image_800_586

کد خبر : 131826

تاریخ انتشار : ۱:۴۵ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۹

حسین نادیان

انصراف احمدی نژاد از انتخابات،فرصت ها و تهدید ها

جایگاه احمدی نژاد بعد از کناره گیری از عرصه انتخابات نه تنها نزول پیدا نکرد بلکه با اثبات ولایتمداری خود به جایگاه بالاتری در عرصه گفتمانی ارتقاء یافت. امروز احمدی نژاد می تواند با اعلام حمایت از یک نامزد انتخاباتی توجه توده مردم را به او جلب کند.از این جهت جایگاه او را می توان باهاشمی مقایسه کرد . احمدی نژاد و هاشمی هردو در توده مردم شناخته شده اند و دو دوره رئیس جمهور بوده اند و از سال ۸۴ تا کنون همواره یک سر منازعات سیاسی بوده اند.هردو از هوش سیاسی و توانایی گفتمان سازی بالایی برخوردارند.

گفتمان نیوز- حسین نادیان:

این روزها با کناره گیری احمدی نژاد از عرصه انتخابات حدس و گمان ها برای پیش بینی آینده دشوارتر به نظر می رسد.ازیک طرف اصلاح طلبان و دولتی ها خود را پیروز زود هنگام ارزیابی می کنند و برخی اصولگرایان و حزب اللهی ها آن را خوش خیالی می دانند.حال ما به بررسی این موضوع می پردازیم:

جایگاه احمدی نژاد بعد از کناره گیری از عرصه انتخابات نه تنها نزول پیدا نکرد بلکه با اثبات ولایتمداری خود به جایگاه بالاتری در عرصه گفتمانی ارتقاء یافت. امروز احمدی نژاد می تواند با اعلام حمایت از یک نامزد انتخاباتی توجه توده مردم را به او جلب کند.از این جهت جایگاه او را می توان باهاشمی مقایسه کرد . احمدی نژاد و هاشمی هردو در توده مردم شناخته شده اند و دو دوره رئیس جمهور بوده اند و از سال ۸۴ تا کنون همواره یک سر منازعات سیاسی بوده اند.هردو از هوش سیاسی و توانایی گفتمان سازی بالایی برخوردارند و دارای نگرش بطلیموسی در فعالیت های سیاسی هستند و خود را مرکز تحولات می دانند. هردو در انتخابات آینده شرکت نمی کنند یکی در انتخابات قبل تأیید صلاحیت نشد ودیگری نتوانست توصیه نامه اش را برای شرکت در انتخابات دریافت کند. حال آن که هاشمی در انتخابات۹۲ توانست با اعلام حمایت از روحانی بازهم به فضای سیاسی کشور بازگرددو احمدی نژاد با اعلام بی طرفی درآن توانست ثابت کند که جریان حزب اللهی و اصولگرایی کشور به او نیازمند است.درآخر باید گفت هر دو پدران خوبی برای جریان خود بوده اند و ایفای نقش کاریزمای خود را به خوبی می دانند و در مقاطعی با طغیان یاران و فرزندان خود مواجه بوده اند که توانسته اند دردها و نیازهایشان را بفهمند و دوباره آن ها را تسکین دهند.

باید بدانیم همان قدر که احمدی نژاد در توده مردم پذیرفته شده بود در فضای نخبگانی غیرقابل تحمل می بود.این مسئله در صورت انتخاب احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور هم می توانست عواقب منفی به دنبال داشته باشداحمدی نژاد برای احزاب و نخبگان سیاسی فرهنگی جایگاه مناسبی قائل نبود و با تکیه بر توده های مردم حرکت می کردو این نقطه آغاز یک اختلاف دوباره می بود.

احمدی نژاد رأی منفی بالایی داشته است و به عبارت دیگر کسانی حاضر بودند که به صرف آن که احمدی نژاد رأی نیاورد در انتخابات شرکت کنند و به کاندیدای رقیب او رأی دهند.این همان مسأله ایست که در انتخابات ۸۴ و ۸۸ باعث شده بود احمدی نژاد بتواند از ظرفیت منفی هاشمی به خوبی استفاده کند و بانقد هاشمی و حلقه اطرافیان بتواند دو دوره رئیس جمهور شود. ظرفیت رأی منفی احمدی نژاد چند علت مهم دارد که به راحتی قابل جبران نیست: سهم خواهی گروه ها و یاران نزدیک احمدی نژاد و عدم باج دهی احمدی نژاد به آن ها ،ضعف قوه مجریه وناکارآمدی بروکراسی اداری ، اشتباه محاسباتی حلقه نزدیک به احمدی نژاد و بزرگنمایی امورفرعی مانند جریان مشایی و ازیاد بردن اموراصلی مانند افتخاردولت در پیگیری گفتمان انقلاب اسلامی علی رغم تذکرات رهبری، تورم بی سابقه در سال های پایانی دولت دهم، تحریم های گسترده بین المللی برای کوتاه آمدن دولت از آرمان های انقلابی همراه با کارشکنی داخلی برای بازگشت به قدرت و…

برخی نزدیکان به رئیس جمهور سابق، احمدی نژاد ۸۴ را با احمدی نژاد ۹۲ چیزی مانند فاصله زمین تاآسمان ارزیابی می کنند برای  آن است که توجیه کنند هم آن جایی که احمدی نژاد ۸۴ راتأیید کردند و هم آن جایی که بعد از ۸۸ اورا رد کردند درست رفتار کرده اند.حال آن که اگر به مواضع،عملکرد و تیم اجرایی دولت نهم و دهم نگاهی بیندازیم می فهمیم که تغییر چندانی نداشته است و تنها در مواردی که عده ای از نزدیکان سهم خواهی می کرده اند باج دهی صورت نگرفته است و همین مسأله هم مزید برنارضایتی شده است.با این نگاه اگر یارانش از او جداشدند و او انحراف یا تغییر اساسی نداشته است پس یاران دچار خطای محاسباتی شده اند.اتهام هایی مانند فراماسونری،سحر و جادو،انحراف از ولایت و …همه به این نقطه بازمی گشت که آقایان امور را اصلی-فرعی نکردند.آقایانی که با میکروسکوپ انحرافات احمدی نژاد را تشخیص می دانند امروز با تلسکوپ هم نمی توانند انحرافات دولت فعلی را تشخیص دهند!!!آقایانی که برخلاف مواضع رهبری در تریبون های مختلف دولت دهم را تخطئه می کردند و از بزرگترین فتنه صدر اسلام خبر می دادند امروز با زاویه رهبر انقلاب با دولت یازدهم به مدارای با دولت مشغول هستند و به فکر اصلاح اند!!! آقایان امروز که رهبری خبر از نفوذ در سطوح عالی تصمیم گیری و تصمیم سازی نظام می دهد به داد نظام اسلامی برسند، چرا سکوت کرده اند؟؟؟اگر امروز می بینم که رهبر انقلاب به مسائل ریز ودرشت ورود می کند و جلوی انحرافات را می گیرد برای آن است که بسیاری از آقایان روزه سکوت گرفته اند.شخص رهبری تنها به میدان آمده است و تنها به جوانان مؤمن انقلابی دل خوش کرده است که در محله یا جای بزرگتری مشغول کار فرهنگی هستند.

انتخابات سال آینده باید به عنوان یک پیچ تاریخی و سرنوشت ساز برای کشور بررسی شود.امروز ملت ایران و حتی خود مسئولین دولتی نیزدریافته اند که رابطه با آمریکا نه تنها دستاوردی نداشته است یلکه عزت، استقلال و آزادی کشور را زیر سؤال برده است و نه تنها تحریم ها برطرف نشده است و اقتصاد و معیشت مردم تأمین نشد بلکه رکود بی سابقه ای تمام عرصه های اقتصادی را دربرگرفته است و با اجرای دیپلماسی لبخند به خارج و فریاد در داخل هر روز سایه جنگ و تهدید بیشتر می شود. انتخابات سال آینده منازعه بر سر خسارت محض بودن برجام یا فتح الفتوح بودن آن خواهد بود.بنابراین لازم می بود که دوقطبی کشور بر سر این گفتمان ها بنا نهاده شود تا آن که نتیجه مطلوب حاصل شود.اگر احمدی نژاد در انتخابات شرکت می کرد دوقطبی انتخابات برسراشخاص بنا نهاده می شد و دیگر مجالی برای تشرح خسارت آور بودن رابطه با استکبار پیدا نمی شد. از ابتدای انقلاب تاکنون این مسئله مطرح بوده است که با ایجاد رابطه باآمریکا می توان پیشرفت کرد و امروز زمان آن رسیده است که رابطه با استکبار برای همیشه منتفی شود.در انتخابات آینده دوقطبی پوسیده احمدی نژآد-هاشمی یا دوقطبی اصولگرا-اصلاح طلب بایستی پاره میشد تا دوقطبی انقلابی-غیرانقلابی و یا سازش-مقاومت برای پیشرفت کشور شگل بگیرد.

بنابراین می توان با شکل دهی گفتمان استکبارستیزی و برنامه ریزی کلی و جزئی جهت اجرای اقتصاد مقاومتی هم به کدخداهای عالم پشت کرد و هم معیشت مردم را به خوبی تأمین نمود.پس اگر نامزدی به این دو اصل توجه لازم را مبذول بفرماید پیروز انتخابات آینده خواهد بود

حسین نادیان


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت