57338681

کد خبر : 126640

تاریخ انتشار : ۳:۴۵ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۶/۲۰

پارسا، در نشست خبری سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395، بیان کرد:

مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را تحت هیچ شرایطی در اختیار هیچ نهادی قرار نخواهد داد/ کل هزینه پیش بینی شده برای آمارگیری سال ۹۵ ، ۱۳۵ میلیارد تومان است

رئیس مرکز آمار ایران گفت: مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را به کدهای آماری تبدیل می‌کند و خود مرکز آمار هم نمی‌داند چه اطلاعاتی به چه افرادی تعلق دارد، بنابراین حتی افراد برای مرکز آمار ایران نیز شناخته شده نیستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی گفتمان نیوز، نشست خبری پیرامون سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵، صبح امروز شنبه ۲۰ شهریور ماه ۹۵، با حضور امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران و رئیس ستاد سرشماری کشور، علیرضا زاهدیان قائم مقام رئیس ستاد سرشماری، فریبا بنی هاشمی دبیر ستاد سرشماری، علی اکبر محزون مسئول گروه تبلیغات و انتشارات و جمعی از اصحاب رسانه، در محل مرکز آمار ایران برگزار شد.

 

139505301207042268429784

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران و رئیس ستاد سرشماری کشور

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران و رئیس ستاد سرشماری کشور، در ابتدای این نشست خبری گفت: مرکز آمار ایران هیچ یک از اطلاعات افراد را تحت هیچ شرایطی در اختیار نهادی نخواهد داد.

 

srshmry-nfws-w-mskhns-95-510x498

 

وی ادامه داد: مرکز آمار ایران اطلاعات افراد را به کدهای آماری تبدیل می‌کند و خود مرکز آمار هم نمی‌داند چه اطلاعاتی به چه افرادی تعلق دارد، بنابراین حتی افراد برای مرکز آمار ایران نیز شناخته شده نیستند.

 

رئیس مرکز آمار ایران اظهار کرد: مرکز آمار ایران هیچ رسالت و تکلیفی برای ارائه اطلاعات به دیگران ندارد. ما سندی تحت عنوان سند امنیت اطلاعات را امضا کردیم که بر مبنای آن اطلاعات آماری افراد را به هیچ کس ندهیم؛ کما اینکه تاکنون در برابر هزار و یک درخواستی که از سوی قضات داشتیم مبنی بر اینکه آمار محل فراری، مجرم و … را ارائه دهیم این کار را نکردیم؛ چرا که قسم جلاله خورده‌ایم اطلاعات هیچ فردی را ندهیم.

 

پارسا، با بیان اینکه در جریان هدفمندی یارانه‌ها، سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران دچار خدشه شد، گفت: در آن زمان از مرکز آمار ایران درخواست همکاری شد و من این اتفاق را یک اشتباه استراتژیک می‌دانم که به سرمایه اجتماعی مرکز آمار ایران لطمه وارد کرد. اکنون نیز با قطعیت می‌گویم، هیچ ارتباطی با هدفمندی یارانه‌ها نداریم و اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌شوند خاصیت کاربردی ندارند.

 

وی تاکید کرد:‌ لازم به ذکر است در مرکز آمار ایران به خاطر خوشامد افراد هیچ ارقامی ارائه نمی‌شود و هر چه آمار و ارقام به سوی مرکز آمار ایران منتشر می‌شود بر مبنای واقعیت است.

 

رئیس ستاد سرشماری کشور، در ادامه سخنان خود گفت: سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن از سوم تا ۲۴ مهر با سرشماری حضوری از ۲۵ مهر به مدت یک ماه برگزار می‌شود.

 

s512_567410download_426126430_31824

 

 

پارسا تصریح کرد: سرشماری سال جاری نخستین سرشماری است که به دو شکل اینترنتی و حضوری انجام می‌شود.

 

وی افزود: ایران با اجرای اینترنتی هشتمین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ در جمع کشورهای دارای نظام آماری مدرن قرار می‌گیرد.

 

رئیس مرکز آمار ایران خاطر نشان کرد: تا سال ۱۳۹۰ سرشماری در ایران به صورت سنتی و چهره به چهره انجام می‌شد در آن سرشماری ۵۰ سؤال اولویت‌بندی و پرسیده شد، در حالی که امسال تعداد این سؤالها به ۲۹ سؤال کاهش یافته است.

 

پارسا افزود: دلیل این موضوع این است که بخشی از اطلاعات مورد نیاز از طریق پایگاههای داده شکل گرفته در داخل کشور تأمین می‌شود.

 

وی با اشاره به ضریب نفوذ ۴۵ درصدی اینترنت در کشور اظهار کرد: انتظار داریم حداقل ۴۵ درصد مردم از طریق اینترنتی در سرشماری شرکت کنند.

 

%d8%b3%d8%b1%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%86%d9%81%d9%88%d8%b3-%d9%88-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%86-95-510x498

 

رئیس ستاد سرشماری کشور ادامه داد: در صورت محقق شدن این امر به باشگاههای کشورهایی که از این طریق سرشماری انجام داده‌اند می‌پیوندیم.

 

پارسا تاکید کرد: مردم ایران باید قانونا، شرعا و اخلاقا در آمارگیری سال ۱۳۹۵ شرکت کنند و‌ آگاه باشند که تکمیل این اطلاعات به نفع کشور است.

 

وی افزود: سؤالات اصلی در این سرشماری درباره جمعیت، سواد، مهاجرت، محل سکونت و زاد و ولد است. اینها اطلاعات اولیه است که برای هرگونه برنامه‌ریزی به آنها نیاز داریم.

 

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: همچنین سؤالاتی راجع به نوع فعالیت و اشتغال افراد پرسیده می‌شود که البته هیچ‌گونه سؤالی درباره میزان درآمد افراد مطرح نیست.

 

پارسا گفت: در سرشماری ثبتی مبنا که امید داریم در آینده به آن برسیم تمام اطلاعات کدبندی شده و همه آنها در مرکز آمار ثبت می‌شود و هر کس گاه به نیاز برنامه‌ریزان می‌توانند از این اطلاعات به طور دیجیتالی استفاده کنند.

 

%d9%85%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b1_%d8%a2%d9%85%d8%a7%d8%b1%da%af%db%8c%d8%b1

 

 

وی افزود: نقطه نهایی آمارگیری در سطح جهان به این شکل است که اطلاعات افراد، خانوارها و بنگاه‌ها قابل شناسایی نباشد.

 

رئیس ستاد سرشماری کشور، خاطر نشان کرد: در گذشته درخواستهای زیادی از مراجع مختلف به مرکز آمار می‌آمد که باید حتی در یک مورد نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی از افراد در اختیار این مراجع قرار نگرفته است.

 

پارسا تأکید کرد: مرکز آمار هیچ ارتباطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارد و سرشماری این مرکز و اطلاعات به دست آمده از این طریق هیچ‌گونه کاربردی برای آن مجموعه ندارد.

 

وی گفت: هزار جایزه یک‌میلیون تومانی برای کسانی که به صورت اینترنتی اطلاعاتشان را تکمیل کنند در نظر گرفته شده است.

 

image_fullsize_839b7f24-9da5-4182-ac27-43dfd1a102b4_1fb7f372-eed7-4ae9-8b06-1dbce3a2870e_main-300x

 

 

رئیس مرکز آمار ایران، با اشاره به بسیج شدن ۴۰هزار نفر برای بازه یک ماهه زمان آمار گیری گفت: تقاضا دارم در این مدت کمپین حمایت از مامور آمارگیر ایجاد شود.

 

پارسا توضیح داد: بعد از شرکت در آمارگیری به صورت اینترنتی یک کد آماری هم در انتهای پروسه اینترنتی تکمیل اطلاعات و هم به‌صورت پیامکی برای افراد ارسال خواهد شد.

 

وی در ادامه گفت: کل هزینه پیش بینی شده برای آمارگیری سال ۹۵ ، ۱۳۵ میلیارد تومان است.

 

img15472526

 

 

رئیس ستاد سرشماری کشور افزود: دستمزد مأمور سرشماری ۲میلیون و۳۰۰هزار تومان است.

 

پارسا، در ادامه گفت: کسانی که دو تابعیتی هستند و مدتی از سال را در ایران به سر می‌برند و مدتی دیگر را در خارج از ایران، آمار آنها در داخل کشور محسوب می‌شود، ولی کسانی که برای دید و بازدید به ایران می‌آیند آمارشان در کشوری که اقامت دارند مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

 

89373_932

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس مرکز آمار ایران، در پایان سخنان خود، پیرامون اینکه چه اطلاعاتی در سرشماری سال ۱۳۹۵ کم یا زیاد شده است؟ گفت: اطلاعاتی از قبیل خودرو، اینترنت و … در این سرشماری پرسیده نمی‌شود چرا که آنها را در پایگاه‌های ثبتی نیز می‌توانیم به دست آوریم. در اول سوال‌هایی مانند اینکه افراد بیمه دارند یا خیر و یا اینکه چه نوع بیمه‌ای دارند و مهاجرت در سطح شهر در پرسشنامه‌ها گنجانده شده است.

 

160664

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت