69704_635957968847526151_m

کد خبر : 131656

تاریخ انتشار : ۱۰:۰۶ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

حشمتی، در نشست خبری نمایشگاه عکس 26 عکاس زن ایرانی و رونمایی از کتاب این نمایشگاه، بیان کرد:

در این نمایشگاه ۱۶۰ عکس از طبیعت، مستند اجتماعی، سینما، تئاتر و عکس خبری وجود دارد/ عکسها هم برای بازدید و هم برای فروش است

گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی گفت. کتابی در رابطه با این نمایشگاه آماده شده که با همکاری نغمه قاسم ‌لو که انتشارات صور آن را منتشر کرده، رونمایی خواهیم کرد.

 

به گزارش گفتمان نیوز، نشست خبری نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی و رونمایی از کتاب این نمایشگاه، صبح امروز دوشنبه ۲۶ مهر ماه ۹۵، با حضور امیرحسین حشمتی گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، نغمه قاسم‌لو مدیر انتشارت صور و جمعی از اصحاب رسانه، در محل گالری شیرین برگزار شد.

 

78737_636123105331229832_m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امیرحسین حشمتی، گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی

امیرحسین حشمتی، گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، در ابتدای این نشست خبری گفت: این پروژه را از مهر ماه سال ۹۴، آغاز کردم. البته در ابتدا پروژه‌ای در سرم بود و اینکه می‌خواستم درباره آثار عکاسان پیشکسوت زن و مرد نمایشگاه برگزار کنم؛ حتی در این باره لیست تهیه کردم اما استاد یحیی دهقان ‌پور مرا از این قضیه منصرف کرد. در نتیجه تصمیم نهایی این شد که نمایشگاهی از آثار عکاسان زن را راه‌اندازی کنم.

 

وی ادامه داد: برای تهیه لیست تعدادی از عکاسان را خودم می‌شناختم و به جای دادن فراخوان شخصاً به کسانی که علاقه‌مند بودم سراغشان رفتم و با همه آنها صحبت کردم. یکسری عکس از این عکاسان دریافت کردم البته در ابتدا لیست ۳۱ نفره‌ای از عکاسان بودند اما برخی همکاری نکردند. در هر صورت ۲۶ عکاس برای برپایی نمایشگاه هماهنگ شدند.

 

گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، یادآور شد: در این نمایشگاه ۱۶۰ عکس از طبیعت، مستند اجتماعی، سینما و تئاتر و عکس خبری وجود دارد که درباره هر کدام از این عکس‌ها توضیحاتی نیز داده شده است. یکی دیگر از برنامه‌هایی که برای نمایشگاه داریم این بوده که کتابی در این رابطه آماده شده و با همکاری نغمه قاسم‌لو که انتشارات صور آن را منتشر کرده، رونمایی خواهیم کرد.

 

حشمتی، افزود: این کتاب که توسط الناز کاظمی جمع‌آوری شده شامل پرتره عکاس، اثر و همچنین پاسخ به سؤالاتی از جمله شروع به عکاسی، چرایی انتخاب عکاسی است و همچنین اینکه از عکاس سؤال کردیم عکس ماندگار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد در واقع عکاسان به این سوالات پاسخ داده و در این کتاب به زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است.

 

وی در ادامه گفت: عکسها در این نمایشگاه به سه نسل تقسیم شده. نسل اول عکاسان قدیمی تر هستند که حضور ۶ عکاس هم چون رعنا جوادی، هنگامه گلستان، مهروا آروین، غوغا بیات، مهشید نوشیروانی و نغمه قاسم لو حضور دارند تا دلگرمی برای عکاسان جوانتر باشند.

 

41675

 

 

گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، ادامه داد: نسل دوم، دهه ۵۰ شامل ۶ عکاس شادی قدریان، کتایون کریمی، کیمیا رهگزر، آزیتا سهم نیک و نازلی عباس پور است، در نسل سوم نیز ۱۴ هنرمند عکاس حضور دارند.

 
حشمتی افزود: عکسها برای بازدید و فروش است که قیمت عکس های نسل سوم مبلغ سه تا ۱۰ میلیون ریال است و گران ترین کار مربوط به عکس های گوهردشتی به قیمت ۲۴۰ میلیون ریال است.

 

وی اظهار داشت: در این نمایشگاه بعضی از نسل سومی‌ها که تاکنون یک نمایشگاه هم داشته باشند آثاری ارائه دادند به عنوان مثال یلدا معیری از زندان زنان عکس گرفته، مریم رحمانیان آثاری از بهزیستی ارائه داده، هلیا وکیلی دختربچه‌ها را سوژه خود قرار داده است، گوهر دشتی مهاجرت را به تصویر کشیده، در مجموع هر کدام از این عکاسان به نوعی از زن‌ها عکس گرفته‌اند و حس زنانه را می‌توان در عکس‌های آنها دید.

 

گردآورنده نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، گفت: به دلیل اینکه برخی از عکاسان مرد امکان حضور در برخی از نقاط از جمله زندان زنان را ندارند، به همین دلیل برخی از عکاسان زن به این نقاط دسترسی پیدا کرده و توانسته‌اند تصاویری از این مکان‌ها بگیرند. در واقع تمایز این عکس‌ها با سایر عکس‌ها این است که نگاه عکاسانه زنان در آن دیده می‌شود.

 

43237_635329930591135000_l

 

 

 

 

 

 

 

 

حشمتی، در پایان سخنان خود، درباره قیمت‌گذاری این آثار گفت: در این نمایشگاه فروش آثار را هم داریم که قیمت‌گذاری را بر عهده عکاس گذاشتیم بالاترین قیمت مربوط به عکس گوهر دشتی است که ۲۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده، شادی قدیریان ۴ میلیون و نغمه قاسم‌لو ۳ میلیون بر روی آثار خود قیمت گذاشته است.

 

بنا به این گزارش، اسامی سه نسل عکاسان در این نمایشگاه عبارتند از؛ غوغا بیات، نغمه قاسم‌لو، مهشید نوشیروانی، هنگامه گلستان، کتایون کرمی، شادی قدیریان، نازلی عباسپور، مریم سعیدپور، کیمیا رهگذر، مهروا آروین، آبنوس البرزی، مریم تخت‌کشیان، باران جعفری، سمیه جعفری، رعنا جوادی، زهرا خرمی، گوهر دشتی، مریم رحمانیان، هلیا رضایی، کمند رضوی، آزیتا سمناک، مریم سعیدپور، نسیم گلی، تهمینه منزوی، حنا میرجانیان و همیلا وکیلی.

 82269678-71096794

 

 

نغمه قاسم‌لو، مدیر انتشارت صور

نغمه قاسم‌لو، مدیر انتشارت صور و ناشر کتاب نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، در ادامه این نشست خبری گفت: این نمایشگاه فرصتی برای نمایش حضور زن ‌ها در فضاهایی است که شاید محدودیت‌هایی را برای آقایان داشته باشد، مثل عکس‌هایی از زندان زنان و موارد این چنینی که به کمک چیدمان حس مورد نظر نمایشگاه را به مخاطب منتقل می‌کند.

 
وی خاطرنشان کرد: نمایش این نگاه، به جهت آشنایی و شناخت هرچه بیشتر جامعه زنان ایرانی دارای اهمیتی است که پس از بازدید از آثار متوجه آن می‌شویم.

 

گفتنی است، نمایشگاه عکس ۲۶ عکاس زن ایرانی، روز جمعه ۳۰ مهرماه در گالری شیرین افتتاح می شود و تا ۱۲ آبان ماه سالجاری آماده پذیرایی به علاقه مندان هنر عکاسی است.

 

گالری شیرین: تهران، زیر پل کریم خان، خیابان سنایی، کوچه ۱۳، پلاک ۵

 

images

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت