1015771_440

کد خبر : 126790

تاریخ انتشار : ۳:۳۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۲۱

دکتر دشتی اردکانی، در نشست خبری با اصحاب رسانه، بیان کرد:

حقوقدانان اعتقاد دارند پلیس صلاحیت صدور سند را ندارد/ ما اصلا از خودمان دفاع نمی‌کنیم بلکه از قانون مجلس دفاع می‌کنیم

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: تمام محاکم دادگستری در رابطه با مالکیت از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام می‌گیرند و به هیچ وجه در این مورد از پلیس استعلام نمی‌شود، تنها موردی که از پلیس استعلام می‌شود مربوط به پلاک خودرواست.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی – قضایی گفتمان نیوز، نشست خبری دکتر محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، پیرامون اختلاف با پلیس در رابطه با ثبت سند خودرو، صبح امروز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه ۹۵، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در محل کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد.

 

1265616262016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران

دکتر محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، در ابتدای این نشست خبری، گفت: حقوقدانان اعتقاد دارند پلیس صلاحیت صدور سند را ندارد. مسئولان عالی قضایی هم معتقدند مردم برای انتقال سند خودرو باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

 

99519865105923303627

 

 

وی در رابطه با ثبت سند خودرو و در خصوص قانونی بودن یا نبودن این کار از سوی پلیس، اظهار داشت: ما اصلا از خودمان دفاع نمی‌کنیم بلکه از قانون مجلس دفاع می‌کنیم.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، افزود: مرجع تفسیر قانون مشخص است، طبق قانون درصد پولی که به دفاتر اسناد رسمی دریافت می‌شود کمتر از ۱۰ درصد است و اکثرا مربوط به مالیات‌ها می‌شود.

 

دکتر دشتی اردکانی تصریح کرد: برای مثال کل هزینه انتقال سند یک دستگاه تویوتا کمری در دفتر سند رسمی ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است از این مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت مالیات نقل و انتقال، ۸۵۰ هزار تومان بابت حق الثبت، ۲۲۰ هزار تومان به عنوان ۱۰ درصد کانون، ۴۱ هزار تومان ارزش افزوده و ۵ هزار تومان برای سند الکترونیکی هزینه می‌‌شود و تنها ۷٫۵ درصد از این مبلغ به سردفتر می‌رسد.

 

وی عنوان کرد: ما خوشحال می‌شویم که قانون بگوید مردم این پول‌ها را ندهد، قانونگذار تکلیف کند تا ما بتوانیم مالیات نقل و انتقال و حق ثبت را حذف کنیم اما در همه کشورهای دنیا کشورها از طریق مالیات اداره می‌شوند.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، در خصوص اظهارات وزیر کشور درمورد ثبت سند خودرو گفت: مشاوره درستی به وزیر کشور ندادند و ایشان یکجانبه در تلویزیون صحبت کرد. حتی بعد از صحبت وزیر کشور نمایندگان مجلس اظهارنظر کردند و گفتند که ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی اختیاری نیست و در قانون تاکید شده که مردم در ابتدای کار باید به نیروی انتظامی و در انتقال به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

 

دکتر دشتی اردکانی، ادامه داد: آیا پلیس که می‌گوید برگ سبز خودرو کافی است بانک اطلاعات افراد ممنوع‌المعامله را دارد؟ این درحالی است که ما با دادستانی کل و ثبت احوال تمام موارد را چک می‌کنیم و یک معامله صحیح را در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌دهیم اما برگ سبزی که پلیس می‌گوید می‌تواند برای افراد ممنوع‌المعامله مسیر قانونی را طی کند؟

 

وی با اشاره به رشد ۷ درصدی تنظیم اسناد رسمی اظهار داشت: در ۵ ماهه سال ۹۴ اسناد تنظیمی بیع قطعی ۹۵۴ هزار و ۴۱۰ مورد بود در حالی که این رقم در سال ۹۵ به یک میلیون و  ۲۵۷ هزار سند رسید.

 

33508_kbd0fy1a

 

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، گفت: ما بارها از فرمانده نیروی انتظامی خواسته‌ایم تا جلسه‌ای تشکیل دهیم و درمورد بحث ثبت سند خودرو مذاکره کنیم تا به یک نتیجه قطعی برسیم و مردم سرگردان نشوند اما پلیس جوابی به ما نمی‌دهد.

 

دکتر دشتی اردکانی، ادامه داد: بالاترین مقام دستگاه قضایی آیت‌الله آملی لاریجانی بارها گفته‌اند که ماده ۲۹ شفاف است و نقل و انتقال اتومبیل را به عهده دفاتر اسناد رسمی گذاشته، همچین سخنگوی قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز بارها بر این موضوع تاکید کردند.

 

وی با اشاره به رشد هفت درصدی نقل و انتقال خودرو در دفاتر، در خصوص دفاع مسئولان قوه قضاییه از این حق قانونی گفت: بالاترین مقام دستگاه قضا در اظهارنظر صریح گفته «نقل و انتقال اتومبیل خودرو طبق قانون بر عهده دفاتر اسناد است». سخنگوی قوه قضاییه هم همین مطلب را تایید کرده است. سرداران نیروی انتظامی هم وقتی خودرو می خرند برای انتقال سند به دفاتر اسناد رسمی می‌آیند و برگه‌ای که از دفاتر می‌گیرند برایشان مهم است.

111959-a0133929

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، با بیان اینکه نوشتن برگ سبز بر روی سند رسمی امری اشتباه است، گفت: بارها هم تذکر دادیم ولی گوش ندادند. سند رسمی تعریف دارد و اگر ثبت احوال شناسنامه صادر می‌کند، در حدود صلاحیتش نیست. صدور سند نقل و انتقال خودرو در حدود صلاحیت نیروی انتظامی نیست.

 

دکتر دشتی اردکانی گفت: تمام محاکم دادگستری در رابطه با مالکیت از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام می‌گیرند و به هیچ وجه در این مورد از پلیس استعلام نمی‌شود، تنها موردی که از پلیس استعلام می‌شود مربوط به پلاک است.

 

وی در ادامه گفت: سند مالکیت سندی است که در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ثبت مالکیت صادر می‌شود.

 

img_4758

 

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، افزود: تمام محاکم دادگستری در رابطه با مالکیت از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام می‌گیرند و به هیچ وجه در این مورد از پلیس استعلام نمی‌شود، تنها موردی که از پلیس استعلام می‌شود مربوط به پلاک است.

 

دکتر دشتی اردکانی، در خصوص اینکه آیا مدرکی در رابطه با ثبت رسمی سند خودروهای پلیس در دفاتر اسناد رسمی وجود دارد، گفت: بله، قطعاً سند داریم اما چون امانتدار مردم و جامعه هستیم آنها را منتشر نمی‌کنیم اما مطمئن باشید مدرک وجود دارد.

 

وی افزود: ما بارها به پلیس گفته‌ایم اگر ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی کار اشتباهی است چرا شما این کار را انجام می‌دهید اما پاسخی نداند.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، در خصوص تجمعی که چند روز پیش مقابل کانون سردفتران صورت گرفته بود، گفت: این موضوع یک تجمع نبود بلکه تعداد محدودی از دفتریاران حضور پیدا کرده بودند تا بپرسند امضایشان از انتهای نسخه نهایی حذف شده است.

 

img_3350

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر دشتی اردکانی، تصریح کرد: از ۱۰ شهریورماه دفاتر کاغذی حذف و دفاتر الکترونیکی فعال می‌شوند در نسخه نهایی امضای دفتریار براساس قانون حذف شده چرا که ثبت سنتی به شکل الکترونیکی درآمده و الان به جای امضا اسکن اثر انگشت صورت می‌گیرد.

111959-a0133929

 

جمشیدی، دبیر و عضو هیات مدیره کانون سردفتران

جمشیدی، دبیر و عضو هیات مدیره کانون سردفتران، در ادامه این نشست خبری، پیرامون تجمع روز گذشته برخی از دفتریاران مقابل کانون سردفتران گفت: تجمعی در کار نبوده است و جمعی از دفتریاران سراسر کشور در خصوص شیوه نامه دفتر الکترونیک سردفتر، که اسم وامضای دفتریاران در اسناد نهایی حذف شده است، کانون سردفتران ودفتریاران حضور داشتند.

 

وی افزود: در اجرای مقررات ماده ۷ قانون جامع حد نگار ( کاداستر ) کشور مصوب ۹۳و مواد ۵ و ۱۱ آئین نامه اجرایی این قانون مصوب ۹۵/۱/۲۲ مبنی بر ایجاد دفاتر الکترونیک موضوع قانون ثبت اسناد و املاک و قانون دفاتر اسناد رسمی، شیوه‌نامه بهره‌برداری از دفتر الکترونیک سردفتر از تاریخ ۱۰شهریور در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور اجرا شد. از این تاریخ، ثبت تمامی اسناد رسمی و اقدامات تبعی مربوط به این اسناد، مطابق ماده ۱۸ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران، صرفاً در دفتر الکترونیک خواهد بود و ثبت سند جدید در دفاتر دست‌نویس، ممنوع شده است که ابهاماتی را برای سردفتران به همراه داشت که توضیحاتی به آنها ارائه شد.

 

99519865105923303627

 

احمدعلی سیروس، نایب رئیس کانون سردفتران

احمدعلی سیروس، نایب رئیس کانون سردفتران، در ابتدای این نشست خبری، در خصوص اینکه نیروی انتظامی معتقد است باید هزینه پلاک اخذ شود، اما  کانون سردفتران می‌گویید که پلیس حق اخذ تعویض پلاک را ندارد، بالاخره  تکلیف چیست؟، گفت: هرگونه وجهی که دریافت می‌شود باید به موجب قانون باشد. در تبصره ۲۸ بودجه ۹۴ اعلام شده بود که ناجا باید در این زمینه پول دریافت کند.

 

وی در پایان سخنان خود افزود: در سال ۹۵ هم باید این موضوع تکرار می‌شد؛ اما فقط در لایحه آمده اما در جدول مصوب مجلس نیست. بنابراین چون تصویب نشده قانونی نیست اگر قانونی بود نیازی نبود دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک مستقر شوند که البته این موضوع هم علی‌رغم آمادگی ما هنوز عملیاتی نشده است.

111959-a0133929


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت