img08355195

کد خبر : 127593

تاریخ انتشار : ۵:۰۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۶/۲۷

رحمانی موحد، در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت روز جهانی گردشگری، بیان کرد:

شعار امسال ما «گردشگری برای همه و همه برای گردشگری‌» می باشد/ باید پیوست توسعه گردشگری به تمام دستگاه‌های مرتبط الصاق شود

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: در مبانی بنیادی گردشگری بحث آموزش و فرهنگسازی را با آموزش و پرورش شروع کردیم تا از سنین پایین با اصول گردشگری آشنا شوند که در این طرح جامعه‌ای بیش از ۴۰ میلیون نفر را هدفگذاری کرده‌ایم.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی گفتمان نیوز، نشست خبری بزرگداشت روز جهانی گردشگری (۲۷ سپتامبر که برابر با ۶ مهر ماه در ایران نامگذاری شده است)، صبح امروز شنبه ۲۷ شهریور ماه ۹۵، با حضور مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور و جمعی از اصحاب رسانه، در محل معاونت گردشگری کشور برگزار شد.

 

image635215037502996606

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور، در ابتدای این نشست خبری گفت: روز جهانی گردشگری امسال «گردشگری برای همه و ترویج دسترسی جهانی» نامگذاری گردیده است، اما شعار امسال ما  پیرامون روز گردشگری، «گردشگری برای همه و همه برای گردشگری‌» می باشد.

 

100558036236193363502102929719815137

 

 

برنامه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری

وی پیرامون برنامه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت روز جهانی گردشگری، اظهار داشت: پنجم مهر مراسمی را در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار خواهیم کرد و برترین‌های گردشگری در کشور را معرفی می‌کنیم.

181

 

معاون گردشگری کشور، تصریح کرد: از سوی دیگر دستورالعملی را به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که به مناسبت گرامیداشت این روز می‌تواند بیش از یک روز به اجرای برنامه و مراسم مرتبط بپردازند.

 

رحمانی موحد، درباره  جایگاه «گردشگری برای همه و همه برای گردشگری» به صورت اجرایی در کشور به چه صورت است، بیان داشت: این یک شعار است، یعنی برای همه کسانی که حق دارند سفر کنند، از جاذبه‌ها دیدن کنند باید امکانات و بستر گردشگری فراهم باشد. باید در این زمینه یک کار متفاوت انجام شود. باید پیوست توسعه گردشگری به تمام دستگاه‌های مرتبط الصاق شود.

 

rooz-jahani-gardeshgari-iran-bavanat

 

 

وی در خصوص اینکه، ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور ۱۸ دستگاه برگزار می‌شود در زمان تعطیلات تنها عملکرد آن محدود به صدور چند اطلاعیه است یا نه، گفت: ستاد در چارچوب مقررات این دستگاه‌ها باید هماهنگی‌ها را انجام دهد از سوی دیگر این ستاد، ستاد نوپایی است و تا نقطه مطلوبش هنوز فاصله دارد اما به هر حال سفر با برنامه، سفر با مطالعه و … باید دوره فرهنگسازی‌اش را طی کند و در نتیجه صدور اطلاعیه در زمان پیک سفر برای هموطنان لازم است.

 

 

معاون گردشگری کشور، درباره صدور گواهی‌نامه حلال به تأسیسات گردشگری، اظهار داشت: در این نوع گردشگری واقعیتی وجود دارد که صاحبان تأسیسات باید بپذیرند.

 

hhe2525-tourism-day

 

 

رحمانی موحد افزود: گردش مالی گردشگری حلال سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار است در حالیکه ایران سه درصد از آن سهم دارد. صحبت‌هایی که درباره دسته‌بندی حلال و حرام مطرح می‌شود اصلاً درست نیست. مثلاً غذای حضرتی امام رضا (ع) که از حلال‌ترین غذاها است در بسته بندی نان آن آرم حلال وجود دارد؛ بنابراین این یک استاندارد جهانی است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد و با آنکه ما مدعی آن هستیم اما سهمی از آن نداریم.

 

وی درباره استفاده از ظرفیت سایر دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف گردشگری، گفت: در مبانی بنیادی گردشگری بحث آموزش و فرهنگسازی را با آموزش و پرورش شروع کردیم تا از سنین پایین با اصول گردشگری آشنا شوند که در این طرح جامعه‌ای بیش از ۴۰ میلیون نفر را هدفگذاری کرده‌ایم.

 

hhe2526-tourism-day

 

 

معاون گردشگری کشور، درباره تمهیدات لازم برای کنوانسیون ۲۰۱۷  بیان داشت: سازمان از یک سال پیش این موضوع را پیگیری می‌کند و فهرستی از نیازها را چه در زمینه روادید و چه در زمینه اخذ کمک‌ها تهیه کرده و آنها را در دست پیگیری دارد. ان‌شاءالله با استفاده از تمام ظرفیت راهنمایان تورها زمستان امسال تجمع ۳۵۰ نفره راهنمایان تورها در ایران برگزار می‌شود.

 

رحمانی موحد، پیرامون استانداردسازی هتل‌ها و مراکز خدمات گردشگری، گفت: این فرآیند، فرآیند طولانی است و در ۳ سال اخیر با مشکلاتی مواجه بوده که مطالعه جدی میدانی در زمینه آن انجام دادیم و شیوه‌نامه جدیدی نوشته‌ایم به طوری که اگر هزینه استانداردسازی برای یک واحد ۴۵ میلیون تومان تمام می‌شد الان این مبلغ به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

 

54_m-lotfollahi-10

 

 

وی درباره استفاده از ظرفیت نمایندگی‌های خارجی در معرفی ایران گفت: یکی از بخش‌های قابل ادعا و اثبات تعامل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت خارجه برای توسعه گردشگری است. به جز اینکه بنده خود را عضوی از وزارت خارجه می‌دانم و مسئولیت‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه نیز در راستای حمایت از گردشگری است. قرار است طی این هماهنگی و همکاری محتوایی تهیه و در اختیار نمایندگی‌های خارجی نیز قرار گیرد.

 

معاون گردشگری کشور، در ادامه در خصوص وضعیت گردشگری دریایی کشور اظهار داشت: این نوع گردشگری نسبت به سایر انواع گردشگری تنبل است، چون بانی زیاد دارد و نیازمند کار بیشتری است. البته شورای راهبردی برای آن ایجاد شده تا به متن مشترکی دست یابد. بنابراین اواخر پاییز نشستی در بوشهر برگزار می‌شود تا این شورا نهایی شود.

 

1378207_73746344

 

رحمانی موحد، با بیان اینکه بیان اینکه استانداردسازی هتل‌ها هنوز به ۵۰ درصد نرسیده است، گفت: متأسفانه در تأسیسات گردشگری با طیف وسیعی از درجه و نشان افتخاری مواجه هستیم که باید ساماندهی شود چرا که معمولاً کسی که درجه‌ای می‌گیرد به سختی می‌توان آن را از او گرفت.

 

وی پیرامون وضعیت گردشگران مذهبی پس از بسته شدن کنسولگری عربستان، بیان داشت: این موضوع تأثیر خودش را در تعاملات مردمی و دولت‌ها گذاشته است در بخش گردشگری مذهبی ما آسیب دیده‌ایم اگر چه در تلاش هستیم از راه‌های دیگری این موضوع را جبران کنیم؛ اما بهار امسال که فصل حضور گردشگران مذهبی ایران بوده، این کاهش را احساس می‌کنیم.

 

81918966-70443750

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون گردشگری کشور، در پایان سخنان خود، پیرامون اقدامات این سازمان برای جذب گردشگران فرانسوی و انگلیسی به دنبال بسته شدن سفارتخانه‌های این دو کشور در ترکیه و انتشار گزارش‌هایی در گاردین برای معرفی ایران به عنوان مقصدی ارزان و جذاب، بیان داشت: حرکت گردشگران اروپایی خلق‌الساعه نیست. ممکن است آنها برنامه سفر خود را لغو کنند؛ اما به سرعت جایگزین نمی‌کنند. معمولاً پس از یک سال مطالعه مقصد انتخاب می‌شود.

 

miras2

 

گفتنی است، در بخشی از این نشست خبری، با حضور مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور، از تندیس گردشگری و پوستر روز جهانی گردشگری، رونمایی بعمل آمد.

farhangnews_147708-426350-1442827211

 

 

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت