seven-samurai_592x299

کد خبر : 131718

تاریخ انتشار : ۱۱:۴۶ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۶

نمایش فیلم هفت سامورایی کوروساوا در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران

گفتمان نیوز: فیلم هفت سامورایی به کارگردانی آکیرا کوروساوا روز چهارشنبه۲۸ مهرماه ساعت ۱۶ در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

بنا به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران؛ در ادامه برنامه نمایش فیلم در فصل پاییز و در بخش چشم انداز سینمای دهه ۵۰ ژاپن،روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ساعت ۱۶، فیلم “هفت سامورایی” به کارگردانی آکیرا کوروساوا محصول سال ۱۹۵۴ به مدت ۲۰۷ دقیقه به زبان اصلی و با زیر نویس فارسی در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می آید.

داستان این فیلم بسیار ساده است جامعه‌ای کوچک برای حفظ زمین و محصول خود از گزند راهزنان و نیز به منظور دفاع از هستی و جان خود، ناچار می‌شود چند سامورایی را استخدام کند. یک تِم ازلی- ابدی، که به اولین تلاش‌های بشر برای حیات بازمی‌گردد. تلاشی برای بقا در جهانی ناامن، و مبارزه با ظلم و زورگویی که ارتباط نزدیکی هم با یکی از ژانرهای اساسی تاریخ سینما، وسترن، پیدا می‌کند. این داستان تا پایان جهان می‌تواند به شکل‌های متفاوت بازسازی شود و تا بشر هست، دغدغه‌ی روز او باشد. مسأله‌ی اصلی در ماندگار بودن فیلمی چون «هفت سامورایی» همین تعمیم‌پذیری و مانا بودن است. مفاهیم طرح شده در داستان ، آنچنان تعمیم‌پذیر هستند که برای هر انسانی در هرکجای جهان آشنایند. همین است که این فیلم توانسته در کشورهایی متفاوت (از امریکا تا ایران) تاثیرگذار باشد و فیلمی نظیر (هفت دلاور- ۱۹۶۰)هم براساس آن ساخته شود و به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار در ژانر وسترن از آن یاد شود. کوروساوا در آثار دیگر خود نیز این تاثیرگذاری یا نگاه نافذ را داشته است.

پیوند «هفت سامورایی» با ژانر وسترن نشانه‌هایی بسیار دارد: جغرافیا و مکانی که داستان فیلم در آن شکل می‌گیرد، قهرمان‌سازی، استخدام سامورایی/هفت‌تیرکش، تضاد دونگاه: جمع‌گرا و فردگرا و تقابل آن‌دو با یکدیگر… و از همه مهمتر آگاهی نسبی قهرمان یا قهرمانان از فرجام خویش.

 

یادآوری می شود: علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه های نمایش فیلم ،روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته  ساعت ۱۷به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ تماس حاصل کنند.

 

max1360881211-frontback-cover

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت