%d8%b3%db%8c%d8%af-%d8%aa%d9%82%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%ae%d8%b4%d8%8c%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86

کد خبر : 132724

تاریخ انتشار : ۸:۱۱ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۰۸/۷

دکتر نوربخش، در نشست خبری پیرامون تجمیع صندوق ‌های بیمه ای، بیان کرد:

در روزهای آینده در خصوص نظام بیمه سلامت کشور در مجلس تصمیماتی گرفته می شود/ خدمات بیمه اجتماعی ایران در سال ۱۳۰۹ با خدمات بیمه‌ای سلامت آغاز شد

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: وظیفه سازمان‌های بیمه‌ای ایجاد امنیت اجتماعی است و اگر ما نقدی به دولت قبل داریم، به دلیل برهم زدن امنیت اجتماعی سازمان بوده است؛ لذا نباید اجازه داد این برهم خوردن امنیت اجتماعی دامنه دار باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی گفتمان نیوز، نشست خبری پیرامون تجمیع صندوق ‌های بیمه ای، پیش از ظهر امروز جمعه ۷ آبان ماه ۹۵، با حضور دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و جمعی از اصحاب رسانه، در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد.

 %d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%ae%d8%b4%d8%8c%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%ac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی

دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در ابتدای این نشست خبری، پیرامون تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای و جدایی درمان سازمان تأمین اجتماعی از این سازمان،‌ گفت: در قالب برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی تصمیماتی اتخاذ شده است و شاخص‌های اداره کشور در برنامه پنج‌ساله اتخاذ شده است.

 

وی ادامه داد: در قالب برنامه ششم پنج ‌ساله که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است،‌ یکسری تصمیمات در خصوص تأمین اجتماعی اتخاذ شده است.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، خاطر نشان کرد: احتمالاً در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده در خصوص نظام بیمه سلامت کشور در مجلس تصمیماتی گرفته می‌شود؛ بنابر این با توجه به اینکه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور در قالب این برنامه در حوزه سلامت و بیمه‌ها مصرف می‌شود، لذا باید پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص صورت بگیرد.

 

tamin

 

دکتر نوربخش، افزود: چالش‌های جدی در حوزه بیمه سلامت وجود دارد و سخنگوی دولت نیز عنوان کرده است چالش صندوق‌ها از چالش‌های اصلی کشور مطرح می‌شود، بنابر این مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی را در قالب برنامه پنجم ارائه داده که درمان را جدا از نظام بیمه‌ای ببینیم که این اقدام ریسک‌های مختلفی را در بر دارد.

 

وی بیان داشت: نظام بیمه‌ای متشکل است از کار افتادگی، غرامت دستمزد، بازنشستگی، درمان و اقدامات اقتصادی است و نباید ریسک‌های کوتاه‌مدت در سازمان بیمه‌ای اتفاق بیفتد چرا که تبعات بدی را دارد.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، با اشاره به اینکه بیمه‌های اجتماعی کشور چند لایه محسوب می‌شود، گفت: نباید تمامیت یک نظام بیمه‌ای را در کشور به هم بزنیم چرا که با این اقدام موجب از بین رفتن امنیت اجتماعی بیمه‌شدگان می‌شویم.

 

دکتر نوربخش، خاطر نشان کرد: تأمین اجتماعی از سال ۱۳۳۲ تشکیل شده و عمر آن به ۶۳ سال می‌رسد و هیچ موقع بودجه‌بگیر دولت نبوده است و علیرغم تمام فراز و نشیب‌ها و تحریم‌ها توانسته است بدون اتکا به منابع دولتی خدمات بیمه‌ای و  درمانی خود را به بیش از ۴۲ میلیون نفر از آحاد جامعه ارائه دهد.

 

وی با اشاره به اینکه خدمات بیمه اجتماعی ایران در سال ۱۳۰۹، با خدمات بیمه‌ای سلامت آغاز شده است، ‌گفت: در تأمین اجتماعی ارائه خدمات درمانی جزئی از این سازمان محسوب می‌شود و درمان بیمه‌شدگان جزئی از کارکرد تأمین اجتماعی است و در همین راستا نیز ۹٫۲۷ هزینه درمان توسط بیمه‌شدگان به سازمان پرداخت می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، خاطر نشان کرد: هم اکنون در سازمان تأمین اجتماعی سه صندوق بیمه بیکاری،‌درمان و مستمری تحت یک نظام تأمین اجتماعی اداره می‌شوند، لذا حذف درمان تأمین اجتماعی از این بدنه از لحاظ کارشناسی عوارض بسیاری خواهد داشت.

 

دکتر نوربخش، ادامه داد: قانون فعلی سازمان تأمین اجتماعی مربوط به ۴۰ سال پیش است و این قانون توسط رئیس ایسا به عنوان پیشرفته‌ترین و مترقی‌ترین قانون تأمین اجتماعی دنیا معرفی شده است و رئیس این نهاد بین‌المللی قول داده است در مجامع عمومی این موضوع را در سخنرانی‌های خود عنوان کند.

 

182888_831
وی یادآور شد: بنده نیز برای اولین بار به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران نایب رئیس مجمع عمومی بین‌المللی تأمین اجتماعی (ایسا)، شده‌ام.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، ادامه داد:‌ بنابر این ما با همین قانون مستحکم و کارآمد می‌توانیم خدمات خود را به آحاد بیمه‌شدگان که معادل ۳۰ درصد بودجه کل کشور را در سازمان برای تجهیز منابع و ارائه خدمات هزینه می‌کنیم، ارائه دهیم.

 

دکتر نوربخش، گفت:‌ در حال حاضر دولت ۸ هزار میلیارد تومان برای بیمه سلامت تصویب کرده است در صورتی که با این بودجه نیز این سازمان ۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد،‌بنابر این می‌توان گفت سازمان تأمین اجتماعی باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرد چرا که بدون اتکا به هزینه‌های دولتی تا کنون اقدام کرده است.

 

وی یادآور شد:‌ ما فرهنگ بیمه‌ای خاصی داریم و آن نیز این است که کارگر خود را بیمه می‌کند.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، خاطر نشان کرد: در صورت حذف درمان تأمین اجتماعی و تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای بدون استثناء‌ سازمان که در قانون به آن اشاره شده است، تصدی‌گری دولت را بیشتر می‌کنیم و در این راستا تعهدات دولت نیز افزایش می‌یابد.

 

دکتر نوربخش، تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی حق‌الناس است و سرمایه‌های آن بین‌النسلی است.

 

n00108490-b
وی خاطر نشان کرد:‌ در حال حاضر بیمه‌شدگان ۷ درصد، کارفرما ۲۰ درصد و دولت ۳ درصد از حق بیمه را پرداخت می‌کنند، لذا با توجه به اینکه منابع بیمه‌شدگان در این سازمان وجود دارد، دخل و تصرف در این منابع باید با ملاحظات شرعی باشد.

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، تأکید کرد: چالش صندوق‌ها در حال حاضر در کشور ما چالش پیچیده‌ای است و در مقاطع مختلفی که امکان برنامه‌ریزی برای سیاست‌های کشور وجود دارد بر اساس سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند تصمیماتی اتخاذ می‌شود و بحث‌های کارشناسی اوج می‌گیرد بنابر این شاهد آن هستیم که هر چند وقت یکبار در مورد تجمیع بیمه‌ها صحبت‌هایی می‌شود و نظرات دولت نیز در اینباره کاملاً‌ مشخص است و حق‌الناس بودن سازمان را در اینباره مطرح کرده است، بنابر این لایحه کامل‌تر و کارشناسی‌تری را درباره تجمیع بیمه‌ها ارائه خواهد داد ولی قطعاً‌ نمایندگان مجلس تصمیم صحیحی را خواهند گرفت.

 

دکتر نوربخش، گفت: ارزیابی بنده این است که نمایندگان مجلس تصمیم صحیحی می‌گیرند و نظام بیمه‌ای اصلی کشور که قدمت ۴۰ ساله دارد را دچار چالش نمی‌کنند.

 
وی در ادامه گفت: وظیفه سازمان‌های بیمه‌ای ایجاد امنیت اجتماعی است و اگر ما نقدی به دولت قبل داریم، به دلیل برهم زدن امنیت اجتماعی سازمان بوده است؛ لذا نباید اجازه داد این برهم خوردن امنیت اجتماعی ادامه داشته باشد.

 

5706

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در پایان سخنان خود بیان داشت:‌ در حال حاضر تأمین اجتماعی با ۹۰۰ بیمارستان طرف قرارداد است ولی خود ۸۰ بیمارستان دارد با ۴۵ هزار مرکز طرف قرارداد است ولی ۳۲۰ مرکز درمانی دارد که از ۳۲۰ میلیون مراجعه شده بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در مراکز خود به ۱۵۰ میلیون بیمه‌شده ارائه خدمت می‌کند.

 

img23063916

 

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت