index

کد خبر : 126911

تاریخ انتشار : ۴:۰۷ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۲۲

عدم شرکت مستند فرخی یزدی در جشنواره فجر در اعتراض به بی توجهی به پژوهش

گفتمان نیوز: مستند بلند فرخی یزدی در سی‌و پنجمین جشنواره فیلم فجر شرکت نخواهد کرد.

به گزارش گفتمان نیوز، «همزمان با روز ملی سینما فراخوان سی‌و پنجمین جشنواره فیلم فجر منتشر شد و در مفاد آن اثری از عنایت به اهمیت پژوهش در سینمای مستند ،دیده نمی شود. لذا،این مستند در این سوء تفاهم بزرگ فرهنگی شرکت نخواهد کرد.

در کشوری که صاحب تمدن ایرانی و اسلامی است و هنوز چهره های فرهنگی آن،به مردم شناسانده نشده است،از طالقانی و مصدق و بدیع الزمان فروزانفرو عبدالحسین زرین کوب، گرفته تا عین القضات و داوود پیرنیا و صدها نام بزرگ و کوچ متاخرو معاصرو متقدم،توجه معنا دار سکان داران سینما و تلویزیون ایران به فیلم های غیر مستند و تخیلی و سینمای مجازی،این شائبه را پیش می آورد که نکند مستندسازان فرهنگی،بر سرگور خالی گریه می کنند و به صورتی هدفدار،پژوهش فرهنگی و تاریخی به مضحکه گرفته شده است.

کار به آنجا رسیده است که مستند هایی که درباره عمل دماغ و گوش و اعضا و جوارح بدن ساخته می شود،توسط مرکز گسترش سینمای تجربی و شبکه مستند،به راحتی حمایت می شود ولی اگر کسی بخواهد درباره چهره های جنبش مشروطه از میرزاده عشقی تا دهخدا و بزرگان ادب وموسیقی فیلمی بسازد،باید خود را  با عنصر تخیل و مجاز،از تیررس ممیزی پخش،مجهز کند.

 

new-image7-550x412

 

 

به قول فرخی یزدی؛

بس که در جنس بشر گشته حقیقت نایاب

مردم از پیر و جوان اهل مجازند همه

به هرحال،این مستند که  تامین اعتبار معنوی و مالی را نه در جشنواره های محدود شده دنبال می کند و نه درگیشه های ریشه در عوامفریبی ،بی هیچ واهمه ای از شرکت در جشنواره حقیقت و فیلم فجر امتناع می کند.مهم ساخت فیلم بود که انجام شد.اما هنوز امیدواریم،به جای اعضای فرمایشی و مصلحتی،در شورای کارشناسی جشنواره فیلم فجر،در امتداد به رسمیت شناختن،پژوهش،این عنصر لازم برای ساخت مستند،از بزرگان اصیل فرهنگ و هنر برای پژوهش های مستند بهره ببرند.

لازمه رفع تشنگی مردم امروز ،آب حقیقت است ونه شربت خیال افزای تروکاژ.»

هومن ظریف.

عوامل مستندی فرخ یزدی عبارتند از؛ پژوهش حسین مسرت و هومن ظریف ، موسیقی گروه خورشید سیاه همراه با آواز علی شیرازی، جهانگیر رها ، سید مهدی علوی و هومن ظریف. خوشنویسیِ سید مهدی علوی و تصویربرداری و تدوین و مشاوره کارگردانی اسماعیل جعفری ،پوستر؛ پژوهشکده یزد(غول آباد).

در این مستند محمدعلی اسلامی ندوشن، زنده‌یاد پرویز کلانتری ، حسین مسرت ، انور خامه‌ای ، زنده یاد محمد علی سپانلو ، علی دهباشی ، ادیب برومند ، زنده یاد سید جلال ویژگان ، محمود رشیقی فیروز آبادی ، سهیل محمودی ، سیامک قوام ، محمدرضا موحدی ، بیژن نفیسی ، ناصرالدین حسن‌زاده و رضا سخندان(عمو زاده فرخی یزدی) و علیرضا پورامید درباره فرخی یزدی سخن گفته‌اند.گوینده گفتار فیلم؛مسعود رایگان.

 

این فیلم سومین مستند بلند هومن ظریف پس از مستند «مرز پرگهر» و «یمینی شریف، نغمه سرای کودکان» است.

 

74336_636044524911752320_l


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت