1-2-768x480

کد خبر : 124978

تاریخ انتشار : ۳:۳۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۱۴

حسین نادیان

مسجد نباید فقط ما را به یاد شب هفت بیندازد!!!

مساجد در جامعه ما روز به روز محجورتر می شوند و به انزوا کشیده می شوند.کار به جایی رسیده است که مسجد مارا فقط به یاد شب هفت وشب قدر می اندازد و صف های نماز در مساجد از صف های خرید فروشگاه ها خالی تر شده اند.

گفتمان نیوز- حسین نادیان:

مساجد در جامعه ما روز به روز محجورتر می شوند و به انزوا کشیده می شوند.کار به جایی رسیده است که مسجد مارا فقط به یاد شب هفت وشب قدر می اندازد و صف های نماز در مساجد از صف های خرید فروشگاه ها خالی تر شده اند.جوانان بیشتر وقت خود را صرف گشت زنی در اینترنت و تلگرام می کنند و از شرکت در نماز جماعت هراس دارند.جوانان بیشتر دوستان خود را در فضای مجازی جستجو می کنند حال آن که مسجد بهترین مکان دوست یابی است.ارتباطات مجازی آن قدر توسعه یافته است که کسی وقت ارتباط یافتن حقیقی با خالق هستی را پیدا نمی کند.

علتش معلوم است چون مسجد هنوز جایگاه خود را در جامعه اسلامی ما پیدا نکرده است.البته خیلی هم برای پیداکردن جایگاهش تلاش نکرده ایم.حتی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران برای ارائه نقش هدایتگرانه مسجد، پیام های اشتباهی را در قالب فیلم ها و سریال هابه مخاطبان خود ارائه می دهد. طوری وانمود شده است که هرگاه به مشکلی برخورد می کنیم می بایست به مسجد برویم و دعا کنیم و طلبکارانه منتظر معجزه ای از طرف خدا باشیم. مسجد جای خود را تنها در برنامه های مستند آثار باستانی ایران بازکرده است . هیچ گاه در فیلم ها دیده نمی شود که در اوج داستان زمان نماز فرا برسد و همه کارها تعطیل شود و همه به مسجد قدم بردارند.در هنگام نماز طواف کعبه خدا هم حرام است ولی دررسانه ها تنها به پخش اذان اکتفا می شود و کمتر دیده شده است که مجری یا بازیگر یا عوامل رسانه به اقامه نماز بپردازند.

مسجد برای آن بود که هرگاه از روزمرگی خسته شدیم و احساس دلتنگی کردیم بتوانیم برای رازو نیاز خود را به خانه خدا برسانیم.مسجد برای آن بود که وقتی می خواستیم به سمت خدا برویم و از گناهان خود طلب مغفرت کنیم در خانه خدا را باز ببینیم.اما پول برق و دزدی فرش ها و…باعث شده درمساجد قفل و زنجیر شوند و ورود به آن ها زمان مند شود. ولی کارکرد ساعتی مسجد با کارکرد اصلی مسجد در تعارض است.بنظر می رسد اگرمبالغی در بودجه سالیانه دولت در این خصوص در نظر گرفته شود یا مبالغی از مالیات یا خمس مردم به این مسأله اختصاص یابد بسیار کار به جایی می باشد.اگرصرفا از لحاظ مادی هم بنگریم باید گفت که مسجد نقش بازدارندگی از بسیاری مفاسد را ایفا می کند . قرآن در این زمینه می فرماید «ان اصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر» و نماز روح مسجد است و مسجد صورت زیبا و مکان مناسبی برای اقامه نماز و ارتباط با خالق خداوند است. بنابراین مسجد نقش واکسینه کردن انسان در برابر لغزش ها را دارد و اگر برای شرکت مردم درمسجد هزینه کنیم دیگراز هزینه های سنگین طلاق ها،دزدی ها، دعاوی دادگاه هاو…می کاهیم که پس از چندی در بودجه های دولتی نیز شاهد آن خواهیم بود.

این روز ها فراموش شده است که مسجد پایگاه اصلی جامعه شیعی است و حضور در مساجد از برگزاری بسیاری از جلسات سخنرانی و برنامه های فرهنگی و…تأثیرگذارتر است.مشکل ما این است که مساجد را رها کرده ایم و می خواهیم کار فرهنگی بکنیم. این بی توجهی ضربه جدی به جامعه وارد کرده است. به عنوان نمونه یکی از مهم ترین مسائل جامعه تعلیم وتربیت نسل جوان است که به باورهای دینی و انقلابی باور داشته باشد.این کار در مساجد به خوبی شکل می گیرد ولی امروزه شاهد آن هستیم که جوانان در مساجد کمتر حضور می یابند.

اگر ما بپذیریم که دین باید پاسخ گوی همه مسائل زندگی انسان باشد، باید بپذیریم که مساجد مهم ترین پایگاه پاسخگویی به نیاز های زندگی است. دراین میان مساجد باید نیازهای زندگی جوانان را برطرف کنند تا بتوان انتظار داشت که جوانان به شرکت در مساجد رغبت کنند.نیاز جوانان همان نیازی است که جوانان دوره های قبل داشته اند و آن عبارت است از ازدواج، اشتغال، تحصیلات و موقعیت اجتماعی و… اگر می بینیم که در قدیم الایام جوانان شرکت گسترده ای در مساجد داشته اند بدان علت بوده است که مسجد مکان مناسبی برای برآوردن نیاز جوان به علم،ازدواج و شغل یابی بوده است.مسجد باید دراین زمینه ها نقش بسیار پر رنگ تری ایفا کند و روحانیت در شکل گیری این کارکرد اجتماعی مسجد وظیفه سنگینی برعهده دارد.

 امام جماعت مهم ترین رکن مسجد است و مسجد پایگاهی برای حضور امام جماعت در بین مردم است. آن چیزی که به مسجد معنا و ارزش وجودی می دهد امام جماعت است نه نقش ونگار و کاشی کاری های مسجد.همان گونه که بیمارستان یک پایگاه در مانی برای بیماران است ولی اگر هیچ دکتری در بیمارستان نباشد یا آن که دکتر ماهری در آن جا طبابت نکند آن بیمارستان هیچ ارزشی ندارد و به ناچار باید تعطیل شود گرچه که ساختمان بیمارستان بسیار زیبا و بزرگ و مجلل ساخته شده باشد.

یکی از موضوعات مهمی که همواره درباره مساجد مطرح بوده است معماری و جذابیت ها ی حاشیه ای مساجد است. در این مسأله گاهی افراط شده است و گاهی تفریط.گاهی آن قدر سر وشکل مسجد زیباست که سادگی و آرامشی را که قرار بود از حضور در مسجد کسب کنیم ازدست می رود و ناخواسته به موزه یا نمایشگاه تبدیل می شود.گاهی هم تفریط می شودو معماری مسجد در جذب مخاطب نادیده گرفته می شود.خنکی مسجد در تابستان و گرمایش آن در زمستان لازم است، پذیرایی و وجود مکانی برای سرگرمی نوجوانان و جوانان لازم است.در قدیم الایام در اطراف مسجد فضای سبز و حوضچه ای در نظرگرفته می شد تا در جمع شدن مردم موثر باشد وبه واسطه آن هدف اصلی محقق شود.اما اگر امکانات و حواشی آن هدف اصلی را تحت الشعاع قراردهد کار درستی نیست.مثلا پینگ پنگ در مسجد برای آن است که نوجوان در اعمال عبادی مسجد شرکت کند و اگر چنیین نشود کار بیهوده ای است.

امام جماعت به عنوان یک امام باید در مسائل اجتماعی و سیاسی مردم فعالیت کند .نباید بگوییم پیش نماز با ورود به این مسائل به اسلام خدشه می رساند و باعث می شود مردم از دین فاصله بگیرند. این همان سکولاریزه شدن دین می باشد و با اصول اسلام در تعارض است.دین اسلام یک دین اجتماعی است و در تمام ابعاد زندگی انسان نقش آفرین می باشد. در روزگاری که شیطان بزرگ با همه ابزارهای رسانه ای و ارتباط جمعی در دل جوانان ما نفوذ می کند و اهداف اهریمنی خود را محقق می سازد، امام جماعت می بایست وظیفه الهی خود را در هدایت قلب ها و ذهن ها انجام دهد.در دورانی که بدعهدی ها و اختلاف انگیزی ها و توطئه های دشمنان اسلام به اوج خود رسیده است لازم است که تبشیر و تنذیر مردم صورت گیرد.زمان آن رسیده است که روحانیت پیام صریح وشفاف خود را از تریبون مسجد راجع به بدعهدی های آمریکا در دوران پسابرجام به عموم جامعه اعلام نمایند.

یکی از عللی که باعث می شود مردم از دین فاصله بگیرند قانون گریزی و فساد در برخی از مسئولین است. اختلاس، پارتی بازی و ماجرای فیش‌ حقوق های نجومی، سوءاستفاده فلان خانم که ازقضا چادری و محجبه هم هست از موقعیت اجتماعی پدرش یا همسرش، وزندگی اشرافی مسئولی که پیشانی اش از جای مهر پررنگ نموده است و.. باعث شده است که مردم از مساجد فاصله بگیرند. البته این درحالی است که تعداد کثیری از مسئولین و دلسوزان نظام با روحیه جهادی و امکانات بسیار محدود وحقوق های ناچیز باعث شکوفایی ایران اسلامی شده اند. احمدی روشن ها و تهرانی مقدم ها و شهریاری های بسیاری در این کشور در گمنامی تمام خدمت می کنند ولی تا وقتی که برخی از مسئولین از موقعیتشان برای دور زدن قانون و استفاده از امتیازات بادآورده استفاده کنند باعث بی اعتمادی به نظام و بی دینی مردم می شود.جالب اینجاست که رفتار آن مسئول نالایق بیشترین نگرانی و رنجش خاطررا نه برای عموم مردم بلکه برای مسئول صالحی ایجاد می کند که جهت برپایی حکومت اسلامی از بذل جان، مال و فرزندان خود دریغ نمی کند.

مسئولینی که در اجتماعات مردمی حاضر نشوند و از نزدیک مشکلات مردم را نبینند نمی توانند به درستی جهت حل مشکلات آنان تصمیم گیری کنند.مسجد باید پایگاهی برای پاسخ گویی مسئولین فراهم آورد و امام جماعت و هیأت امنا یک شب در هفته را انتخاب کنند تا با حضور یک مسئول محلی یا شهری بتوانند پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.آن وقت خواهیم دید که جوانان و اقشار مختلف در مساجد حاضر می شوند و صف های نماز طولانی تر از قبل خواهد بود. مسجد محل مناسبی برای ملاقات مردم با مسئولین ونیز مکان مناسبی برای تصمیم گیری های حکومتی است.پیامبر اکرم تمام جلسات تصمیم گیری حکومتی خود را در مسجدالنبی برگزار می کرده است و حضرت علی کرسی قضاوت خود را در مسجد کوفه تشکیل می داده است. مسئولینی که سال به سال هم در مساجد شرکت نمی کنند باید در حکومت اسلامی عزل شوند. مسئولینی که از مردم فاصله گرفته اند و برای حضور در نمازجمعه هم از درب دیگری تردد می کنند باید در رفتار خود تجدید نظر کنند.در کشور ما مرسوم شده است که هرگاه مسئولی بخواهد رأی بیاورد و برنامه های تبلیغاتی خود را ارائه دهد در مساجد شرکت می کند و به وعظ وخطابه می پردازد. ولی مهم تر از آن زمانی است که مسئول شده است و می بایست در بین مردم و مساجد شرکت کند تا بتواند پاسخگوی مشکلات مردم باشد.وقتی که مسئولین جامعه در مساجد شرکت نکنند نباید انتظار داشت که طبقات دیگر شرکت کنند.

برای رسدن مسجد به جایگاه اصلی خود در جامعه باید تلاش بسیاری صورت گیرد و در این بین لازم است که نگاه خود را به مساجد عوض کنیم و بدانیم که هدف اصلی خلقت رسیدن به عبودیت و شناخت پروردگار متعال است .این درحالی است  که هدف در جامعه امروزی کسب مدرک و ثروت اندوزی دانسته می شود. فرزندان سال های زیادی را به درس خواندن برای رفتن به دانشگاه برتر مشغول می شوند و والدین به توسعه وضعیت شغلی خود مشغول هستند و دیگر کسی اقامه نماز و کسب معرفت را بالاتر و مهم تر از این ها نمیداند.بنابراین طبیعی است که دانشگاه ها و بانک ها و کارخانه های تولیدی و…در رأس امور قرار می گیرند و مساجد به حاشیه رانده شوند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت