کشتار وحشیانه/ سکوت ظریفانه

نگاهی به آمارهای کشته‌شدگان و مجروحان ۱۰ روز گذشته توسط پلیس هند خبر از فاجعه انسانی در این منطقه می‌دهد. اما سوالی که به ذهن متبادر می‌شود چرایی عدم همراهی جریان رسانه‌ای داخلی با این حادثه است؟

گفتمان نیوز: از سال ۱۹۴۷ میلادی که شبه‌قاره به دو کشور هندوستان و پاکستان تقسیم شد منطقه کشمیر که اکثریت آن را مردمی مسلمان تشکیل می‌دهند همیشه محل منازعه و درگیری بین دو کشور بوده است.

جامو و کشمیر منطقه‌ای با اکثریت مسلمان است که شصت‌وهفت درصد جمعیت این ایالت پیرو اسلام‌اند و در دره کشمیر این آمار به نودوپنج درصد می‌رسد.باوجود ورود دین اسلام در قرن اول هجری به این سرزمین، ظهور اسلام تا سال ۷۱۵ هجری قمری در کشمیر به تأخیر افتاد.

در این سال یک نفر ایرانی در لباس قلندران وارد کشمیر شد و به تبلیغ دین اسلام پرداخت. منطقه کشمیر به جهت زیبایی‌های طبیعی به‌عنوان نزدیک‌ترین نقطه زمینی به بهشت معروف است و جالب است که از سوی «اقبال لاهوری» به جهت این زیبایی‌ها و غنای فرهنگی به «ایران صغیر» معروف شد. پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر مردم کشمیر که خسته از رنج‌های تحمیل‌شده از سوی دولت هند بودند تأثیر چشم‌گیری داشت و آن‌ها را برای مبارزه پایدارتر و مقاوم‌تر نمود.

افسران - اینجا کشمیر است

در همان سال‌های دهه ۹۰ میلادی که مجاهدان کشمیری مشی مسلحانه را در پیش‌گرفته بودند و در میان مردم به‌عنوان قهرمان شناخته می‌شدند امام‌جمعه کشمیر وجود امام خمینی (ره) را رحمتی برای اسلام می‌دانست و طی اظهاراتی گفته بود: «باید مردم کشمیر خود را سربازان خمینی بدانند و با تمام وجود از انقلاب اسلامی دفاع کنند.»

جمعه ۱۸ تیرماه «برهان وانی» رئیس۲۲ ساله حزب مجاهدین کشمیر به ضرب گلوله پلیس هند که پیشتر برای دستگیری وی ۱۵ هزار دلار تعیین کرده بود کشته شد و همین کافی بود تا موجی از تظاهرات و اعتصاب گسترده کشمیر را فرابگیرد؛ اما شاید هیچ‌کس تصور نمی‌کرد نارضایتی‌های فروخفته مردم تا این اندازه باشد که پس از گذشت نزدیک به ۱۰ روز همچنان درگیری‌ها و اعتراضات مردمی تداوم یابد.

نگاهی به آمارهای کشته‌شدگان و مجروحان ۱۰ روز گذشته توسط پلیس هند خبر از فاجعه انسانی در این منطقه می‌دهد. اما سوالی که به ذهن متبادر می‌شود چرایی عدم همراهی جریان رسانه‌ای داخلی با این حادثه است؟ به نظر برخی رسانه‌های داخلی، نوک قلم‌ها و لنز دوربین‌های خود را بر اساس آن چیزی که در رسانه‌های غربی در جریان است تنظیم می‌کنند و به همین دلیل است که کشمیر با تمام ظرفیت‌هایش برای انقلاب اسلامی سانسور می‌شود و جایش «نیس» و «ترکیه» به تیتر اول بدل می‌شود. ترس آن می‌رود که این بی‌توجهی‌ها به منطقه کشمیر آن‌ها را در آینده‌ای نه‌چندان دور به دامن پاکستان و گروه‌های تکفیری بیندازد. اتفاقی که برای مسلمانان بوسنی افتاد و امروز آن منطقه را تبدیل به جولانگاه تکفیری‌ها کرده است.

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *