8439017869095337666

کد خبر : 126166

تاریخ انتشار : ۹:۰۵ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۱۵

مهندس افخمی، در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، بیان کرد:

ما سهامدار یک بانک اروپایی به نام «بانک تجاری ایران و اروپا» هستیم که مقر آن در اروپا است/ بانک صنعت و معدن یک بانک توسعه‌ای است و شعبات زیادی ندارد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: سرمایه بانک از سال ۸۶ که به ۲۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته بود تا سال ۹۴ افزایشی نداشت؛ اما در سال ۹۴، ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم که سرمایه بانک به ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی – بانک گفتمان نیوز، نشست خبری مهندس علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت هفته دولت، صبح امروز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه ۹۵، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در محل ساختمان مرکزی بانک صنعت و معدن برگزار شد.

158120_839

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهندس علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن

مهندس علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن، در ابتدای این نشست خبری گفت: بانک صنعت و معدن یک بانک توسعه‌ای است و شعبات زیادی ندارد.

 

logo-n

 

وی افزود: ما ۶۲ شعبه در کشور داریم که آن هم برای تسهیل رابطه با مشتریان است؛ بنابراین ما سپرده جذب نمی‌کنیم به همین دلیل منابع باید از محل سرمایه‌های بانک باشد که موضوعیت اصلی بانک‌های توسعه‌ای هم همین است.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن بیان داشت: سرمایه بانک از سال ۸۶ که به ۲۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته بود تا سال ۹۴ افزایشی نداشت؛ اما در سال ۹۴، ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم که سرمایه بانک به ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید.

 
مهندس افخمی، با اشاره به اینکه این رقم معادل ۸۰۰ میلیون دلار است که بسیار سرمایه پایینی به شمار می‌رود، گفت: الان سرمایه بانک به حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان در هفته گذشته رسیده است.

 

index

 

 

وی با بیان اینکه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ حدود ۸۷۵ میلیارد تومان خط اعتباری از بانک مرکزی گرفتیم، گفت: علاوه بر این ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر هم اختصاص پیدا می‌کند که صرف صنایع کوچک و متوسط خواهد شد.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن، با اشاره به اینکه در این دو سال ما ۱۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه خط اعتباری گرفتیم، اظهار داشت: تاکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این راه بازپرداخت کردیم. همچنین در سال ۹۴، ۸۰۰۰ میلیارد تومان پرداختی داشتیم که امسال به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.

 

مهندس افخمی، با اشاره به اینکه از سال گذشته واحد بانکداری صنایع کوچک و متوسط را در بخش صنعت و معدن راه‌اندازی کردیم، گفت: اما این واحد از امسال کار خود را توسعه داده است؛ به طوری که به ۷۱۲ واحد با رقم ۹۷۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است که البته مصوبات، بیشتر از این رقم بود.

 
وی افزود: با احتساب ضمانتنامه‌های صادر شده، مجموع تسهیلات پرداختی به ۱۱۰۰ میلیارد تومان بالغ می‌شود.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن، با اشاره به گشایش اعتبارات در بخش‌های مختلف بانکی گفت: در بخش بانک‌های اروپایی، گشایش‌هایی انجام شده است؛ از جمله اینکه در آسیای جنوب شرقی از محل سوئیفت ۳۳۲ میلیون دلار گشایش اعتبار داشتیم.

 

13921121.jpg

 
مهندس افخمی، افزود: علاوه بر آن دو خط اعتباری پس از برجام داریم. همچنین بعنوان دومین بانک توانستیم ۴۰۰ میلیون دلار خط اعتباری از اِگزیم بانک هندوستان دریافت کنیم که عملیاتی شده است.

 
وی با اشاره به اینکه نخستین محموله با اعتبار ۱۲۰ میلیون دلار بود که تحویل گرفتیم، تصریح کرد: تا سقف ۱۵۰ میلیون دلار هم در مرحله‌ بعدی می‌توانیم از این محل تجهیزات مورد نیاز کشور را خریداری کنیم.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به خط اعتباری جدید دیگری اشاره کرد و گفت: قرارداد این خرید اعتباری در مرحله نهایی قرار دارد که تمامی کارهای آن انجام شده و امضاهای پایانی آن مانده است؛ این خط اعتباری از کره جنوبی با رقم ۱۰۰ میلیون دلار که برای فاینانس مواد اولیه است، شروع می‌شود و رقم قابل افزایش است.

 
مهندس افخمی، با تاکید بر اینکه همه اینها مورد تائید بانک مرکزی قرار گرفته است، اظهار داشت: ما با بانک‌های بزرگ اروپایی در حال مذاکره هستیم که هنوز نهایی نشده است از جمله با شش بانک اروپایی به صورت کنسرسیوم وارد مذاکره شده‌ایم که رقم آن حدود سه میلیارد یورو است.

 
وی با اشاره به اینکه با دو بانک بزرگ چینی هم مذاکراتی انجام شده که هر کدام از آنها یک میلیارد یورو خط اعتباری خواهد بود، اظهار داشت: قدم‌های خوبی برداشته شده به طوری که آخرین آمار روز گذشته نشان می‌دهد که رابطه کارگزاری ما با ۵۷ بانک خارجی قطعی شده است.

 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، ادامه داد: این ۵۷ بانک در ۲۲ کشورهستند که ۱۴ بانک اروپایی و ۸ بانک هم آسیایی است و امیدواریم صرفه‌جویی که از محل نقل و انتقال پول به دست می‌آید، عاید کشور شود.

 
مهندس افخمی، با بیان اینکه ما سهامدار یک بانک اروپایی به نام «بانک تجاری ایران و اروپا» هستیم که مقر آن در اروپا است، افزود: این بانک در پنج ماه گذشته رقمی که به صورت یورو در اروپا جابجا کرده، ۵.۵ میلیارد یورو بوده است که در گذشته ما باید ۱۰ تا ۱۱ درصد بابت انتقال این پول کارمزد پرداخت می‌کردیم.

 
وی با اشاره به اینکه الان این رقم به زیر نیم درصد رسیده است، گفت: پرداخت ۱۰ تا ۱۱ درصد کارمزد، هزینه زیادی بود که به کشور تحمیل می‌شد اما الان صرفه‌جویی زیادی را از این محل به دست آورده‌ایم که این هم از نتایج برجام بود.

 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، با اشاره به طرح‌هایی که پنج ماهه ابتدایی امسال با تامین مالی پروژه‌ها به نتیجه رسیده است، افزود: ۳۰ طرح عملاً در پنج ماهه امسال به تولید و بهره‌برداری رسید که ۱۳ واحد بزرگ و ۱۷ واحد کوچک و متوسط بوده است.

 
مهندس افخمی، ادامه داد: در واحدهای بزرگ ۵۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شد که این سرمایه‌گذاری از محل منابع مالی بانک بوده است، مانند پتروشیمی مهاباد یا نیروگاه کهنوج.

 

50_4_3_2_main

 

وی با اشاره به ورود بانک صنعت و معدن به پروژه‌های بزرگ زیرساختی اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها، خطوط راه‌آهن و توسعه شبکه بود که برای نخستین بار قطار سریع‌السیر را با تأمین مالی از محل خط اعتباری چین با رقم ۱.۸ میلیارد دلار انجام دادیم که LC آن باز شده و پروژه عملیاتی شده است.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن، با اشاره به اینکه امیدواریم این پروژه مطابق با زمانبندی در ۲.۵ سال به بهره‌برداری برسد، افزود: در پروژه برقی کردن قطار تهران ـ مشهد هم مطالعاتی را برای فاینانس انجام دادیم و اگر موفق به دریافت فاینانس اروپا یا چین شویم، این دومین پروژه بزرگ ما در بخش زیرساخت خواهد بود.

 
مهندس افخمی، با اشاره به قرارداد با صندوق توسعه ملی اظهار داشت: این صندوق منابع ارزی ما را تأمین می‌کند که دو قرارداد بزرگ با آنها داشتیم اول مربوط به سال ۹۲ بود که ۵.۹ میلیارد یورو قرارداد بسته شده بود که از این رقم ۴.۱ میلیارد یورو گشایش اعتبار کردیم.

 
وی افزود: از این میزان حدود دو میلیارد یورو گشایش اعتبار شده است و قرارداد آن ۳.۱ میلیارد یورو بود که تاکنون ۲.۹ میلیارد یورو را به مرحله قرارداد رساندیم.

 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن، با اشاره به گشایش اعتبار در پنج ماهه ابتدایی امسال گفت: در این مدت ۳۴۱ میلیون یورو گشایش اعتبار شده است که امیدواریم تا پایان سال این گشایش اعتبار به دو میلیارد یورو برسد که البته این به غیر از سپرده‌گذاری ارزی است که از صندوق توسعه ملی گرفتیم.

548_777

 

مهندس افخمی، با اشاره به حضور این بانک در پروژه‌های نفت و گاز گفت: ما در سال ۹۴، ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه سپرده گرفتیم که آن را در اختیار بخش نفت و گاز قرار دادیم. همچنین در این مدت ۲۰۰ میلیون دلار خط اعتباری که از صندوق گرفته بودیم را تسویه کردیم و دیگر بدهی به صندوق توسعه ملی نداریم.

 
وی به همکاری بانک صنعت و معدن با دانشگاه امیرکبیر برای حمایت از کسب و کار نوپا اشاره کرد و افزود: از سال گذشته با همکاری دانشگاه امیرکبیر، این طرح را اجرایی کردیم. همچنین طی ملاقاتی که با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار داشتیم، توافق کردیم که وارد پروژه صندوق‌های مشترک شویم.

 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، در توضیح خط اعتباری مربوط به کشور هند گفت: ۴۲۰ میلیون دلار خط اعتباری برای ارتباط با کشور هند تخصیص داده شده است که از این میزان ۱۲۰ میلیون دلار در این مسیر صرف شده و مابقی آن نیز با رفع موانع برای مبادلات با کشور هند هزینه خواهد شد.

 

T-Mani-Lotfizadeh_20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهندس افخمی، در پایان سخنان خود، در خصوص ارتباط با بانک‌های اروپایی اظهار کرد: با بانک‌های بزرگ اروپایی درحال مذاکره هستیم که با شش بانک اروپایی به صورت کنسرسیوم حدود سه میلیارد یورو اعتبار برای همکاری با این بانک‌ها درنظر گرفته شده است که علاوه بر این برای ارتباط با بانک‌های چینی نیز اعتبار یک میلیارد یورویی اختصاص داده شده است و این بدین معنی است که فضا برای مذاکره بین بانک‌ها روان شده است.

 

bank-sanatomadan-logo-psd_20110117_201069056621


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت