karen-keyhani-20130507165643_33

کد خبر : 129754

تاریخ انتشار : ۱۰:۰۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۳

کیهانی، در نشست خبری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، بیان کرد:

کنسرت در بینال ونیز در روز افتتاحیه برگزار می‌شود/ ترکیب یک ساز ایرانی در کنار سازهای غربی می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد

آهنگساز و نوازنده موسیقی کشورمان گفت: ما جزو اولین افرادی هستیم که نماینده ایران در ونیز هستیم و ترتیبی دادیم تا سازمانی غربی را در کنار سازمان ایران قرار دهند.

 

به گزارش خبرنگار موسیقی گفتمان نیوز، نشست خبری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، صبح امروز سه شنبه ۱۳ مهر ماه ۹۵، با حضور علیرضا فرهنگ، مهدی خیامی، کارن کیهانی و جمعی از اصحاب رسانه، در محل سازخانه تهران برگزار شد.

 

16.11.2013 Lectures contemporaines de la musique persane, Ensemble Matka, Fonderie Kugler par Juan Carlos Hernandezmusique iranienne improvisée Alireza Farhang • Alireza Mashayekhi • Blaise Ubaldini Ehsan Saboohi • Karen Keyhani L'Ensemble Links place au centre de son travail la question de l'investissement sonore d'un lieu, particulièrement dans le cadre d'une telle résidence. Invités par l'ensemble Matka, chaque membre de Links vient avec ses réflexions et ses désirs autour d'une notion de travail: ici, la membrane. Invités à leur tour par Links, les danseurs de la compagnie Embody s'intéressent particulièrement à la dimension corporelle de cette notion (proposée par la chorégraphe Manon Parent), tandis que nous, musiciens des ensemble Links y retrouvons un organe important de notre chaîne de perception et de création sonore, membranes du tympan, du microphone, du haut-parleur…Le but est donc de fusionner les diverses recherches de chacun afin d'arriver à une appropriation totale de l'espace donné. // Matka est un ensemble de musique contemporaine fondé en 2012, à Genève, par de jeunes interprètes, compositeurs, musicologues et techniciens de différents pays, issus pour la plupart de la Haute École de Musique. L’ensemble est mu par une constante recherche autour de la création musicale, enrichie par une réflexion sur la contextualité du concert et une ouverture vers d’autres formes d’expression artistique.//

 

 

کارن کیهانی، آهنگساز و نوازنده موسیقی

کارن کیهانی، آهنگساز و نوازنده موسیقی کشورمان، در ابتدای این نشست خبری گفت: کنسرت در بینال ونیز در روز افتتاحیه برگزار می‌شود. کنسرت «گذشته تا امروز» شامل دو بخش است در این بخش خیامی و فرهنگ و من قطعه ایرانی را اجرا می کنیم. قطعه من نواختن سنتور است که اساساً در حوزه موسیقی معاصر است که با ایده های نوین شکل گرفته است. پارت دوم به موسیقی قدیمی ایران می‌پردازد که قرار است به شکل مجزا برگزار شود.

 

وی افزود: تهیه این پروژه مدت یک سال است که شروع شده است؛ همچنین از چهار ماه پیش با همکاری رهبری ارکستر اقدام به شروع اقدامات اولیه کردیم و ما جزو اولین افرادی هستیم که نماینده ایران در ونیز هستیم و ترتیبی دادیم تا سازمانی غربی را در کنار سازمان ایران قرار دهند.

 

index

 

 

این آهنگساز و نوازنده موسیقی کشورمان، در پایان سخنان خود گفت: پیشنهاد نوشتن قطعه با استقبال مواجه شد در نهایت به این نتیجه رسیدم ترکیب یک ساز ایرانی در کنار سازهای غربی می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. بعد از جلسات تصمیم گرفتیم که از آهنگسازان غربی استفاده کنیم. علیرضا فرهنگ از اولین مهمانان بود که همچنین در این مجموعه آهنگسازان بسیار زیادی در ایران را دعوت کردیم. در بین قطعات قطعه کیهانی و فرهنگ مورد تایید قرار گرفتند.

 

مهدی خیامی، هماهنگ‌ کننده سفر هنرمندان ایرانی به شصتمین بی ینال موسیقی ونیز

مهدی خیامی، هماهنگ‌ کننده سفر هنرمندان ایرانی به شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، در ادامه این نشست خبری گفت: این پروژه یک سال و نیم پیش به پیشنهاد رهبر آنسامبل دیورتیمنتو مطرح شد و ما بعد از طرح این پیشنهاد با برگزاری جلسات متعدد به ترکیب ثابت «سازی» دست پیدا کردیم که به وسیله آن بتوان در جهت اجرای موسیقی معاصر که سوژه مورد نظر بی ینال موسیقی ونیز است، قطعاتی را اجرا کرد. ما تمام تلاش خود را انجام داده ایم تا بتوانیم با کنار هم قرار دادن ترکیب ساز ایرانی در کنار سازهای غربی علاوه بر نتیجه موسیقایی به نتیجه فرهنگی نیز دست پیدا کنیم.

 

وی درباره نحوه انتخاب آهنگسازان شرکت کننده این دوره از بی ینال، بیان داشت: ما برای انتخاب آهنگسازان ایرانی تلاش های بسیاری را انجام دادیم تا با توجه به امتیازات هنرمندان ایرانی و ویژگی هایی که دارند نسبت به انتخاب آنها برای شرکت در این این دوره از فستیوال اقدام کنیم. در این بین آهنگسازان بسیاری دعوت شدند که در نهایت کارن کیهانی و علیرضا فرهنگ مورد تایید بخش هنری آنسامبل دیورتیمنتو قرار گرفتند.

 

هماهنگ‌ کننده سفر هنرمندان ایرانی به شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، در پایان سخنان خود، درباره آهنگ قطعات ایرانی کنسرت پیش رو نیز گفت: بعد از اینکه پیشنهاد اجرای قطعات ایرانی برای آنسامبل دیورتیمنتو مطرح شد ما فکر کردیم قطعاتی را انتخاب کنیم تا موسیقی قدیمی ایرانی با توجه به ریشه های بسیار ارزشمندی که دارد بتواند با موسیقی معاصر دنیا ارتباط برقرار کند. به همین جهت تصمیم گرفتیم در بخش دوم کنسرت به شیوه کاملا ایرانی نسبت به اجرای قطعات اقدام کنیم در عین حال برای بخش اول به وجوهات مشترک این نوع موسیقی با موسیقی معاصر و سازهای غربی نیز توجه کردیم.

 636111903818240800

 

 

ایوان فِدِله، مدیر هنری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز

ایوان فِدِله، مدیر هنری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، که از طریق اسکایپ در این نشست خبری حضور داشت، با ابراز خرسندی از حضور هنرمندان ایرانی در شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، گفت: من دو نفر از آهنگسازانی را که قرار است در فستیوال شرکت کنند می شناسم؛ چرا که پیش از این از هنرجویان من در ایتالیا بودند. البته وقتی اثر نفر سوم را نیز برای بررسی برایم ارسال کردند این اثر نیز مورد پسندم واقع شد و به این نکته رسیدم که ترکیب تک نوازی موسیقی سنتی ایرانی با زبان معاصر جهانی می تواند با اهداف فستیوال ما نزدیک باشد. ما برای اینکه نشان بدهیم مدرنیته امروز ریشه در تاریخ دارد تلاش کردیم با تمرکز روی آثار آهنگسازانی که در بستر موسیقی اروپا قرار ندارند فضا را به سمتی هدایت کنیم که آنها نیز بتوانند فرهنگ غنی خود را معرفی کنند.

 

وی افزود: من معتقدم موسیقی اروپا در توسعه فرمیک آثار موسیقایی در نقطه مرکزی قرار دارد اما بر این باور هم هستم که این موسیقی باید درهای خود را باز کند و به موسیقی های دیگری نیز توجه کند. من بر این باورم اروپا دیگر تنها مهد موسیقی و پژوهش نیست چرا که این نوع دیدگاه در همه جای دنیا گسترده شده و نسل جوان موسیقی آنقدر به این پختگی رسیده که بتواند در این زمینه نیز فعالیت هایی داشته باشد.

 

مدیر هنری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز گفت: آشنایی من با موسیقی ایرانی به سال ۱۹۹۰ در آکادمی استراسبورگ باز می گردد که در آنجا با ایرج صهبایی آشنا شدم و از همان زمان تاکنون کم و بیش با این نوع موسیقی سرو کار داشتم. البته طی سال های اخیر علیرضا فرهنگ و مهدی خیامی به عنوان دو شاگرد ایرانی که حضور فعالی در کلاس هایم داشتند کمک زیادی برای تثبیت ارزش موسیقی ایرانی انجام دادند. اتفاقا وقتی به من پیشنهاد حضور موسیقی ایران در فستیوال موسیقی ونیز را دادند طبیعی بود که پیشنهاد آنها را رد نکنم چرا که کیفیت آثار آنها به گونه ای بود که با تفکرات ما در این دوره از فستیوال نزدیک بود.

 

فدله، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون نقش موسیقی در نزدیکی فرهنگ ها تصریح کرد: آن زمانی که من تمایل داشتم از موسیقی ایرانی برای حضور در فستیوال ونیز استفاده کنم در جریان افزایش مراودات سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با ایتالیا نبودم. بنابراین می توانم صراحتا به این نکته اشاره کنم که انتخاب من برای حضور موسیقی ایران در فستیوال ونیز کاملا مستقل بوده و اصلا در جهت افزایش مراودات سیاسی و فرهنگی نبود البته که از توسعه روابط ایران و ایتالیا بسیار خوشحالم اما مطمئن باشید این حضور بدون هیچ سفارشی انجام گرفته است و من در این بستر تمام تلاش خود را می کنم تا هنرمندان ایرانی را به مردم ایتالیا معرفی کنم.

 

مدیر هنری شصتمین بی ینال موسیقی ونیز، در پایان سخنان خود، با اشاره به استقبال خوب مخاطبان از کنسرت پیش روی هنرمندان ایرانی، گفت: خوشبختانه تا آنجا که به من اطلاع داده شد بلیت کنسرت مشترک آنسامبل دیورتیمنتو و هنرمندان ایرانی به پایان رسیده و من درصدد برنامه ریزی هایی هستم که بتوانم کنسرت در فضای باز را برای علاقه مندان برگزار کنم.

 

علیرضا فرهنگ، نوازنده تار

علیرضا فرهنگ، نوازنده تار، در ادامه این نشست خبری، پیرزامون صحبت های مدیر هنری ونیز گفت: این قطعه سفارشی از فستیوال پائیز بود. و موقعیتی پیش آمد که این قطعه را اجراکنیم. این کنسرت یکی از بزرگترین زمینه هائیاست که مرا بیشتر تشویق کرد.

 

وی  در پایان سخنان خود، پیرامون تمرینات این اجرا گفت: در حال حاضر با نوازنده های ایرانی در سازخانه تهران مشغول تمرین به صورت فشرده هستیم زیراتا زمان اجرا ده روز باقیست.

 

c_%d8%b9%da%a9%d8%b3%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d8%ac%db%8c%d8%a8-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%b1%d9%82%d8%b5-%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b2-avalinha-com-0


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت