13950631001082_photoa

کد خبر : 129770

تاریخ انتشار : ۱۱:۱۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۳

پهلوان زاده، در نشست خبری پیرامون میزبانی مسابقات قهرمانی بانوان جهان در تهران، بیان کرد:

شطرنج رشته گرانی است و میزبانی آن هزینه دارد/ شرکت همراه اول حامی اصلی این مسابقات می باشد

رئیس فدراسیون شطرنج ایران گفت: فعالیت‌های زیادی برای میزبانی ایران انجام داده‌ایم و امیدوارم میزبان شایسته‌ای برای این مسابقات باشیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی گفتمان نیوز، نشست خبری پیرامون میزبانی مسابقات قهرمانی بانوان جهان در تهران، بعد از ظهر امروز سه شنبه ۱۳ مهر ماه ۹۵، با حضور جفری بورگ نماینده و مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج، مهرداد پهلوانزاده رئیس فدراسیون شطرنج، احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج، مونا ماهینی نائب رئیس بانوان فدراسیون، سارا سادات خادم عضو تیم ملی شطرنج بانوان و جمعی از اصحاب رسانه، در محل فدراسیون شطرنج ایران برگزار شد.

 

82001587-70590132

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج، در ابتدای این نشست خبری گفت: فعالیت‌های زیادی برای میزبانی ایران انجام داده‌ایم و امیدوارم میزبان شایسته‌ای باشیم. بحث‌هایی برای میزبانی ایران مطرح شد و به نوعی جوسازی بود. برخی از هموطنان ما در خارج از کشور برای اینکه خود را مطرح کنند. مطالبی را علیه ایران در صفحات شخصی خود زدند و برگزاری با حجاب مسابقات را زیر سوال بردند.

 

chess-42

 

 

وی ادامه داد: تنها یک شطرنج‌ باز در میان شرکت‌کنندگان بوده که از حضور در مسابقات انصراف داده و به میزبانی ایران اعتراض داشته است اما حتی شاید نظر خود نیز او برگردد. معترضان حتی خودشان گفته‌اند که حجاب باعث پیشرفت زنان است اما برای من جای تعجب دارد که مخالفت خود را به میزبانی ایران اعلام کردند. اگر حجاب مشکلی ندارد پس جای اعتراض نیز نباید باشد.

 

رئیس فدراسیون شطرنج، با بیان اینکه احتمالا سه نفر از شطرنج‌باز بانوان در رقابت‌های قهرمانی جهان حاضر شوند، گفت: میترا حجازی‌پور که قهرمان شطرنج آسیا شده بود یکی از نمایندگان ایران خواهد بود. دو شطرنج‌باز نیز به عنوان نماینده میزبان می‌توانند در مسابقات شرکت کنند که به احتمال زیاد سارا خادم‌الشریعه و آتوسا پورکاشیان دو نماینده ایران هستند.

 

photo_2016-03-23_03-19-03

 

 

پهلوان زاده، در پایان سخنان خود گفت: ما در حال حاضر در حال گفت و گو با حامیان مختلف هستیم. البته همراه اول حامی اصلی این مسابقات خواهد بود. شطرنج رشته گرانی است و میزبانی آن هزینه دارد؛ اما قبول کردن میزبانی این رشته باعث پیشرفت شطرنج بانوان خواهد بود. امیدوارم هزینه مسابقات کامل تامین شود و ما نیز میزبان خوبی برای رقابت‌ها باشیم.

 

57362119

 

 

جفری بورگ، نماینده و مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج

جفری بورگ، نماینده و مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج، در ادامه این نشست خبری، پیرامون موضوع حجاب ورزشکاران در مسابقاتی که به میزبانی ایران برگزار می‌شود، گفت: در مجمع عمومی فدراسیون جهانی که در کشور آذربایجان برگزار شد این میزبانی به ایران داده شد. با وجود اینکه کشورهایی مانند آمریکا،‌انگلیس و سایر کشورهای اروپایی در این مجمع حضور داشتند اما هیچ اعتراضی به این موضوع نشد.

asia

 

وی ادامه داد: اخیرا بحث‌هایی مطرح می‌شود که کمی عجیب است. ایران بارها میزبان مسابقات مختلف بوده و عملکرد خوبی هم داشته است. روز اولی که به ایران آمدم، با سجادی دیدار کردم و قرارداد این میزبانی به امضا رسید. پس از آن از هتل هایی که امکان برگزاری مسابقات را داشتند بازدید کردیم و حالا باید بگویم که از شرایط خوب میزبانی در ایران اطمینان داریم.

 

دبیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج خاطرنشان کرد: تماس‌های زیادی از رسانه‌های مختلف جهان در مورد حجاب ورزشکاران در ایران داشتیم اما فدراسیون جهانی توانست آنها را متقاعد کند. ورزشکاران باید شرایط و فرهنگ کشور میزبان را قبول کنند و به آن احترام بگذارند.

 

81931089-70463594

 

 

بورگ افزود: تا ۱۰ روز دیگر اسامی ورزشکارانی که می‌توانند در این مسابقات حضور پیدا کنند را اعلام خواهیم کرد. اگر ورزشکاری به هر دلیلی این قرارداد را امضا نکند و به ایران نیاید، از بازیکنان رزرو استفاده خواهیم کرد. حدود ۶ ماه پیش قهرمان چینی اعلام کرد که به ایران نمی‌آید اما این موضوع به دلیل مباحث مربوط به حجاب نبود بلکه وی با سیستم برگزاری این مسابقات مخالف بود.

 

وی با بیان اینکه هیچ گونه اعتراض رسمی به فدراسیون جهانی ارسال نشده است، گفت: اغلب اعتراض‌ها در شبکه‌های اجتماعی بوده و فدراسیون جهانی برای این نظرات شخصی جوابی ندارد. برای گرفتن این میزبانی با کشورهای مختلفی مذاکره شد اما ما دوست داشتیم این میزبانی را به کشوری بدهیم که برای ارتقای سطح بانوان شطرنج‌باز تلاش می‌کند. فکر می‌کنم ایران شایستگی برگزاری این سطح از مسابقات را دارد.

 

isna-10-337-th3

 

 

مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج ادامه داد: گاهی شرایط سیاسی و مذهبی کشورها موجب می‌شود تا مسابقاتی مانند جودو و … در برخی کشورها برگزار نشود؛ اما برای شطرنج چنین مشکلی وجود ندارد. در دو دوره گذشته روسیه میزبان این مسابقات بود که از رئیس‌ فدراسیون جهانی که خودش هم روسی است تشکر می‌کنم. فکر می‌کنم میزبانی برای ایران فرصت مناسبی است تا میهمان‌نوازی و فرهنگ خود را به جهان نشان دهد.

 

بورگ، با بیان اینکه شطرنج رشته گرانی برای میزبانی نیست، عنوان کرد: ایران دارای متخصصین زیادی در شطرنج است و از نظر فنی مشکلی برای برگزاری مسابقات نخواهد داشت. مسابقاتی که در نیویورک برگزار می‌شود حدود ۵ میلیون دلار هزینه دارد اما مسابقاتی که قرار است در ایران برگزار شود حدود ۷۰۰ هزار دلار هزینه خواهد داشت.

 

81821082-70271008

 

 

وی در خصوص سطح شطرنج بانوان ایرانی اظهار داشت: سطح شطرنج ایران در بخش بانوان و آقایان بسیار بالا است. در مسابقاتی که به میزبانی باکو برگزار شد، ایران جوان‌ترین تیم بود. فکر می‌کنم شطرنج‌بازان می‌توانند با الگو گرفتن از سارا خادم‌الشریعه و احسان قائم‌مقامی به سطوح بالا برسند.

 

مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج گفت: شطرنج رشته‌ای است که در آن بانوان می‌توانند با آقایان رقابت کنند. در شطرنج سن و سال مطرح نیست و تمام افراد از جمله دکتر، مهندس و … می‌توانند پشت میز شطرنج بنشینند.

 

1a46ea53f203682a043341159955e1546579545e

 

 

بورگ خاطرنشان کرد: برای گسترش شطرنج می‌توان از مدارس استفاده کرد. کشوری مانند ترکیه این کار را به خوبی انجام داده است. فدراسیون این کشور حدود ۶ میلیون تومان بودجه دارد اما ایران به کمک اسپانسرها می‌تواند با پتانسیل بالایی که دارد بیش از این پیشرفت کند.

 

مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شطرنج، در پایان سخنان خود گفت: برخلاف چیزی که خیلی‌ها فکر می‌کنند شطرنج رشته جوانی است. برای مثال در تیم دختران ایران اغلب ورزشکاران جوان هستند و فکر می‌کنم میزبانی مسابقات جهانی می‌تواند موفقیت‌های بیشتری را برای شطرنج ایران به همراه داشته باشد.

 

sara-khadem

 

 

گفتنی است، فدراسیون شطرنج ایران قرار است بهمن امسال میزبان مسابقات قهرمانی بانوانی جهان باشد. این رقابت ها باحضور ۶۴ شطرنج باز برتر جهان از ۵ قاره آسیا، اروپا، آمریکا ،‌ آفریقا و اقیانوسیه برگزار شود. ایران در این رقابتها سه نماینده دارد.

 

20160901104534463


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت