%d8%aa%d8%b1%d8%a7%da%a9%d9%85-244x172

کد خبر : 131652

تاریخ انتشار : ۱:۴۳ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

حسین نادیان

خمینی شهر روی مرز انفجار!!!

یکی از معضلات اصلی شهرستان خمینی شهر تراکم جمعیت است. تراکم جمعیت به لحاظ فرهنگی و معیشتی آسیب های فراوانی را به شهروندان متحمل کرده است. طبق گزارش مرکز آمار کشور، خمینی شهر با جمعیتی حدود ۳۷۰هزار نفر به لحاظ تراکم بعد از تهران در رده دوم کشور قرار گرفته است.

یکی از معضلات اصلی شهرستان خمینی شهر تراکم جمعیت است. تراکم جمعیت به لحاظ فرهنگی و معیشتی آسیب های فراوانی را به شهروندان متحمل کرده است. طبق گزارش مرکز آمار کشور، خمینی شهر با جمعیتی حدود ۳۷۰هزار نفر به لحاظ تراکم بعد از تهران در رده دوم کشور قرار گرفته است.

 

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی قلمکده / حسین نادیان نوشت: یکی از معضلات اصلی شهرستان خمینی شهر تراکم جمعیت است. تراکم جمعیت به لحاظ فرهنگی و معیشتی آسیب های فراوانی را به شهروندان متحمل کرده است. طبق گزارش مرکز آمار کشور، خمینی شهر با جمعیتی حدود ۳۷۰هزار نفر به لحاظ تراکم بعد از تهران در رده دوم کشور قرار گرفته است.

اکنون امکانات رفاهی و تفریحی پاسخگوی نیازهای شهری نیست و می بایست سالن های ورزشی و درمانگاه ها و پارک های بیشتری را فراهم آورد که باتوجه به کمبود بودجه های عمرانی و رفاهی شهرستان بسیار بعید به نظر می رسد که رشد مراکز مورد نیاز همپای تراکم جمعیت افزایش یابد. از دیگر مشکلات در این زمینه نگاه مسوولان کشوری و استانی به شهر می باشد که با ذهنیت بسیار نامناسبی که از شهر ما دارند نمی خواهند یا نمی توانند ما را یاری کنند.

نزدیکی خمینی شهر به مرکز استان نیز بار مضاعفی ایجاد کرده است تا از یک طرف در چشم مسوولان مغفول بمانیم و از طرف دیگر بار جمعیتی مهاجر مرکز استان را به دوش بکشیم، از یک طرف بودجه های شهری به دلیل نزدیکی به مرکز استان دچارسلیقه گرایی ونگاه تمرکز گرایی شده است، مانند محله حاشیه ای در یک شهر شده ایم که ابتدا امکانات برای مرکز شهر مصرف می شود و سپس هر آن چه که از آن اضافی ماند برای محله حاشیه ای مصرف می شود.

هر از چند گاهی هم زمزمه های پیوستن خمینی شهر به اصفهان به گوش می رسد که با توجه به نگاه استعماری و نگاه از بالای اصفهانی ها به شهرما بسیار قریب به ذهن است که در صورت الحاق وضعیت ناگوارتر از قبل شود و دیگر همین بودجه های ناکافی نیز قطع شود و چیزی شبیه به زینبیه اصفهان شویم، ازطرف دیگرخمینی شهربه لحاظ نزدیکی به اصفهان مکان بسیار مناسبی برای مهاجرت اقوام و گروه های مختلف شده است و دیگر نام سده که برگرفته از سه ده اصلی قدیم شهر بوده است تناسبی با آن ندارد و به واقع به یک هزار ده کوچک تبدیل شده است.

رشد آمار دزدی، فساد و فحشا، دعواهای خانوادگی، نزاع خیابانی، طلاق و… با تراکم جمعیت به صورت تصاعدی بالا می رود. این گونه نیست که وقتی جمعیت بالاتر برود بدهنجاری های اجتماعی نیز به همان تناسب افزایش یابد بلکه این به تراکم جمعیت وابسته است و در یک منطقه متراکم، نابه هنجاری ها به صورت تصاعدی بالا می رود. کافی است به دادگاه ها و کلانتری ها در سطح شهر سری بزنید تا متوجه این مطلب شوید که تراکم جمعیت بالا در خمینی شهر چه خسارت های ناگواری را به ارمغان آورده است.

بسیاری از آمار در خمینی شهر یک هشدار جدی را به صدا درآورده و از مسوولینی که دغدغه مند وارد عرصه خدمت رسانی شده اند عاجزانه درخواست داریم که به احوال ناخوش شهر رسیدگی کنند.

اگر به خبرهایی که از خمینی شهر در سطح کشور مخابره شده است نگاهی بیندازیم در می یابیم که اینجا به واقع تهران دوم شده است، از تجاوز در باغ گرفته تا بخیه کشی در بیمارستان و اخبار خرافات و بدعت های عزاداری گویای یک مطلب دردناکی است که انگار شهر در منطقه هشدار قرمز قرار گرفته است. باید به واقع نگران بود و به جای تجویز مسکن، راه علاج را پیدا کرد.

برخی با نگاه غیراصولی و کوته نگری خود باعث شدند تا تراکم شهر به وضعیت نامطلوب حاضر برسد و این گونه ادعا میکردند که برای تأمین مخارج شهر می بایست دست به فروش تراکم زد. اگر با پول ناپایدار حاصل از فروش تراکم نیز بتوان شهر را اداره کرد ولی در بلند مدت همان تراکم فروشی بلای خانمان سوز خواهد شد که دیگر با این منابع درآمدی اندک نمی توان امکانات مناسبی را برای تأمین زندگی شهروندان فراهم نمود.

این همان تئوری شکست خورده امثال کرباسچی است که گرچه با پول حاصل از تراکم فروشی توانست تهران را مقداری توسعه دهد ولی موجب تراکم میلیونی تهران شد و حال باید چندین برابر آن سال ها خرج کرد تا بتوان جمعیت تهران را فقط و فقط کنترل کرد. به عنوان مثال باید گفت اگر تراکم کمی بالاتر از این برود، در آینده ای نزدیک خواهیم دید که ترافیک شهر دیگر غیرقابل کنترل نخواهد بود و باید ساعت های زیادی را در خودرو منتظر بمانیم تا به مقصد برسیم.

به لحاظ آن که زیر ساخت های مناسبی برای حمل و نقل شهری در نظر گرفته نشده است و فضای کمی را در مرکز شهر برای خیابان ها در نظر گرفته ایم، خواهید دید که باید چندین برابر سود حاصل از تراکم فروشی ها هزینه بکنیم تا تنها گره ترافیکی شهر را حل کنیم.

شهری که با قدمتی طولانی در تاریخ این کشور چون نگینی می درخشد و نام آدریان به عنوان شهری مهم درنقشه های ایران ماقبل اسلام به چشم می خورد و آتشکده های زرتشت در آن محل عبادت بسیاری بوده است و مردمی که با تقدیم ۲۳۰۰شهید وتعداد بسیاری جانباز و آزاده به خوبی نشان داده است که حاضر به دفاع تمام عیار از این مرز و بوم و نظام اسلامی است. اما امروزه حال نامساعدی دارد و ساخت و سازهای بی رویه در شهر تنفس این شهر تاریخی را به شماره انداخته است و مردمان انقلابی آن را با مشکلات فراوانی روبه رو کرده است.

خبرها حاکی از آن است که بازهم انبوه سازی در منطقه منظریه خمینی شهر در دستور کار قرار گرفته است و قصد دارند تا بتوانند مجتمع های آپارتمانی بنا کنند و گسیل جمعیت را درآن روانه کنند.

اگر پای خود را اندکی از خمینی شهر بیرون بگذاریم خواهیم دید که خدمت رسانی به مردم شهر در وضعیت نا به سامانی است، وقتی که امکانات و سبک معماری منظریه و مناطق بالای شهر را با مناطق مشابهی از شاهین شهر یا شهرک های اقماری اصفهان مقایسه می کنیم که به لحاظ زمانی در یک مقطع ایجاد شده اند، به این نتیجه خواهیم رسید که خدمت رسانی به شهر فدای بازی های سیاسی شده است.

اگر به شهرمان بودجه اندکی می رسد، اگر نمی توانیم از حقوق اولیه و مشروع خود دفاع کنیم، اگر تصویر زشتی از شهرمان در کشور ارائه شده است و خبرهای ناگوار و زننده ای در چندسال اخیر مخابره شده است و… همه و همه این ها به مدیریت نامناسب شهری بر می گردد. مدیریتی که باید با وحدت و یکپارچگی کامل بتواند مشکلات و معضلات را حل نماید، خود به اولین مشکل عمده در توسعه شهرستان تبدیل شده است.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت