139401311307056225135884

کد خبر : 128291

تاریخ انتشار : ۹:۲۲ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۳

وارونه‌نمایی تاجران تراریخته نتیجه نداد

هوشمندی و تأکید مجدد آیت‌الله علوی گرگانی بر «جواز تجاری‌سازی تراریخته‌ها تنها به‌شرط سلامت» + سند

با وجود تأکید نهادهای رسمی کشور بر «عدم‌انجام ارزیابی خطر محصولات تراریخته» تاجران این محصولات تلاش دارند تا تحریم تجارت این محصولات خطرناک از سوی مراجع معظم تقلید کأن‌لم‌یکن شود؛‌ با وجود این تلاشها، مراجع عظام با هوشمندی بر آرای قبلی تأکید کردند.

با وجود تأکید نهادهای رسمی کشور بر «عدم‌انجام ارزیابی خطر محصولات تراریخته» تاجران این محصولات تلاش دارند تا تحریم تجارت این محصولات خطرناک از سوی مراجع معظم تقلید کأن‌لم‌یکن شود؛‌ با وجود این تلاشها، مراجع عظام با هوشمندی بر آرای قبلی تأکید کردند.

 

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، چندی پیش فتوای دو تن از مراجع عظام تقلید بر جواز کار تحقیقاتی و تحریم تجاری‌سازی اقلام دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) رسانه‌ای شد.

در این گزارش علاوه بر آرای متقن و صریح حضرت آیت الله مکارم، تأکید جدی حضرت آیت الله علوی گرگانی بر عدم جواز تجاری‌سازی این محصولات تا زمان احراز بی‌ضرر بودن این محصولات منعکس شد.

شرط قوی عدم‌حرمت تجاری‌سازی این محصولات احراز سلامتی و بی‌خطر بودن این محصولات است

این در حالی است که نهادهای رسمی، بارها صراحتاً اظهار کرده‌اند که هیچ‌گونه ارزیابی ریسک برای این محصولات در کشور انجام نمی‌شود. اشکال «عدم‌ارزیابی» از یک‌سو در «واردات» محصولات تراریخته ــ خصوصاً در دانه‌های روغنی ــ کاملاً مشهود است. این اشکال به دو دلیل رخ می‌دهد؛ اول ورود اقلام قاچاق و بدون کنترل که حجم بالایی از کالاهای وارداتی را به خود اختصاص می‌دهد؛ و دوم نبود «آزمایشگاههای مجهز به کیت تشخیص تراریختگی» در مبادی گمرکی. حاصل اینکه برای مثال بخش اعظم روغن وارداتی، تراریخته است و بدون کنترل لازم وارد می‌شود. این اشکال توسط آقای دکتر دیناروند ــ مسئول سازمان غذا و دارو ــ تصریح شد.

از سوی دیگر به‌گفته خانم دکتر مظاهری ــ معاون پژوهشی سازمان محیط زیست و اولین دانشمند بیوتکنولوژیست ایران ــ تنها روش ارزیابی اقلام داخلی محصولات تراریخته به‌صورت «خوداظهاری» است و توسط تولیدکننده‌ها انجام می‌شود. طرفه اینکه هیچ مرجع رسمی و قانونی صحت این ارزیابیها را بررسی نکرده است.

این شرایط سبب می‌شود مقوله «ارزیابی خطر تراریخته‌ها» ــ چه در واردات و چه در تولید داخل ــ با ابهامات فراوانی همراه باشد. با وجود این، دو روز قبل متن استفتائی از آیت الله علوی منتشر شد که پرسشگر مسئله تلاش دارد القاء کند که این محصولات تحت قویترین ارزیابی مخاطرات قرار دارند. اما هوشمندی حضرت آیت الله علوی گرگانی در تعیین شرط برای «تجاری‌سازی» این محصولات مجدداً راه را بر هرگونه سوء استفاده کاملاً مسدود کرد. تصویر شیطنت پرسشگر و جواب درخور توجه این مرجع بزرگوار تقلید را ببینید.

انتهای پیام/*


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت