28932_278

کد خبر : 130630

تاریخ انتشار : ۹:۲۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۱۸

حجت الاسلام حسینی؛

قیام امام حسین(ع) یک قیام قرآنی می باشد/ امسال یک تیم کارگردانی هنری با مشارکت سازمان صدا و سیما مدیریت هنری سالن مسابقات را بر عهده دارد

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: هدف ما از معرفی قله‌های حفظ و تلاوت کشور این است که مردم به آیات الهی بیش از پیش علاقه‌مند شوند و استفاده از مضامین هنر هم به همین دلیل است.

به گزارش گفتمان نیوز، نشست سی ‌ونهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، صبح امروز شنبه ۱۸ مهر ماه، با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، در محل ساختمان مهر سازمان اوقاف کشور برگزار شد.

 

img12405030

 

 

حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور

حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، دراین نشست گفت: با توجه به اینکه مسابقات از مراحل شهرستانی و استانی برگزار می‌شود تا سال‌های گذشته مسابقات کشوری در زمستان برگزار می‌شد و از آنجایی که فصل سرما مشکلاتی را از نظر تردد و همینطور از نظر خواندن برای قاریان به وجود می‌آورد از ۲ سال قبل تصمیم گرفتیم که مراحل شهرستانی و استانی در بهار و تابستان و مرحله کشوری در پاییز برگزار شود.

 

وی پیرامون دلایل برگزاری مسابقات در ماه محرم اظهار داشت: ابتدا قرار بود مسابقات اول مهر باشد؛ اما به دلیل تقارن با دهه اول محرم مسابقات را به آخر مهر موکول کردیم، البته برگزاری مسابقات در ماه محرم مورد استقبال ما بود زیرا همواره شاهد هستیم که بسیاری از برنامه‌ها و جلسات قرآنی در ماه محرم تعطیل می‌شود از این رو با توجه به اینکه قیام امام حسین(ع) هم یک قیام قرآنی بود این دوره از مسابقات را با شعار «انی احب الصلوه له و تلاوه کتابه» برگزار می‌کنیم.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، پیرامون زمان ‌بندی مسابقات گفت: این رقابت‌ها از ۲۵ مهر با برگزاری افتتاحیه آغاز و مسابقات دعاخوانی و مدیحه سرایی در روز ۲۶ مهر آغاز و در روز ۲۷ مهر مسابقات معارف، ابتهال و اذان برگزار می‌شود. همچنین مسابقات حفظ ۱۰، ۲۰، کل و قرائت و ترتیل قرآن از ۲۸ مهر تا یک آبان برگزار خواهد شد.

 

455758152240134826122182509420511610185

 

 

حجت الاسلام حسینی، از پوشش کامل این دوره از مسابقات توسط شبکه قرآن خبرداد و گفت: تا سال گذشته مسابقات فقط از رادیو قرآن به صورت کامل پوشش داده می‌شد اما امسال شبکه قرآن این وعده را داده که از روز نخست همه مسابقات را به صورت زنده و مستقیم از این شبکه پخش کند.

 

وی پیرامون تحولات این دوره از مسابقات گفت: امسال مسابقات رشته‌های تواشیح اذان، ابتهال و دعاخوانی با مسابقات قرآن تجمیع شده و رقابت‌های آقایان و خانم‌ها هم با هدف انعکاس مطلوب و برگزاری با کیفیت تفکیک شده است.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف از برگزاری نشستی با اساتید و داوران درخصوص تغییرات سطح‌بندی مسابقات خبر داد و گفت: امسال تغییراتی در نظام سطح‌بندی داریم که طی جلساتی با اساتید و داوران به این تغییرات رسیدیم همچنین امسال قرعه‌های رشته قرائت از چند هفته قبل اعلام شده تا قاریان بتوانند با کیفیت بهتر و استرس کمتر در مسابقات حضور پیدا کنند.

 

حجت الاسلام حسینی، ادامه داد: موضوع حضور کارشناس در صحن مسابقات امسال هم مانند سال گذشته برقرار است، همچنین برای آمادگی بیشتر متسابقان دوره‌ای را در روزهای ۶ الی ۸ مهرماه در خزرآباد ساری برگزار کردیم.

 

وی درخصوص برنامه‌های جانبی مسابقات امسال گفت: از ابتدای محرم محافل مختلف قرآنی آغاز شده و قرار است تا قبل از مسابقات ۶۰ محفل در سطح استان گیلان برگزار شود همچنین در ایام برگزاری رقابت‌ها هم ۷۰ محفل قرآنی در استان برگزار خواهد شد.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، ادامه داد: برپایی نمایشگاه قرآن، برگزاری ۵۲ کارگاه آموزشی با حضور اساتید کشوری، تجلیل از پیشکسوتان و برگزاری مسابقات برای عموم مردم از دیگر موضوعاتی است که در کنار مسابقات در مجموعه رفاهی زیباکنار درنظر گرفته شده است.

 

193329401182051622081642123878332108133

 

 

حجت الاسلام حسینی، از حضور ۷۵۰ شرکت کننده در مسابقات امسال خبرداد و گفت: امسال ۴۵۰ شرکت کننده آقا و ۳۰۰ شرکت کننده خانم در مسابقات به رقابت می‌پردازند، البته دلیل بیشتر بودن شرکت‌کنندگان برادر به این دلیل است که رشته‌هایی مانند اذان و ابتهال در بین خواهران برگزار نمی‌شود.

 

وی در خصوص روند انتخاب داوران مسابقات گفت: برای انتخاب داور در مسابقات یک نظام معین وجود دارد یعنی آنها باید در مراحل شهرستانی و استانی قضاوت کنند تا بتوانند در مسابقات کشوری داوری کنند، همچنین داورانی که سابقه ۳ دوره حضور در مسابقات کشوری را دارند می‌توانند در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم هم قضاوت کنند.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، از اعطای ۶۰ میلیون ریال به حائزان رتبه ممتاز مسابقات خبرداد و گفت: تا ۲ سال قبل فقط یک نفر جایزه اول و دیگر جوایز را هم فقط یک نفر می‌گرفتند اما از سال گذشته تنها ۲ ملاک در مسابقات وجود دارد و براساس آن هر چند نفر حائز رتبه ممتاز و عالی بشوند جایزه در نظر گرفته شده را دریافت خواهند کرد.

 

237431_462

 

 

حجت الاسلام حسینی، در پایان سخنان خود، از اجرای جلوه‌های هنری برای جلب نظر مردم در این دوره از رقابت‌ها خبرداد و گفت: امسال یک تیم کارگردانی هنری با مشارکت سازمان صدا و سیما، مدیریت هنری سالن مسابقات را بر عهده دارد. هدف ما از معرفی قله‌های حفظ و تلاوت کشور این است که مردم به آیات الهی بیش از پیش علاقه‌مند شوند و استفاده از مضامین هنر هم به همین دلیل است.

 

139501151502042347446964

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت