود را تکرار نکنند با گذشت ده سال مشابه آن اتفاق می افتد.این نشانگر اینست که علی رغم برخورداری روسیه از توان سیاسی و نظامی بالا این کشور فاقد قدرت نرم فرهنگی  و اجتماعی است تا بتواند اکثریت غیرفعال جامعه اوکراین را درچنین مواقعی  به خیابان ها بیاورد. و این ناشی از خلا پشتوانه ایدئولوژیک (کمونیسم)پس از فروپاشی شوروی است.به همین علت مجبور میشود این ضعف را بالشکرکشی به کریمه جبران کند.اشغال کریمه علت دیگری هم دارد و آن حفظ برتری دریایی روسیه در دریای سیاه و دور نگه داشتن مرزهای آبی این کشور از تحرکات نظامی غرب است.اما این بزرگترین اشتباه روسیه در این ماجرا بود.این کار باعث نفرت مردم اوکراین از روسیه میشود در واقع روسیه کریمه کوچک را به دست آورد و اوکراین بزرگ را از دست داد.به علاوه این کار احتمال تجزیه اوکراین به دو بخش جنوب شرقی(طرفدار روسیه) و بخش شمال غربی(طرفدار غرب) تقویت میکند.جدایی مناطق روس نشین به معنای از دست رفتن بزرگترین اهرم روسیه برای تاثیر گذاری در اوضاع داخلی اوکراین است.

کدام اوکراین؟

اوکراین امروز به مانند لاشه ای بیجان است که درندگان شرق و غرب در حال دریدن آنند.وضعیت کشوری که استقلال سیاسی نداشته باشد بهتر از این نمیشود.سیاستمداران اوکراینی یا چشم به دست کرم! روسیه دوخته اند و یا اروپای لیبرال و البته صنعتی آنان را مدهوش کرده است.استقلال سیاسی به این معناست که شما توانایی اعمال قدرت و یا حداقل تصمیم گیری در خصوص منافعتان را داشته باشید اما هنگامی که منشا قدرت شما در داخل نباشد ناچار هستید هر آنگونه که منبع قدرت  خارجی میخواهد تصمیم بگیرید. زندگی با قواعد دهکده ی جهانی دقیقا به همین معناست.یعنی این که ما ریزه خوار خوان ابرقدرت هاباشیم

نتیجه مهم:

اشغال و جدایی غیر قانونی کریمه از اوکراین بیش از پیش این حقیقت را ثابت کرد که:حقوق بین الملل یعنی کشک.هیچ قانونی بالاتر از قدرت نیست.

واکنش؟!جمهوری اسلامی؟!

وزارت خارجه در واکنشی منفعلانه به حوادث اوکراین بر عدم دخالت خارجی و ایجاد تفاهم بین مخالفان و دولت تاکید کرد.

واکنشی که معمولا بیشتر کشورها به اینگونه حوادث نشان میدهند.اما آیا اینگونه انفعالی عمل کردن شایسته جمهوری اسلامی است؟سیاست نه شرقی و نه غربی به معنای سکوت نیست.اگر میخواهیم  حرفی برای گفتن داشته باشیم برای هر حادثه باید موضع صریح و شفاف خود که برخواسته از گفتمان انقلاب اسلامی است اعلام کنیم.تکرار حرف های تکراری دیگران جایگاهی برای ما نمیسازد. آقایان در وزارت خارجه اگر نگاهی به وضعیت مصر,چچن,سین کیانگ ,آسیای مرکزی و… بیندازند شاید قدری از این رخوت خاج شوند.

محمد شاه سنایی


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت