1904093_617

کد خبر : 131809

تاریخ انتشار : ۵:۱۷ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان؛ فسادی بزرگتر از فساد ۳ هزار میلیاردی

پنج سال پیش که فساد موسوم به ۳ هزار میلیارد تومانی گروه آریا کشف شد، شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد چند سال بعد رکورد این فساد به علت تخلفات در صندوقی که متعلق به معلمان کشور است، شکسته شود.

 پنج سال پیش که فساد موسوم به ۳ هزار میلیارد تومانی گروه آریا کشف شد، شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد چند سال بعد رکورد این فساد به علت تخلفات در صندوقی که متعلق به معلمان کشور است، شکسته شود.

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از مشرق، روز یکشنبه در مجلس، طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان با رای بی‌سابقه ۲۰۰ نماینده به تصویب رسید و فقط تعداد انگشت‌شماری از نمایندگان با آن مخالفت کردند.
در جریان بررسی طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، عده‌ای از نمایندگان مجلس گوشه‌هایی از تخلفات رخ‌داده در این صندوق را افشا کردند.
در حالی که شماری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس تلاش دارند تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان را به دولت قبل نسبت دهند و دولت یازدهم را تبرئه کنند، اما افراد بازداشت‌شده در این پرونده، مدیران منصوب در دولت یازدهم هستند. ضمن آن که تغییر پیاپی مدیران بانک سرمایه که در دولت یازدهم منصوب شده بودند، جای هیچ تردیدی نمی‌گذارد که اوج تخلفات رخ‌داده در این بانک و صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به دو سه سال اخیر است.

مدیرعامل بانک سرمایه در دولت

تاریخ شروع به کار

احمد درخشنده (مدیرعامل)

۵ اسفند ۱۳۹۲

شهاب‌الدین غندالی (سرپرست)

۲۱ آبان ۱۳۹۳

خیرالله بیرانوند (سرپرست)

۲۷ بهمن ۱۳۹۳

پرویز احمدی (سرپرست)

۲۲ مهر ۱۳۹۴

علیرضا حیدرآبادی پور (مدیرعامل)

۶ بهمن ۱۳۹۴

محمدرضا خانی (مدیریت اجرایی)

۲ تیر ۱۳۹۵

محمدرضا خانی (مدیرعامل)

۳ مهر ۱۳۹۵

ضمن آن که به گفته نمایندگان مجلس، اوج تخلفات رخ‌داده در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه که زیرمجموعه آن است، طی سال گذشته بوده است که به نمونه‌ای از آنها اشاره می‌شود:
•    قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس:
•    صندوق ذخیره فرهنگیان که ۹۱۷ هزار معلم عضو دارد چند هزارمیلیارد از پول آنها گم شده است و در وضعیت نابسامانی قرار دارد؛ تنها در سال ۹۴ بانک سرمایه بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت و زیان دیده است.
•    در ۲ سال بانک سرمایه ۶مدیرعامل عوض کرده که شاید برای سرپوشی از بروز تخلفات انجام شده باشد؛ بیمه معلم که امروز خنثی شده است تنها ۲۰ مشاور از آن محل حقوق دریافت می کنند این در حالی است که شخصی به بانک حدود ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد بدهکار است و ۹۰ درصد تسهیلات تنها به ۳۰ نفر ارائه می شود.

•    جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت:

•    هر کدام از مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان در چند صندوق دیگر نیز جزء اعضای هیأت مدیره هستند. اعضای هیأت مدیره صندوق دریافتی های نجومی دارند و متأسفانه شرکت ساختمانی فرهنگیان که مقرر شده بود برای فرهنگیان منازل مسکونی بسازد با شکست مواجه شده است.
•    بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است در طول ۲ سال شش مدیر عامل تعویض کرده یعنی هر ۴ماه یک مدیرعامل و مدیر عامل صندوق ماه ها مدیرعامل بانک سرمایه شده که سبب ایجاد فسادی بزرگ شده است.
•    اگرچه در دولت‌های قبل هم این موضوع وجود داشت اما در این دولت اوج گرفت. یعنی درست است که افرادی از هیات‌مدیره یا مدیرعامل در دولت‌های قبل تخلفاتی داشتند اما حالا فساد این صندوق اوج گرفته است.
•    ۷ هزار میلیارد تومان معوقات بانک سرمایه است که قابل وصول نیست. یک نفر فقط هشتصد میلیارد تومان از این پول را گرفته است. یک نفر دیگر ۳۹۰۰ میلیارد تومان از این پول را گرفته و پس نمی‌دهد. و جالب اینجاست که در نهایت با زمینی که بی‌ارزش بوده است بدهی خود را تهاتر کرده است. چون هیچ چیز دیگری از او نداشتند. شرکت‌هایی از ۲۰۰ میلیارد تا ۹۰۰ میلیارد گرفته‌اند و پس نداده‌اند.
•    اینها باندی عمل کرده و در سیستم‌های مختلف نفوذ داشتند. برخی با یک عدد چک، صد میلیارد به فردی وام داده است. اینها باعث شد قوه قضاییه ورود کند و چندین نفر بازداشت شوند. حدود ۱۰ شرکت همه صوری تاسیس شدند. از جمله شرکت «آریان سور» و چند شرکت دیگر مانند آنکه هر کدام صد تا صدو پنجاه میلیارد تومان از بانک سرمایه وام گرفته‌اند و آن را بازنگردانده‌اند. این شرکت‌ها بیش از ۵۰۰ میلیارد از این طریق از بانک پول گرفته‌اند.
•    به علاوه یک وام ۸۰۰ میلیارد تومانی با سود یک و نیم درصد را یک خانم گرفته است. این خانم خودش سمتی نداشته است اما همسر دوم یکی از آقایان مسوول بوده است.

آمار و ارقامی که نمایندگان فوق مطرح کرده‌اند نشان می‌دهد سرجمع تخلفات رخ‌داده در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، بسیار بیشتر از فساد ۳ هزار میلیارد تومانی گروه آریا است.

برخی نمایندگان مجلس، مجموع تخلفات این پرونده را ۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرده‌اند.
مطمئنا دستگاه قضایی با متخلفان این پرونده برخورد جدی خواهد کرد اما مسئولان دولت یازدهم که پیش از این شعار مبارزه با فساد می‌دادند، نسبت به این تخلف عظیم روزه سکوت پیشه کرده‌اند.

  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت