1717225

کد خبر : 129604

تاریخ انتشار : ۷:۲۱ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۳

ناظمی اردکانی، در نشست خبری چهارمین دوسالانه همایش و جشنواره ارتقاء کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی، بیان کرد:

ارتقاء کیفیت محصولات فرهنگی موضوعی است که این همایش دنبال می‌کند/ در فرآیند تولید یک محصول فرهنگی برنامه‌ای برای بخش صنعتی ندارند

دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حوزه‌های سلامت محصولات برای شهروندان، رسالتی در حوزه‌های فکری و فرهنگی بر عهده دارد.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی – کتاب و ادبیات گفتمان نیوز، نشست خبری چهارمین دوسالانه همایش و جشنواره ارتقاء کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی، صبح امروز دوشنبه ۱۲ مهر ماه ۹۵، با حضور مسئولان این همایش و جشنواره، در سالن جلسات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

 

636110982075080627

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهدی ناظمی اردکانی، دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر علمی این همایش

مهدی ناظمی اردکانی، دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر علمی این همایش، در ابتدای این نشست خبری گفت: ارتقاء کیفیت محصولات فرهنگی موضوعی است که این همایش دنبال می‌کند. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حوزه‌های سلامت محصولات برای شهروندان، رسالتی در حوزه‌های فکری و فرهنگی بر عهده دارد. البته در همه جای جهان ضوابط و معیارهایی برای این محصولات وجود دارد که آنها را اعمال می‌کند.

 

وی افزود: این همایش گام‌هایی برای تحقق این موضوع برداشته که در همایش اول ایجاد گفتمان مد نظر بود که حول آن مقالاتی به دبیرخانه رسید در همایش دوم موضوعات تخصصی‌تر شد و دستگاه‌های فرهنگی موظف شدند که مشارکت داشته باشند و در همایش سوم شاهد تحرک و توجه دستگاه‌های فرهنگی بودیم که نشان از جدی شدن این مسئله داشت. در همایش چهارم به این تحرک توجه بیشتری خواهیم داشت.

 

دبیر کارگروه مدیریت کلان دستگاه های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در کنار این همایش جشنواره‌ای خواهیم داشت که دستگاه‌ها باید محصولات خود را بر اساس شاخص‌ها و معیارها عرضه کنند و پاسخی به این سوال بدهند که محصولاتشان از چه میزان کیفیت برخوردار است. با توجه به اینکه در دوره‌ای قرار داریم که فرهنگی مهاجم درصدد خدشه وارد کردن به فرهنگ ایرانی ـ‌ اسلامی است اهمیت کیفیت محصولات بیشتر روشن می‌شود.

 

636111035709432224

 

 

ناظمی اردکانی افزود: محورهای این دوره با توجه به دوره‌های قبل تعیین شده و سعی می‌شود گام‌های بلندتری نسبت به دوره‌های قبل برداشته شود. در محور اول انتظار داریم ادبیات ارتقای کیفیت تقویت شود و در نظر داریم در محور دوم به کاربردی‌تر شدن این ادبیات بپردازیم همچنین نزدیک شدن به اجرای شاخص‌ها یکی دیگر از محورهای تعیین شده در این همایش است.

 

وی اظهار داشت: در ۶ حوزه مانند کتاب کودک و نوجوان، فیلم سینمایی، پوشاک، بازی‌های رایانه‌ای، معماری ایرانی ـ اسلامی و … در نظر داریم که این شاخص‌ها را اجرا کنیم نکته مهم این است که شاخص و معیاری برای ارتقای کیفیت محصولات فرهنگی تبیین و ایجاد شود که قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

 

دبیر علمی این همایش افزود: مثلاً در مورد کتاب اقدام به گونه‌شناسی می‌‌کنیم و در یک گونه خاص مانند کتاب کودک و نوجوان با توجه به اینکه گونه‌های مختلفی وجود دارد پژوهشگران در اولین گام باید گونه‌شناسی کنند تا برای هر گونه خاص معیارهایی مشخص شود. همایش در تلاش است که معیارهایی تعیین کند تا در کنار آن به کالاهای تولید شده بر اساس معیارها رتبه‌دهی صورت گیرد.

 

13911215000263_photoa

 

 

 

 

 

 

 

ناظمی اردکانی، در پایان سخنان خود، با اشاره به اینکه در فرآیند تولید یک محصول فرهنگی برنامه‌ای برای بخش صنعتی ندارند،‌ گفت: در فرآیند تولید یک محصول باکیفیت بخش صنعت هم مد نظر است اما ما فعلاً در بخش فرهنگی مشغول تدوین ضوابط و معیارها هستیم و حتماً در ادامه مسیر در اصلاح این فرآیند به بخش صنعت نیز توجه خواهد شد.

 

img14065905

 

 

مجید کمالی، دبیر همایش و جشنواره ارتقاء کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی

مجید کمالی، دبیر همایش و جشنواره ارتقاء کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی، در ادامه این نشست خبری گفت: هدفی که در این همایش به دنبال آن هستیم در فضای فرهنگی کشور اهمیت دارد. ما در حال برنامه‌ریزی برای این همایش هستیم تا اردیبهشت سال آینده چهارمین دوره آن را برگزار کنیم.

 

وی  افزود: از بهمن ۱۳۸۷، با تدبیر حکیمانه رهبر انقلاب به منظور کیفی‌سازی محصولات فرهنگی کارگروهی تشکیل شد که اولین همایش آن در مهرماه ۸۲، برگزار شد که پس از آن همایش سندی تدوین شد که طی آن همه دستگاه‌های فرهنگی کشور می‌توانستند از یک رویه مشخص برای تولید محصولات فرهنگی پیروی کنند.

 

دبیر همایش و جشنواره ارتقاء کیفیت محصولات و فعالیت‌های فرهنگی گفت:‌ همچنین در همان سال دبیرخانه‌ای تشکیل شد که برگزاری همایش بر عهده آن دبیرخانه است که البته قریب به ۳۰ دستگاه دیگر در این فعالیت همراه ما هستند. شورای سیاست‌گذاری با ریاست  حجت‌الاسلام غلامی فعالیت می‌کند که کمیته‌های علمی، برنامه‌ریزی و … نیز در این همایش فعال هستند. ما در چهارمین همایش سه بخش را دنبال می‌کنیم که یکی از این بخش‌ها بعد علمی است که ذیل محورهای تعیین شده فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

کمالی افزود: بخش دیگر نمایشگاه فرهنگی است که دستگاه‌های همکار محصولات شاخص خود را در آن ارائه کنند، در بخش سوم جشنواره محصولات فرهنگی است همچنین محور ویژه‌ای امسال دیده شده که علاوه بر مسائل نظری به مسائل کاربردی بیشتر پرداخته خواهد شد که برای این بخش مصادیقی نظیر کتاب کودک و نوجوان، سینما و … مشخص شده است.

 

82254545-71066606

 

 

مجید ملکی تبار، قائم مقام معاون آموزش و پژوهش دانشگاه صدا و سیما و از تیم برگزاری این همایش

مجید ملکی تبار، قائم مقام معاون آموزش و پژوهش دانشگاه صدا و سیما، در ادامه این نشست خبری در سخنانی کوتاه، با اشاره به برگزاری سومین جشنواره و نمایشگاه محصولات برتر فرهنگی در کشور، اظهار داشت: فراخوان شرکت در این نمایشگاه اواخر مهرماه منتشر خواهد شد. برنامه ما این است که امسال جدای از دستگاه‌ها و برنامه‌سازان، طراحان محصولات و ایده‌پردازان نیز بتوانند در جشنواره شرکت کنند و آثار خود را در پنج بخش سینما؛ کتاب کودک، بازی‌های رایانه‌ای، اسباب بازی و پوشش که تا پایان سال جاری تولید می‌شود، برای نمایش در نمایشگاه و معرفی در جشنواره به ما ارائه نمایند.

 

636111035709432224


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت