IMAGE635653806887121918

کد خبر : 114862

تاریخ انتشار : ۲:۱۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۴/۱

حاجیان‌ زاده، در نشست خبری تشریح برنامه‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان سال ۹۵، بیان کرد:

شعار امسال ما «تابستان به یاد ماندنی در کانون» است/ متاسفانه پخش فیلم‌های مخصوص کودکان و نوجوانان در کشور ما مغفول واقع شده است

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: خانواده‌ها باید بدانند اوقات فراغت اوقات بیکاری نیست بلکه بهترین مهلت است که خلاقیت‌ها و استعدادهای کودکان در آن شکوفا شود.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی اجتماعی گفتمان نیوز، نشست خبری تشریح برنامه‌های اوقات فراغت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان سال ۹۵، شامگاه دوشنبه ۳۱ خرداد ماه ۹۵، با حضور علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معاون تولید، معاون فرهنگی، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی کانون و جمعی از اصحاب رسانه، در محل مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

 

IMAGE635698931914206337

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

علیرضا حاجیان‌زاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در ابتدای این نشست خبری، ضمن تعریفی از اوقات فراغت و با اشاره به اهمیت تابستان برای دانش‌آموزان اظهار داشت: اگرچه دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی نیز اوقات فراغت دارند ولی اوقات فراغت آنها در تابستان پر حجم‌تر است.

 

81282920-5901164

 

وی تصریح کرد: خانواده‌ها باید بدانند اوقات فراغت اوقات بیکاری نیست بلکه بهترین مهلت است که خلاقیت‌ها و استعدادهای کودکان در آن شکوفا شود. به همین دلیل توصیه ما به خانواده‌ها تبیین برنامه فراغتی برای کودکان‌شان است و مطابق با آن به فرزندان خود حق انتخاب در فعالیت‌های مختلف را بدهند.

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در ادامه گفت: شعار امسال ما «تابستان به یاد ماندنی در کانون» است و سعی خواهیم کرد تمام فعالیت‌های کانون را حول محور این شعار پیگیری کنیم.

 

IMG14115156

 

 

حاجیان‌زاده، بیان داشت: ما با ۵۰ سال تجربه راهکارهایی را برای اوقات فراغت کودکان طراحی کرده‌ایم که رویکرد ما در این برنامه‌ها آموزش غیر مستقیم و با استفاده از خلاقیت و جذابیت است.

 

وی در ادامه گفت: ما در برنامه‌ریزی‌های تابستان امسال دو محور افزایش دانش و مهارت‌آموزی (شکوفایی استعدادها) را دنبال می‌کنیم که مساله کتاب و کتابخوانی یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های ما در این راستا، در مراکز کانون است.

 

IMAGE635470712177846962

 

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: امروز ما بیشتر از ۸ میلیون کتاب در کتابخانه‌های مراکز کانون در سراسر کشور داریم که با موضوعاتی همچون ادبیات، علوم، تاریخ، فلسفه، روان‌شناسی، بازی و … میزبان کودکان و نوجوانان هستند.

 

حاجیان‌زاده، درباره تعداد مراکز کانون خاطر نشان کرد: ما تعداد ۹۴۰ مرکز در سراسر کشور داریم که ۱۱۶ مرکز را واحدهای کتابخوانی سیار، ۵۳ مرکز را کتابخانه‌های پستی و ۱۹ واحد را مراکز فراگیر که برای کودکان با نیازهای ویژه هستند را تشکیل می‌دهند و سعی می‌کنیم با آموزش مربیان در مسیر عدالت آموزشی و فرهنگی در سراسر کشور حرکت کنیم.

 

img13061244

 

 

وی با بیان اینکه در هر مرکز ۴۲ فعالیت فرهنگی هنری تعریف شده و هیچ اجباری در انتخاب گرایش‌ها توسط بچه‌ها وجود ندارد، گفت: مخاطبان کانون گروه‌های سنی بین ۶ تا ۱۷ سال را شامل می‌شوند و ما علاوه بر برنامه‌های سالیانه در تابستان ویژه برنامه‌هایی مانند کارگاه بازیگری خلاق، کارگاه‌های ویژه سفال و خوشنویسی، ویژه برنامه هفته کرامت، برگزاری کلاس‌های پرورش خلاقیت و … را در نظر گرفته‌ایم.

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با اشاره به جشنواره‌های نقالی، پویانمایی، طنز و … خاطر نشان کرد: دومین برنامه ما برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی است که اولین آنها با عنوان مهمانی مهر و نیایش در حال برگزاری است و تا ۴ تیر ادامه دارد. ما در این برنامه ۱۸ کارگاه داریم و هر شب گروهی از کودکان یتیم، کار، بیمار و … بر سرسفره افطار کانون میهمان می‌شوند.

 

IMAGE635438650297021103

 

 

حاجیان‌زاده، افزود: دیگر جشنواره تابستانی ما جشنواره مطبوعات کودک است که دوازدهمین دوره آن را برگزار می‌کنیم و در قالب این جشنواره بیش از ۱۱ هزار اثر ارسالی داوری شده و به برگزیدگان هدایایی تقدیم می‌شود.

 

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی اسباب‌بازی گفت: به دلیل نابسامانی‌های موجود در زمینه اسباب‌بازی این دغدغه مورد نظر مقام معظم رهبری بوده است و به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی ساماندهی این حوزه را به کانون تکلیف کرده است لذا بعد از برگزاری اولین دوره از این جشنواره در سال گذشته دومین دوره جشنواره ملی اسباب‌بازی از ۱۸ تا ۲۲ مرداد ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

519400

 

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ادامه داد: یکی دیگر از جشنواره‌های تابستانی ما جشنواره ملی امام رضا است که به چهاردهمین دوره خود رسیده. این جشنواره در ۸ گرایش فراخوان داده و در هفته کرامت نتایج آن اعلام خواهد شد. همچنین جشن‌هایی نیز در هفته ولایت داریم به ویژه برنامه‌هایی شاد و سازنده‌ را در زمینه آشنایی کودکان و نوجوانان با ولایت را در برمی‌گیرد.

 

حاجیان‌زاده، درباره اکران فیلم‌های کودکان و نوجوان نیز گفت: متاسفانه پخش فیلم‌های مخصوص کودکان و نوجوانان در کشور ما مغفول واقع شده اما برنامه ما این است که با همکاری آموزش و پرورش سالن‌های خود را برای اکران فیلم‌های کودک در ایام تابستان و همچنین در طول ایام تحصیلی در اختیار قرار دهیم.

 

1733422

 

 

وی ضمن اشاره به جشنواره نمایش عروسکی و هشتمین دو سالانه مسابقه بین‌المللی نقاشی که امسال با موضوع آب با شرکت کودکان ایرانی و خارجی برگزار می‌شود درباره تولیدات کانون اظهار داشت: در تابستان امسال شاهد چند افتتاح جدید هستیم از جمله ساخت فیلم سینمایی پایان رویاها، تولید سریال انیمیشنی جان جان‌ها در ۲۰ قسمت با موضوعات حقوق کودکان، میراث فرهنگی، ارتباطات خانوادگی و … که قرار است در شبکه‌های سیما پخش شود و روی صحنه رفتن ۴ تئاتر در دو سالن با عنوان‌های ماه پیشونی، خوشبختانه شیر، دوست من آدم برفی و دیگچه ملاقه از جمله آنها هستند.

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، درباره شیوه‌های جذب کودکان و نوجوانان و عضویت آنان در کانون در سال تحصیلی گفت: دانش‌آموزان دو نوع حضور دارند؛ اولی در ساعت‌های تعطیلی مدارس و دومی که با هماهنگی آموزش و پرورش برنامه‌ریزی می‌شود در ساعات کاری مدارس با اعزام گروهی دانش‌آموزان به مراکز کانون و فعالیت‌های فرهنگی و هنری انجام می‌شود.

 

FooterChild

 

حاجیان‌زاده، ادامه داد: ما با معاونت پرورشی آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای داریم که یکی از موارد آن هدایت گروهی دانش‌آموزان به کانون است.

 

وی درباره کتابخانه‌های کانون و شیوه تجهیز آنها گفت: ۸ میلیون نسخه کتابی که در کتابخانه‌های کانون وجود دارد منحصر به کتاب‌های کانون نیستند زیرا ما با همیاری شورای انتخاب کتاب از دیگر ناشران نیز کتاب می‌خریم. شاید به دلیل محدودیت‌های مالی این مساله زیاد توسعه نیافته باشد ولی سعی می‌کنیم در آینده بر میزان خریدهایمان از دیگر ناشران بیفزاییم.

 

IMAGE635607291652447096

 

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اظهار داشت: تولیدات کتاب کانون به روال سابق پیش می‌رود و به شکل متوسط در هر سال ۱۵۰ عنوان کتاب چاپ اولی و در همین حدود کتاب تجدید چاپی داریم. همچنین پروژه‌های شعر و رمان در کانون طبق برنامه پیش می‌رود و هیچ توقفی وجود نداشته است.

 

حاجیان‌زاده با اشاره به ظرفیت‌های کانون در سراسر کشورخاطر نشان کرد: ما اصراری نداریم که تمام کودکان و نوجوانان به کانون بیایند؛ چرا که اصلا ادعای پوشش اوقات فراغت ۱۳ میلیون دانش‌آموز و به همین مقدار کودک زیر ۶ سال را نداریم. در کشور مراکز دیگری نیز وجود دارند که برای تابستان کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی کرده‌اند مثل معاونت‌های پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش، تشکل‌های دانش‌آموزی مثل بسیج و سایر بخش‌های خصوصی.

 

IMAGE635475933145229215_ctpyblr_osllujl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در پایان سخنان خود، در تشریح همکاری‌های کانون با صدا و سیما، بیان داشت: از اردیبهشت و خرداد تولیدات پویانمایی کانون در شبکه ۲ سیما پخش می‌شوند و همچنین طبق تفاهم‌نامه‌ای که با این شبکه داریم در تابستان امسال ۵۲ برنامه تولید کانون از این شبکه روی آنتن می‌رود. البته با شبکه‌های دیگر نیز در حال مذاکره‌ایم.

 

51f9228fc4d4fc2fbc380c228ae8e575

 

 

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت