13940423000418_photoa

کد خبر : 130536

تاریخ انتشار : ۱۱:۲۸ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۸

جمعی از دانشجویان بورسیه خطاب به نمایندگان مجلس:

آمارهای نگران‌کننده نشان از شکست سیاست‌های دولت یازدهم در عرصه علم دارد/ دوگانگی در رفتار و عمل مسئولان وزارت علوم با کدام منطق همساز است

جمعی از دانشجویان بورسیه اعلام کردند: آمار نگران کننده اعتیاد، بالا رفتن ناهنجاری‌های اخلاقی و موارد متعدد خودکشی در دانشگاه‌ها، نشان از شکست سیاست‌های دولت یازدهم، با عاملیت وزیر فعلی علوم در عرصه علم و دانشگاه دارد.

جمعی از دانشجویان بورسیه اعلام کردند: آمار نگران کننده اعتیاد، بالا رفتن ناهنجاری‌های اخلاقی و موارد متعدد خودکشی در دانشگاه‌ها، نشان از شکست سیاست‌های دولت یازدهم، با عاملیت وزیر فعلی علوم در عرصه علم و دانشگاه دارد.

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان بورسیه در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردند: آمار نگران کننده از اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، بالا رفتن ناهنجاری‌های اخلاقی در عرصه حجاب و عفاف و موارد متعدد خودکشی، همگی در کنار هم، نشان از شکست سیاست‌های دولت یازدهم، با عاملیت وزیر فعلی علوم در عرصه علم و دانشگاه دارد.

این دانشجویان در ابتدای این نامه خطاب به نمایندگان مجلس ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عزای حضرت سید الشهدا (علیه السلام) و یاران باوفایش، در خصوص طرح درخواست استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کردند: لازم می‌دانیم که از اهتمام شما بزرگواران، برای عمل به سوگند خود که در قالب عزم جدی برای استیضاح وزیر علوم و دفاع از حقوق و کرامت جامعه دانشگاهی نمایان شده است، تشکر ویژه خود را اعلام کنیم.

در ادامه این نامه آمده است: به تصریح کارشناسان و قاطبه جامعه دانشگاهی، متاسفانه عملکرد وزیر علوم در مدت تصدی مسئولیت وزارت علوم، به سختی قابل دفاع می‌باشد. رکود شدید حاکم بر فضای دانشگاه‌ها در سومین سال از عمر دولت یازدهم، رواج جو ناامیدی و افسردگی شدید در میان دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ایجاد جو امنیتی و خفقان در فضای فرهنگی دانشگاه‌ها، حضور عناصر مسئله‌دار و دارای سوابق ضدامنیتی در دانشگاه‌ها و سرکوب مطالبات صنفی، تنها گوشه‌ای از نتایج مدیریت ضعیف فرهادی در وزارت علوم بوده است.

در قسمت دیگری از این نامه تاکید شد: فضای دانشگاه‌ها که تا چند سال پیش موتور محرکه نظام آموزش عالی برای پیشتازی در عرصه تولیدات علمی بود، اکنون در چنان رخوت و خمودی‌ فرو رفته که زنگ هشدار را به صدا درآورده است. در ابتدای شروع این رویکرد، دلسوزان به مسئولان دولتی هشدار می‌دادند که رویه سیاسی کاری افراطی، نتیجه‌ای جز عقب ماندگی در شور و نشاط علمی نخواهد داشت. آمار نگران کننده از اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، بالا رفتن ناهنجاری‌های اخلاقی در عرصه حجاب و عفاف و موارد متعدد خودکشی، همگی در کنار هم، نشان از شکست سیاست‌های دولت یازدهم، با عاملیت وزیر فعلی علوم در عرصه علم و دانشگاه دارد.

دانشجویان بورسیه در این نامه ادامه دادند: وزارت علوم با تبدیل شدن به باشگاه سیاسی عده‌ای نیروی مغرض سیاسی و غیر علمی، تنها در عرصه انتقام گیری و کینه توزی نسبت به عناصر خدوم و متدین، دارای کارنامه موفقی بوده است. باید از وزیر پرسید آیا بهتر نبود انرژی و وقتی که برای زیرپا گذاردن حقوق شهروندی دانشجویان بورسیه و اعضای هیات علمی اخراج شده، برای خشنودی فتنه‌گران هدر رفت، مصروف ارتقای بیش از پیش شاخصه های مربوط به رشد تولیدات علمی می‌شد؟ چرا بعد از مصاحبه وزیر علوم مبنی بر حل مشکل دانشجویان بورسیه ۲ نفر از معاونین وی بطور مجزا در مصاحبه‌های خود اعتراف نمودند که مشکلات دانشجویان بورسیه هنوز پابرجاست. این دوگانگی در رفتار و عمل با کدام منطق همساز است.

در ادامه این نامه تصریح شده است: اگر سری به آرشیو خبرگزاری‌های مختلف بزنید به وفور، اسناد عدم کفایت فرهادی در مدیریت پرونده بورسیه‌ها را مشاهده خواهید کرد. دانشجویان بورسیه در طول مدت وزارت ایشان نه حال روحی مساعدی داشته اند، نه حقوق مادی خود را دریافت کرده اند، نه جایابی شده‌اند و نه احترامی دیده‌اند. از همه مهم‌تر فرهادی پس از بیانات مقام عظمای ولایت درخصوص ظلم به دانشجویان بورسیه، هیچ عکس العملی نشان نداد و کم‌ترین کاری که وظیفه ایشان بود بیانیه عذرخواهی و عزل تمام عاملان ظلم به دانشجویان بورسیه بود.

دانشجویان بورسیه ادامه دادند: بر طبق برخی شواهد عناصری وابسته به باندهای مدیریت اصلی این وزارتخانه را به صورت مطلق‌العنان در ید قدرت خود دارند و با ارائه اطلاعات غلط کاری کرده اند که وزیر در برخی امور از حداقل آگاهی لازم نیز برخوردار نباشد. فراری دادن یکی از عناصر خائن به دانشجویان بورسیه یعنی غلامی، به بهانه رایزن علمی در کشور روسیه را باید به پرونده فتنه گران وزارت علوم اضافه کرد.

در پایان ای نامه آمده است: ضروری است اعلام کنیم که دانشجویان بورسیه به هیچ وجه وابسته به هیچ جناحی نبوده و تنها وظیفه خود را خدمت در عرصه علمی نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانند. شاهد این مدعا نیز رزومه پربار بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان بورسیه است که بر اثر ظلم‌های وزارت علوم، از تمام حقوق قانونی خود محروم مانده‌اند.

انتهای پیام/


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت