Book Cover

کد خبر : 113904

تاریخ انتشار : ۹:۲۴ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۲۷

رامتین خداپناهی و عرفان پهلوانی «کاوشنامه» (دفتر نخست) را منتشر کردند

گفتمان نیوز: کتاب «کاوشنامه» (دفتر نخست) به نویسندگی “رامتین خداپناهی” و “عرفان پهلوانی” منتشر شد. این کتاب دربرگیرندهی ۵ مقاله میباشد و بهار ۱۳۹۵ توسط انتشارات اندیشگان و به شمارگان ۵۰۰ جلد به چاپ رسیده است.

به گزارش گفتمان نیوز، در پیشگفتار کاوشنامه (دفتر نخست) آمده است:

دانایی، توانایی است…

تا پرسشی نباشد، پاسخی نخواهد بود…

“هنر” را واژهای پارسی برگرفته از واژهی پهلوی “هونر” به چم (معنای) توانایی برتر دانستهاند. ما، چونان بسیاری دیگر، روزگارمان را در پی این کوشیدهایم تا به توانایی برتر دست یابیم، هنرمندانی کاربلد شویم و با آفرینشهایمان نخست پاسخی درخور و شایسته به محرکهای درونی و برونی خود دهیم و پس از آن شاید بتوانیم دیگران را در گامی جلوتر نهادن و پلهای فراتر رفتن همراهی کنیم. بیگمان دست یافتن به هنر نیازمند آگاهی و دانایی است؛ از این روی افزون بر دیدن آموزش، راه کاوش و پژوهش را در پی گرفتهایم… به بهانههایی گوناگون (که بازگفت همهی آن چه بوده است را بستری دیگر میشاید…) و در پی پاسخ یا پاسخهایی درخور کاویدیم که:

  1. چگونه میتوان از نمایش و داستانگویی خلاق در پرورش کودکان ۴ تا ۶ سال بهره جست؟
  2. داستانهای آیینی و بومی (فولکلوریک) چه توانشهایی برای داستانگویی خلاق دارند؟
  3. “خسرو حکیمرابط” که هست، چه کرد، چه میکند و چگونه میزید؟
  4. اهمیت و کاربرد نورپردازی در هنر نمایش چه بوده و چیست؟
  5. از دیدگاه دانش جامعهشناسی، چگونه میتوان پویایی هنر تعزیه را تحلیل کرد؟

کاوشنامه (دفتر یکم)، دستاورد در پی پاسخ یا پاسخهای این پرسشها، کاویدنها و پژوهیدنهاست…

ناگفته پیداست که دفتر یکم کاوشنامه دربرگیرندهی پژوهشهایی پیرامون هنرهای نمایشی است؛ اما برآنیم تا دربارهی دیگر هنرها و دانشهای در پیوند با هنر نیز بکاویم. شاید کاوشی از شما پژوهشگر گرامی برگهایی زرین بر دفترهای پسین مجموعهی “کاوشنامه” بیافزاید. اکنون در آغاز راه “کاوشنامه” ها هستیم و انتقادها و پیشنهادهای شما مهربان نیکاندیش میتواند راهگشای ما باشد.

جا دارد تا سپاسی ویژه بگوییم دوست و همکار گرامیمان “محمدامین اصلانی” را که بیهمراهی او دفتر یکم کاوشنامه هرگز آماده نمیشد…

با آرزوی پایداری هنرمندان راستین و گسترش زیباییها

رامتین خداپناهی – عرفان پهلوانی

رامتین خداپناهی؛ بازیگر، کارگردان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی میباشد. خداپناهی در سال ۱۳۷۶ از دانشگاه اراک فارغالتحصیل شد. وی بازیگری را نزد استادها رکنالدین خسروی، فرهاد مهندسپور، کمالالدین شفیعی و… آموخت و از سال ۱۳۸۳ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد میباشد. وی تا کنون در بیش از چهل اثر سینمایی و تلویزیونی به عنوان بازیگر فعالیت داشته و همکاری با کارگردانهایی همچون ابراهیم حاتمیکیا، داوود میرباقری، مهدی صباغزاده و سیروس الوند را در کارنامهی خود ثبت کرده است. در زمینهی کارگردانی نمایش نیز در سال ۱۳۷۷ نمایشنامهی مستخدم ماشینی اثر هارولد پینتر را با رویکردی متفاوت بر روی صحنه برد. وی همچنان عضو هیات علمی دانشکدهی هنر و معماری میباشد و به عنوان بازیگر در سینما و تلویزیون کشور فعالیتی مستمر دارد.

عرفان پهلوانی؛ بازیگر، نویسنده، منتقد، پژوهشگر، آموزگار دانشگاه و کارگردان است. او دانشآموختهی رشتهی نمایش با گرایش بازیگری در دورهی کارشناسی و رشتهی ادبیات نمایشی در دورهی کارشناسی ارشد میباشد. او بازی در نمایش “راهزنان” به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی و شرکت در هفدهمین جشنوارهی روزهای شیلر آلمان، نوشتن نامهی نمایشی “آرشنامه” و… را در کارنامه دارد. از عرفان پهلوانی در سال ۱۳۸۵ کتاب “آش کالباس” چاپ شده و در رسانههای نوشتاری گوناگون و کتابهای دیگری همچون “بینقاب” (استاد خسرو حکیمرابط) آثاری از او به چاپ رسیده است. او همچنین کتابی پژوهشی در زمینهی تکنیکهای ایجاد خنده در مخاطبان هنرهای نمایشی (با همکاری دکتر امیرحسن ندایی) و نیز کتاب “تاتر آپارتمانی” را در دست پژوهش و نگارش و یک کتاب مجموعهی نمایشنامه را آمادهی چاپ دارد…

Book Cover

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت