IMG12582400

کد خبر : 114322

تاریخ انتشار : ۷:۵۷ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۳/۳۰

رمضان و صدا و سیما:

جای خالی «رمضان» در سریال های ماه رمضان تلویزیون

سابق بر این، در سالهای گذشته، سریال ها مناسبتی تر کار می شدند به عنوان مثال حتی در مجموعه ی طنز پایتخت شما حال و هوای رمضان را به خوبی حس می کردید و بازیگران این مجموعه نیز با شما روزه دار بودند و داستان در این بستر حکایت می شد؛ اما تا اینجای داستان در مجموعه ی پادری خبری از رمضان و … نیست!؟

سرویس فرهنگی گفتمان نیوز: باز هم بوی رمضان و عطر دعا فضای کوچه و خیابان های شهر را عطرآگین نموده و هرکس به طریقی سعی در همنوایی با این شمیم خدایی دارد و قطعا صدا و سیما از این قضیه مستثنی نیست؛ البته بماند قصه ی آمیخته با تلخی و حتی خنده دار و پر ابهام خواب ماندن رسانه ملی در نخستین روز ماه خدا.
و اما هدیه امسال سیما به چشم های بینندگان جعبه جادو چه بود؟ اجازه دهید با شبکه یک آغاز کنیم، شبکه ای که متاسفانه یا شاید خوشبختانه (!؟) میزبان مجموعه هایی چند بخشی( یا شاید عنوان مجموعه های دنباله دار بسیار مناسب تر باشد)است و این بار ما شاهد ادامه ی داستان خانواده ی مشتاق هستیم. خانواده ای با شغل شریف قالی شویی، با تکیه کلام هایی خاص و دغدغه هایی از جنس مردم عادی جامعه. قسمت دوم مجموعه تلویزیونی دودکش با نام پادری از ابتدای ماه رمضان مهمان خانه های روزه داران شده است. سابق بر این، در سالهای گذشته، سریال ها مناسبتی تر کار می شدند به عنوان مثال حتی در مجموعه ی طنز پایتخت شما حال و هوای رمضان را به خوبی حس می کردید و بازیگران این مجموعه نیز با شما روزه دار بودند و داستان در این بستر حکایت می شد؛ اما تا اینجای داستان در مجموعه ی پادری خبری از رمضان و … نیست!؟ شاید در ادامه … نمیدانیم!؟ بگذریم … . از آنجایی که مخاطب سریال های تلویزیونی خانواده هستند و در یک خانواده فرزندان با رده های سنی متفاوت حضور دارند لذا اینطور به نظر می رسد یک نقد جدی به پادری استفاده الفاظ و واژه های نامناسب و یا حتی رفتارهایی که موجب بدآموزی و تکرار توسط کودکان و نوجوانان ست. به نظر این سریال صرفا یک داستان را روایت میکند، بی هیچ هدفی و تنها با حرکات و الفاظ گاهی لبخندی به لب تماشاچی می نشیند بی آنکه درسی آموزنده به او دهد و این یک عیب محسوب می شود. چه بسا اگر نویسنده در کنار لبخند بسیار ظریف و هوشمندانه نکته و درسی می آموخت بسیار شایسته تر و سازنده تر بود . نکته ی زیبایی که در این فیلم به صورت گذرا بیان شده بود استفاده از اتومبیلهای برقی به منظور اهمیت به محیط زیست بود موضوعی که چندی پیش تیتر اخبار قرار گرفت و ادعای رد آن در زمان مسولیت خانم ابتکار در دولت اصلاحات با تاییدها و تکذیب هایی همراه بوده است.
شبکه دو، با سریال برادر در ماه مبارک رمضان به خانه های ایرانیان پا گذاشته است. شاید پررنگ ترین مضمون نهفته در این فیلم اهمیت به تولیدات داخلی و نقش سازنده و مهم بازاریان در این موضوع و جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور است. داستان، حکایت مردی ست بازاری با خطوط قرمز کاملا مشخص. طبق معمول در این مجموعه نیز سعی بر نکوهش ربا شده است. به طور کلی می توان گفت این مجموعه، داستانی خوب و پند آموز است که حرفهای زیادی برای گفتن دارد.
شبکه سه سیما، چندی ست با آی فیلم عقد اخوت بسته و شیوه آن را در پیش گرفته و به دفترچه خاطراتی مبدل شده است که سریالهای سابق خویش را بازپخش می کند و متاسفانه برای ماه مبارک هم مجموعه تلویزیونی لحاظ نکرده، البته دلایل متفاوتی راجع به این موضوع عنوان شده است.
به امید روزی که رسانه ملی تمام تلاش خود را در به تصویر کشیدن اسلام ناب و گفتمان انقلاب اسلامی به کار گیرد.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت