img_0160

کد خبر : 132492

تاریخ انتشار : ۷:۴۶ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۴

سرهنگ صابرماهانی، در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی، بیان کرد:

اولویت اول سازمان بسیج مستضعفین در برنامه ششم بسیج دانش‌آموزی در همه ابعاد است

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی گفت: بسیج دانش‌آموزی باید در همه مدارس دولتی و غیردولتی وجود داشته باشد و امروز در قریب ۶۰ هزار واحد آموزشی کشور بسیج دانش‌آموزی در مقاطع مختلف فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی – آموزش و پرورش گفتمان نیوز، نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی، صبح امروز سه شنبه ۴ آبان ماه ۹۵، با حضور سرهنگ علی صابرماهانی، رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی و جمعی از اصحاب رسانه، در محل ساختمان سازمان بسیج دانش‌آموزی برگزار شد.

 

img12414331

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرهنگ علی صابرماهانی، رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی

سرهنگ علی صابرماهانی، رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، در ابتدای این نشست خبری گفت: هفته بسیج دانش‌آموزی، از ۷ لغایت ۱۳ آبان ماه سالجاری، در مدارس کشور برگزار می‌شود.

 

وی با اعلام جزئیات برنامه‌های این هفته، بیان داشت: جمعه ۷ آبان با عنوان «دانش‌آموز بسیجی انتظار و عدالت‌خواهی» است که اجرای مراسم بر مزار شهید فهمیده در بهشت‌زهرا(س) را خواهیم داشت، ضمن اینکه سخنرانی یک دانش‌آموز بسیجی پیشگام قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران و در نماز جمعه استان‌ها و شهرستان‌ها، انجام خواهد شد؛ «حضور دانش‌آموزان بسیجی در نماز جمعه و تشکیل حلقه‌های صالحین» و در کنار آن «مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام در مرقد مطهر امام خمینی(ره) در روز چهارشنبه»، از جمله برنامه‌های دیگر است.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی یادآور شد: شنبه ۸ آبان با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، ایثار و تعالی معنوی» است که در این روز صبحگاه سراسری و نواختن زنگ ایثار و شهادت، دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان، تجلیل از دانش‌آموزان نخبه بسیجی در عرصه‌های علمی،‌ هنری، ورزشی، قرآنی و تشکیلاتی، برگزاری یادواره شهیدان احمد نظیف و شهناز محمدی‌زاده و ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز و برگزاری یادواره شهید فهمیده و شهدای دانش‌آموز در کرج از جمله برنامه‌های این روز است.

 

سرهنگ صابرماهانی، افزود: یکشنبه ۹ آبان، با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، شجاعت و آرمان‌خواهی» است که در این روز برنامه‌هایی مانند اجرای برنامه پدافند غیرعامل در مدارس،‌ همایش استکبارستیزی دانش‌آموزان نسل چهارم با حضور یکی از مسئولان کشور در لانه جاسوسی سابق آمریکا، برگزار می‌شود.

 

وی متذکر شد: دوشنبه ۱۰ آبان، با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، بصیرت و ولایتمداری» است که در این روز برنامه‌هایی مانند دیدار با نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه در استان‌ها و نیز نشست‌های معرفتی و بصیرتی ویژه فرماندهان واحدهای پیشگام و دانش‌آموختگان دوره یاوران ولایت تحت با عنوان «رهبر کوچک» برگزار می‌شود.

 

3365_2275511452_700_447

 

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی ادامه داد: سه‌شنبه ۱۱ آبان، با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، خلاقیت و نوآوری» است که در این روز مسابقه دو رهروان شهدای دانش‌آموز ویژه پویندگان و هم‌اندیشی نخبگان علمی، هنری و ورزشی با حضور استانداران و فرمانداران برگزار می‌شود.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی گفت: چهارشنبه ۱۲ آبان با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، اخلاق و پایداری» است که در این روز برگزاری فعالیت با موضوع استکبارستیزی و انقلابی‌گری در قالب‌های مختلف، توسط دانش‌آموزان در مدارس برگزار خواهد شد و پنج‌شنبه ۱۳ آبان با عنوان «دانش‌آموز بسیجی، مقاومت و استکبارستیزی» است که دانش‌آموزان بسیجی در مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی شرکت کرده و در این روز مسابقه نقاشی با موضوع «مرگ بر آمریکا» ویژه امیدان و در مسیر راهپیمایی برگزار خواهد شد.

 

سرهنگ صابرماهانی، با اشاره به جایگاه قانونی بسیج دانش‌آموزی افزود: در سال ۷۵ ماده واحده‌ای در مجلس تصویب شد که به منظور جذب،‌ آموزش و ساماندهی دانش‌آموزان در بسیج ۲۰ میلیونی صورت گرفت.

 

وی افزود: آیین‌نامه اجرایی آن در سال ۸۶ به تصویب دولت رسید و تشکل بسیج دانش‌آموزی در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ایجاد شد.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی کشور بیان داشت:‌ در مقطع ابتدایی، بسیج دانش‌آموزی با عنوان امیدان، در مقطع متوسطه اول با واژه پویندگان و در متوسطه دوم با واژه پیشگامان، کادرسازی شده است.

 

سرهنگ صابرماهانی، تأکید کرد: بسیج دانش‌آموزی باید در همه مدارس دولتی و غیردولتی وجود داشته باشد و امروز در قریب ۶۰ هزار واحد آموزشی کشور بسیج دانش‌آموزی در مقاطع مختلف فعالیت می‌کنند و در حال حاضر ۵ میلیون دانش‌آموز عضو سازمان بسیج دانش‌آموزی بوده و اسامی آنها در سامانه این سازمان ثبت شده است.

 

وی با اشاره به عرصه‌های مختلف فعالیت سازمان بسیج دانش‌آموزی، اظهار داشت: اولین عرصه فعالیت، عرصه تشکیلاتی و کادرسازی است؛ چرا که باید به نوجوان اعتماد کرده و به هویت جدی آن پاسخ دهیم و اولین کار در این خصوص، کادرسازی است.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، عرصه علمی را محور دیگر فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی برشمرد و گفت: توجه به بُعد علمی دانش‌آموزان بسیجی در قالب طرح «آیه تمدن»‌ انجام می‌شود.

 

سرهنگ صابرماهانی، فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی را از جمله عرصه‌های دیگر فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی برشمرد و گفت: این کار با همکاری آموزش و پرورش صورت می‌گیرد و به عنوان یک فعالیت فرهنگی بزرگ انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به اردوهای راهیان نور بیان داشت:‌ اردوهای راهیان نور بستری برای همه افراد علاقه‌مند است که در مقطع متوسطه دوم انجام می‌شود، اما امسال دانش‌آموزان پایه نهم نیز می‌توانند در این اردوها شرکت کنند.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، تربیت اجتماعی را عرصه دیگر فعالیت‌ها دانست و گفت:‌ مجامع علوی و فاطمی و کنگره همفکری آینده‌سازان انقلاب اسلامی مربوط به دانش‌آموزان بسیجی برگزار می‌شود.

 

سرهنگ صابرماهانی، با اشاره به فعالیت حلقه‌های صالحین در مدارس، اظهار داشت: قریب ۴۹ هزار حلقه صالحین در مدارس فعالیت می‌کنند که سرگروهی این حلقه‌ها بر عهده معلمان، طلبه‌ها و دانشجویان است که در هر حلقه‌ ۱۷ تا ۲۲ دانش‌آموز وجود دارد و محور فعالیت‌های آنها رفع شبهات از دانش‌آموزان است.

 

وی با تأکید بر اینکه کار تربیتی بسیج دانش‌آموزی در یک فضای انس و الفت صورت می‌گیرد،‌ گفت: عرصه خدمت‌رسانی و اردوهای جهادی از جمله محورهای فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی است و دانش‌آموزان بسیجی در بهسازی مدارس خود کمک می‌کنند و در اردوهای جهادی در مناطق محروم نیز شرکت می‌کنند.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، با تبیین کارهای تشکیلاتی سازمان بسیج دانش‌آموزی، یادآور شد: دانش‌آموزان در سن ابتدایی بیشتر معلم‌محور هستند؛ در نتیجه فرمانده واحد ما در این دوره یک معلم است، اما جانشین آن یک دانش‌آموز پایه ششمی است.

 

سرهنگ صابرماهانی، عنوان کرد: در متوسطه اول فرمانده واحد بسیج دانش‌آموزی معلم بوده و جانشین آن یکی از دانش‌آموزان است؛ ضمن اینکه در متوسطه دوم نیز به دانش‌آموزان به عنوان افسر جنگ نرم مسئولیت واگذار می‌شود.

 

mhmd_yqwby_nshst

 

 

وی دانش‌آموزمحوری با رویکرد تربیتی و جهت‌‌گیری انقلابی را راهبرد و محور فعالیت‌های دیگر بسیج دانش‌آموزی برشمرد و گفت:‌ امتداد کار ما در عرصه دانشگاه است و سیاست کار نیز کیفیت‌‌بخشی به کارهاست.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، متذکر شد: در سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم، اجرای سند تحول و توسعه کمی و کیفی بسیج دانش‌آموزی مورد تأکید قرار گرفته است؛ ضمن اینکه سطح کیفی اردوهای راهیان نور از ۵ سال گذشته تا به امروز، افزایش پیدا کرده است.

 

سرهنگ صابرماهانی، در تشریح روند فعالیت‌های بسیج دانش‌آموزی در مدارس خاطر نشان کرد: در برنامه ابلاغی در هر دبیرستان یک صبحگاه مربوط به بسیج دانش‌آموزی است و از بین ۱۷ هزار دانش‌آموزی که باید آموزش ببینند، ۲ هزار دختر و پسر انتخاب می‌شوند و در دوره‌ای با عنوان «یاوران انقلاب» به مدت یک هفته با مسائل انقلاب آشنا می‌شوند.

 

وی با اشاره به ویژگی‌های یک مسئول بسیج دانش‌آموزی در مدارس تأکید کرد: باید فردی که مسئول بسیج دانش‌آموزی می‌شود، با خانواده خود هماهنگ باشد و در صورتی که نمرات درسی این فرد پایین بیاید، دیگر مسئولیت بسیج را بر عهده نخواهد داشت؛ چرا که کانون اساسی بسیج آینده را بسیج دانش‌آموزی تشکیل می‌دهد.

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی، با بیان اینکه اولویت اول سازمان بسیج مستضعفین در برنامه ششم، بسیج دانش‌آموزی در همه ابعاد است،‌گفت: آنچه برای ما مهم است فضای مدرسه است.

 

سرهنگ صابرماهانی، با اشاره به برگزاری فعالیت‌های مشترک با آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: در سال، ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار دانش‌آموز به اردوهای راهیان نور اعزام می‌شوند و بنا داریم یک میلیون دانش‌آموز را به این اردوها اعزام کنیم که در حال ایجاد زیرساخت‌های آن هستیم.

 

وی با بیان اینکه از ۱۰ مهر اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی را از ۱۹ استان آغاز کرده‌اند، گفت: اعزام قریب به ۱۴۰ هزار دانش‌آموز از ابتدای سال تحصیلی به مناطق راهیان نور، از دیگر برنامه های ماست.

 

mahani_7805

 

 

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی،در پایان سخنان خود، با اشاره به اهمیت توجه به نخبگان دانش‌آموزی، اظهار داشت: مرکز مشاوره استعدادهای درخشان را راه‌اندازی کرده‌ایم و در اکثر مدارس استعدادهای درخشان نیز بسیج دانش‌آموزی فعالیت می‌کند؛ ضمن اینکه برای دانش‌آموزان استعدادهای درخشان نیز کاروان ویژه راهیان نور را در نظر گرفته‌ایم و اولویت اول ما در اعزام دانش‌آموزان به راهیان نور استفاده از قطار بوده و در مرحله دوم نیز با اتوبوس‌های مورد تأیید ستاد این اعزام‌ها صورت می‌گیرد.

 

گفتنی است، هفته بسیج دانش‌آموزی، از ۷ لغایت ۱۳ آبان ماه سالجاری، در مدارس کشور برگزار می گردد.

 

81768442-70177732


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت