سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد/ بودجه عمرانی کشور در بهترین حالت ۴۰ هزارمیلیارد تومان است

کد خبر : 132358

تاریخ انتشار : ۵:۲۵ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۲

دکتر ترکان، در دومین همایش سراسری کیفیت در ساخت و ساز، بیان کرد:

سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد/ بودجه عمرانی کشور در بهترین حالت ۴۰ هزارمیلیارد تومان است

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اگر کسی در دستگاهی کارمند است، ممنوع است که کار دیگری انجام دهد یا حکم مجری ناظر در پروژه بگیرد.

به گزارش گفتمان نیوز، دومین همایش سراسری کیفیت در ساخت و ساز، به همراه اجرای پانل های تخصصی، با حضور کارشناسان ارشد کشور، امروز شنبه ۱ آبان ماه ۹۵، در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

 

دکتر اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان

دکتر اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، در این همایش گفت: دست اندرکاران اصلی صنعت ساختمان ، طراح – مجری و ناظر می باشند. بعد وارد به مصالح می شویم . صدها قلم مصالح داریم که ۳۲ عدد آن استاندارد اجباری دارد.

 

دکتر  ترکان، ادامه داد: سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد در این صورت می شود از کیفیت سیمان، آرماتور، مصالح تاسیساتی، کیفیت بتن توسط شرکت های کنترل کیفیت اطمینان بیشتری پیدا کرد.

 

وی افزود: حدودا ۸۰ هزار میلیارد تومان در صنعت ساختمان در حوزه سازمان های نظام مهندسی سرمایه گذاری می شود این در حالی است که بودجه عمرانی کشور در بهترین حالت ۴۰ هزارمیلیارد تومان است.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یادآور شد: سرمایه گذاری های مردم در ساخت و سازهای شهری با ضرب و تقسیم های ساده ۸۰ هزار میلیارد تومان است یعنی این ساخت و سازها دو برابر کل سرمایه گذاری های دولت در این بخش است .

 

دکتر ترکان، در ادامه به مقاومت مصالح و ساخت و ساز ساختمان در کشور اشاره کرد و گفت: این به مدیریت کیفیت بر می گردد، چرا که شن، ماسه و سیمان در حد استانداردهای قابل قبول است.

 

وی با بیان اینکه در نظام مهندسی ساختمان ۴۰۰ هزار مهندس مشغول فعالیت هستند، گفت: باید ببینم که نقش این مهندسان در ساخت و ساز کشور چه چیزی است و چه کسانی باید مراقبت کنند تا کیفیت اتفاق بیفتد.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: اشکالاتی که درنظام مهندسی ساختمان داریم این است که بعضی ها ناظرند که شغل اولش کارمند و شغل دوم آنها نظارت است که یا کارمند دولت هستند و یا کارمند دستگاهی هستند، پس بنابراین کسی که شغل اولش کارمند دولت است و عملا در محل کار خود حضور دارد و نمی تواند به محل ساخت و ساز نظارت داشته باشد، مگر اینکه از کاراولش بزند و یا نرود تا بتواند به سرساختمان و کارگاه فعالیت داشته باشد بنابراین باید از خودمان شروع کنیم تا کیفیت درست شود.

 

دکتر ترکان، اظهار داشت: اگر کسی در دستگاهی کارمند است ممنوع است که کار دیگری انجام دهد یا حکم مجری ناظر بگیرد. ناظرها باید تمام وقت باشند، ممکن است یک نفر بتواند کارمند یک جایی باشد و کار طراحی انجام دهد که این موضوع عیبی ندارد ولی در محل کارخود کار طراحی انجام دهد و مدارک را امضا کنند ولی نباید کسی که کارمند یک جایی دیگر است و به صورت موظف باید حضور داشته باشد در نظارت و مجری گری استفاده شود.

 

وی در ادامه با طرح این پرسش، که آیا مراقبت و کنترل ساختمان در حوزه مصالح ساختمانی توسط موسسه استاندارد به طور مستقیم انجام شود یا دیگران یک تجربیات متفاوتی را دارند، گفت: هر شرکت باید یک مرکز استاندارد ثانویه داشته باشد چرا که تجربه جهانی نشان داده که سازمان استاندارد کارش استاندارد اولیه است و باید به سازمان های مادری استاندارد ثانویه بدهد.

 

مشاور رئیس جمهور افزود: به عنوان مثال در وزارت بهداشت و درمان سازمان غذا و دارو مرکز استاندارد ثانویه است و یا در وزارت کشاورزی مرکز دفع آفات مرکز استاندارد ثانویه باید باشد و به استاندارد ثانویه کار و پروانه بدهد.

 

دکتر ترکان، یادآور شد: این در حالی است که موسسه استاندارد خودش به شرکت ها پروانه می دهد و این نمی شود، باید از سازمان استاندارد بخواهیم که در استاندارد اولیه کار کند و استانداردهای ثانویه به دستگاه های تخصصی و استانداردهای کار را به شرکت های کنترل کیفیت بدهد.

 

وی افزود: در این صورت می شود از کیفیت سیمان، آرماتور، مصالح تاسیساتی، کیفیت بتن و بقیه توسط این شرکت های کنترل کیفیت اطمینان بیشتری پیدا کرد.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد . نظام کنترل کیفیت یعنی سلسله مراتب استاندارد و نظام مدیریت کیفیت یعنی استاندارد اولیه ، استاندارد ثانویه و استاندارد کار است.

 

دکتر ترکان، خطاب به وزارت صنعت و معدن و تجارت گفت: نظارت بر مصالح استاندارد را به نظام مهندسی بدهد و باید مطمئن شویم مصالحی که استفاده می شود دارای استاندارد است.

 

وی گفت: امروز حقوق سایر دست اندرکاران ساختمانی بالاتر از یک مهندس ناظر است، به عنوان مثال یک سنگ کارو گچ کار خوب دو برابر و یا برق کار خوب تا سه برابر یک مهندس حقوق می گیرد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: بخشی از این مهارت ها مربوط به آموزش و پرورش است و یا بخشی مربوط به آموزش عالی و بخشی هم مربوط به وزارت کار است.

 

دکتر ترکان، گفت: وزارت علوم در این حوزه ها باید بازنگری کند و در این بازنگری ظرفیت های جدیدی ایجاد کند که در بازار نیست توجه بیشتری شود.

 

وی به بحث بیمه و بانک اشاره کرد و گفت: بهتر است نظام بانکی و بیمه هم درخدمت کنترل کیفیت قراربگیرند.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در ادامه گفت: ۴۰۰ هزار مهندس ناظر داریم که ۱۵۰ هزار تای آن تا اردیبهشت امسال پروانه کار داشته اند. مهندس ناظر های ما معمولا شغل دومشان نظارت کردن است. پطور می توانند با وجود داشتن شغلی دیگر به نظارت بپردازند.بنابراین کیفیت آسیب پذیر می شود. باید ناظران مانند مجری ها تمام وقت کارشان فقط نظارت باشد.

 

دکتر ترکان، در پایان سخنان خود گفت: باید موسسه استاندارد مراکز ثانویه را برای تأیید کردن استاندارد مصالح تشکیل دهد.موسسه استتاندارد کارش تأیید استاندارد های اولیه باشد و کارها را به مراکز استاندارد های ثانویه واگذار کند.باید موسسه استاندارد تأیید پروانه های ثانویه را به شرکت های کنترل کیفیت ثانویه بدهد تا بشود با شرکت های کنترل میفیت به کیفیت ساخت و ساز رسید. مهندسی که تا به حال یک ملاقه بتون نریخته است پگونه می تواند نظارت کند.وزارت علوم رگباری مهندس بیرون می دهد اما همه می خواهند ناظر شوند پس چه کسی کار کند. باید مهندسین تربیت کاری هم ببینند. بیمه ها و بانک ها نیز باید به شرط کیفیت استاندارد ساخت و ساز به سازندگان وام دهند یا آنها را بیمه کنند.

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت