13950707000479_photoa

کد خبر : 129825

تاریخ انتشار : ۲:۴۱ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۴

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام:

حاضریم آزادگان را با هر مدل قراردادی توسعه دهیم/ روح IPC لیدری خارجی هاست، زیر بار نمی‌رویم/ برای آزادگان صف کشیده‌اند

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه خارجی‌ها برای فاینانس کردن میدان نفتی آ‌زادگان در صف هستند، گفت: با اینکه آزادگان میدان بزرگی است اما از نظر فنی یکی از ساده‌ترین میادین برای توسعه است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه خارجی‌ها برای فاینانس کردن میدان نفتی آ‌زادگان در صف هستند، گفت: با اینکه آزادگان میدان بزرگی است اما از نظر فنی یکی از ساده‌ترین میادین برای توسعه است.

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، محمد مخبر در یک نشست خبری، اظهار داشت: کار ما در ستاد اجرایی فرمان امام دو خصوصیت دارد، خصوصیت اول آن است که ضرورت جدی نظام باشد و خصوصیت دوم آن است که به داخل اتکا می‌کنیم و امکانات داخلی را چه از نظر مالی، چه مدیریتی و چه فنی و تکنیکی بسیج می‌کنیم.

وی افزود: همیشه یکی از غصه‌های ما این بوده است که بعد از صد سال که در کشور ما صنعت نفت ایجاد شده است یک کشور که خودش نفت ندارد می‌آید و نفت ما را استخراج می‌کند.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه وقتی وارد ستاد شدم تصمیم گرفتم یک شرکت E&P تشکیل دهم، گفت: وقتی آقای نوذری از وزارت نفت کنار رفت او را دعوت کردم و گفتم بیا یک شرکت ملی نفت کوچک راه بینداز.

وی ادامه داد: زمانی که آقای قاسمی وزیر نفت بود به او گفتم یک میدان را برای توسعه به ما بده تا بتوانیم کار اکتشاف و توسعه را در کشور کلید بزنیم و ایشان گفت شما نه پول دارید، نه افراد فنی کافی در اختیار دارید و نه فناوری دارید اما به ایشان گفتم همه اینها را خواهم آورد.

مخبر اضافه کرد: مذاکرات موردنظر انجام شد تا به تغییر و تحول دولت رسیده و ‌آقای زنگنه که آمد و خوشبختانه رفاقتی هم با آقای نوذری داشت این کار روی روال افتاد و به ایشان گفتیم یک میدان مشترک به ما بدهید که بتوانیم اولویت‌های مقام معظم رهبری در برداشت سریع‌تر از میادین مشترک را محقق کنیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  اظهار داشت: برای میدان یاران که به ما سپرده شد قرار بود با ۶۶۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری پروژه را به اتمام برسانیم که ما این کار را با ۵۸۰ میلیون دلار به اتمام رساندیم و اگر کارفرما مسئولیت تأخیرات خودش را به بپذیرد ما نزدیک به ۵ ماه زودتر از موعد مقرر این پروژه را تحویل می‌دهیم.

وی با بیان اینکه همه پول پروژه را خودمان در قالب یک قرارداد بیع متقابل با سقف بسته تأمین کردیم، گفت: ۱۴۲ شرکت در این پروژه با ما کار کردند که فقط سه شرکت از آنها خارجی بودند و فعالیت آنها هم تنها در حد مطالعه بود.

* در ایران شرکت داخلی را تضعیف می‌کنند

مخبر در ادامه تصریح کرد: من زیبنده کشور نمی‌ دانم که بعد از گذشت صد سال از ورود صنعت نفت به ایران ما کارگر و پیمانکار دست دوم شرکت‌های خارجی بشویم.

وی در پاسخ به پرسشی با این مضمون که شرکت‌های داخلی  بعضاً به مسئولیت‌ها و تعهدات خود عمل نمی‌کنند، گفت: باید امکان رشد شرکت‌های داخلی را فراهم کرد اما در ایران برعکس است و شرکت داخلی را تضعیف می‌کنند که رشد نکند چون دلشان آن طرف است.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  در پاسخ به پرسشی درباره توان فنی شرکت‌های ایرانی، گفت: ما یکی از اولین جاهایی در کشور هستیم که در همین پروژه یاران ۱۷۰۰ متر حفاری افقی انجام دادیم و برای مقایسه رکورد حفاری افقی شرکت روس‌نفت که روزانه ۵ هزار بشکه اکتشاف نفت دارد ۲ هزار متر است.

مخبر با طرح این پرسش که چرا میادین بزرگ را به ما نمی‌دهند، گفت: وقتی میدان بزرگ را به من بدهند سه سال دیگر ۴ شرکت دیگر مشابه ما شکل می‌گیرد و همین پیمانکارانی که با ما کار می‌کنند بزرگ می‌شوند و خودشان پروژه می‌زنند.

وی افزود: به ما می‌گویند نمی‌توانیم اما همین امروز می‌گویند که ما می‌توانیم و توقع ما این است که پروژه‌های بزرگ را به ما بدهند.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  تصریح کرد: بحث بر سر این است که ما کارگر خارجی‌ها بشویم یا آنها برای ما کار کنند؟ ایران امروز غیر از ایران ۳۰ سال پیش است و ظرفیت‌های زیادی ایجاد شده است.

* حاضریم آزادگان را با هر مدل قراردادی توسعه دهیم

مخبر تأکید کرد: ما باید شرکتی در کشور تشکیل بدهیم که مثل توتال برود و در کشورهای دیگر پروژه بگیرد.

وی با بیان اینکه ما میدان آزادگان را می‌خواهیم، گفت: آزادگان یکی از بزرگترین میادین نفتی دنیاست و اگر ما در داخل بتوانیم آن را توسعه بدهیم بین‌المللی می‌شود و حاضریم آزادگان را با هر مدل قراردادی توسعه بدهیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با تأکید بر اینکه در توسعه میدان یاران بنای ما این بود که برویم و خط را بشکنیم و نشان دهیم شرکت ایرانی می‌تواند این کار را انجام دهد، گفت: هدف اول ستاد سودآوری نیست بلکه هدف نخست ما رفع ضعف‌های کشور و پر کردن خلأهای اجرایی کشور است،چنانچه در میدان یاران هم با توجه به وضعیت بسیار بد منطقه پیش از پروژه ما و میادین مین منطقه ما سود زیادی از اجرای پروژه نبردیم.

* اگر مطالعات نشان بدهد مخازن نفتی توان تولید پیش‌بینی شده را ندارد وارد نمی‌شویم

مخبر در ادامه با بیان اینکه دیروز تفاهم‌نامه‌ای که امضا کردیم برای بررسی میادین بود و قرارداد نهایی محسوب نمی‌شد، گفت: ما برای یاران جنوبی از قبل ۴ ماه مطالعه کرده بودیم و موضوع با توجه به نتایجی که از توسعه یاران شمالی به دست آورده بودیم عملیات توسعه یاران جنوبی را پذیرفتیم.

وی تصریح کرد: شرح کار اصلی HOA یا رئوس قراردادی که دیروز امضا کردیم مطالعه میادین است و ما باید مخازن یاد شده را هم در میدان کوپال و هم در میدان مارون مطالعه کنیم و اگر ببینیم که به میزانی که ادعا و پیش‌بینی شده مخازن قابلیت تولید ندارند وارد قرارداد نخواهیم شد.

 رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: تا آزادگان تعیین تکلیف نشود ما کار جدیدی را شروع نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه خارجی‌ها برای فاینانس کردن آ‌زادگان در صف هستند، گفت: با اینکه آزادگان میدان بزرگی است اما از نظر فنی میدان آزادگان یکی از ساده‌ترین میادین است.

وی تأکید کرد: روح IPC لیدری خارجی‌هاست که ما اصلاً زیر بار آن نمی‌رویم و در ستاد حاضر نیستیم کارگر خارجی‌ها بشویم.

* ستاد اجرایی فرمان امام دو بار در سال حسابرسی تلفیقی می‌شود

مخبر در ادامه اظهار داشت: ستاد اجرایی فرمان امام دو بار در سال به صورت تلفیقی حسابرسی می‌شود و مجمع تشکیل می‌دهد و در ستاد هیچ جایی وجود ندارد که مالیات ندهد یا مالیات آن عقب مانده باشد و مالیات ستاد را تمام و کمال پرداخت می‌کنیم.

مخبر در ادامه اظهار داشت: بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک مثلث تعریف کردیم که ضلع اول آن این بود که کاری که انجام می‌دهیم با اقتصاد مقاومتی تطبیق داشته باشد و به همین دلیل از کارهایی که با اقتصاد مقاومتی تطبیق نداشت بیرون آمدیم و الان می‌توانیم بگوییم که ۸۵ درصد از فعالیت‌های ما مطابق اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: ضلع دوم مثلث ما این بود که حتماً پروژه ما در منطقه محروم باشد و ضلع سوم آن این بود که غلبه آن پروژه با اشتغال‌زایی باشد و تلاش می‌کنیم بین کارهایی که تکنولوژی نیاز دارد و کارهای که اشتغال نیاز دارد کارهایی را قبول کنیم که اشتغال بیشتر ایجاد می‌کند.

رئیس ستاد اجرای فرمان امام با بیان اینکه تمام منطقه میدان یاران شمالی مین‌گذاری شده و لجن‌زار و هور بود، گفت: اگر ما نمی‌توانستیم این میدان سخت را توسعه بدهیم می‌گفتند داخلی‌ها نمی‌توانند کاری انجام بدهند کما اینکه قبل از ما خارجی‌ها حاضر نبودند پایشان را آنجا بگذارند چون منطقه هم علاوه بر مین‌گذاری ناامن بود و حتی قاچاقچی‌ها در هورهای اطراف آن رفت‌وآمد می‌کردند

* لیسانس پالایشگاه نفت سنگین جاسک را از ایتالیایی‌ها می‌خریم

وی با تأکید بر اینکه تلاش کردیم پروژه‌ها را در مناطق محروم تعریف کنیم، گفت: به همین دلیل فولاد را به خرمشهر بردیم، پتروشیمی را به مهر فارس بردیم و نیروگاه را در خواف طراحی کردیم و پالایشگاه نفت سنگین بندرعباس را به جاسک منتقل کردیم.

مخبر توضیح داد: ۴۵ درصد نفت ایران سنگین و نیمه‌سنگین است که هم قیمت آن ارزان‌تر است و هم آن را نمی‌خرند اما اگر در داخل، آن را پالایش کنیم فروش و عرضه آن بسیار راحت‌تر می‌شود. پروژه‌ای برای پالایش نفت سنگین در بندرعباس تعریف شده بود که به ما پیشنهاد دادند این پالایشگاه را به جاسک در سواحل مکران ببریم.

رئیس ستاد اجرای فرمان امام افزود: فاینانس این پروژه را چینی‌ها قبول کردند که فاز اول آن ۲٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که این سرمایه‌گذاری در فاز دوم و نهایی به ۷٫۵ میلی


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت