a

کد خبر : 132885

تاریخ انتشار : ۷:۵۴ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۸

دکتر گلچین، در نشست خبری با اصحاب رسانه، بیان کرد:

اهداف این اتحادیه در منافع اعضا و منافع کشور خلاصه می شود/ اتحادیه با تغییر قیمت‌ها مخالف نیست

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: کدام بخش خصوصی واقعی از رانت استفاده کرده است. افرادی که از رانت کلی و جاندار در کشور استفاده کرده‌اند، بخش خصوصی واقعی نبوده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی گفتمان نیوز، نشست خبری اعضای اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، عصر امروز شنبه ۹ آبان ماه ۹۵، با حضور دکتر فرزان گلچین، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، برخی از اعضاء و جمعی از اصحاب رسانه، در محل ساختمان اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد.

 

51438_orig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر فرزان گلچین، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی

فرزان گلچین، رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، در ابتدای این نشست خبری گفت: اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های  نفت، گاز و پتروشیمی، دارای ۳۲۰ عضو است و اعضای آن شامل شرکت‌های بازرگانی کوچک، متوسط و بزرگ می‌شوند. شرکت‌های بزرگ شامل پتروشیمی اراک، پتروشیمی شازند، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی برزویه، پتروشیمی فناروان چهار شرکت اصلی نفت پاسارگاد، سپاهان، ایرانول و پارس می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه اهداف این اتحادیه در منافع اعضا و منافع کشور خلاصه می شود، اظهار داشت: چنانچه قانونی نیاز به اصلاح داشته باشد پیگیر آن خواهیم بود همچنین اگر در زمینه تسهیل صادرات مشکلی وجود داشته باشد در پی برطرف کردن آن هستیم. شرایط کشور شرایط خاصی است و مشکلات فراوانی وجود دارد. شرایط ایران پایدار نیست و در قانون گذاری دچار نوسانات هستیم. در این شرایط گاهی بدون اینکه به مضیقه‌های بخش خصوصی توجه کنند قوانینی وضع می کنند. بخش خصوصی توانست در برخی از اوقات این مشکلات را بر طرف کند.

 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: در برخی مواقع شاهد بخشنامه‌هایی هستیم که دولت برای گذر از یک مشکل و مرحله و ورود به مرحله‌ای دیگر ابلاغ می‌کند که این بخشنامه‌های بخش خصوصی را با چالش‌هایی مواجه می‌کند. در این مواقع بخش خصوصی در جهت اصلاح نسبی قوانین اقدام می‌کند زیرا منافع ملی اولویت این بخش است و تا جایی در جهت اصلاح این قوانین گام برمی‌داریم که تولید کشور دچار رخوت نشود.

 

print-logo

 

گلچین، با اشاره به ابلاغیه وزیر نفت در مورد خرید خوراک با ارز آزاد، بیان کرد: این ابلاغیه بعضی از اعضای کمیسیون اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد ما به طور کلی گلایه‌های خود را به گوش مقامات ذی‌ربط رساندیم اما صد درصد هم مخالف این ابلاغیه نیستیم و تا جایی که اعضای ما بتوانند با سود معقول به فعالیت تولیدی خود ادامه دهند اعتراضی نداریم.

 

وی با بیان اینکه این اتحادیه با تغییر قیمت‌ها مخالف نیست، گفت: اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با تغییر ناگهانی قیمت‌ها مخالف است زیرا قیمت‌ها در دو بخش افزایش پیدا کرد. بخش اول افزایش سنواتی است که ناشی از تغییر سال و تغییر قیمت نفت در منطقه بوده و فرایندی طبیعی است و بخش دوم خرید خوراک با ارز آزاد به جای ارز دولتی است که اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد نباید خوراک افزایش قیمت داشته باشد. این افزایش ناگهانی بار سنگینی بر دوش تولید است و ما معتقدیم افزایش قیمت‌ها باید با توجه به شرایط طرف مقابل صورت گیرد.

 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: هنگامی که قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند بلافاصله روی قیمت خرید ما تاثیر می‌گذارد اما هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند چندماه طول می‌کشد تا روی قیمت خرید ما تاثیر بگذارد. شعار تسریع صادرات و اقتصاد مقاومتی لقلقه زبان ما شده و در عمل کاری انجام نمی‌دهیم.

 

گلچین، با انتقاد از نحوه تصمیم‌ گیری در بخش دولتی اظهار کرد: توقع ما این است که در جلساتی که قرار است تصمیمی تصویب شود نظر بخش خصوصی را هم بپرسند ما با یکسان‌سازی ارز مشکلی نداریم و این اتفاق نهایتا باید رخ دهد اما در مورد افزایش قیمت‌ها باید بیشتر صحبت شود.  قیمت برخی از فراورده‌ها هم در بخش تولید و هم در بخش صادرات باید افزایش پیدا می‌کرد و ما به این بخش‌ها اعتراضی نداریم اما جایی که حق تولید کنندگان و صادرکنندگان را پایمال شود را پیگیری خواهیم کرد.

 

174360_orig-511x216

 

 

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و دولت دو نقطه مقابل هم نیستند، گفت: آقای زنگنه یک فرد با سابقه در بخش نفت است ما نسبت به یک سری از تصمیمات وزیر نفت انتقاد داریم اما این به این معنی نیست که دو نقطه مقابل هم هستیم. چانه زدن دلیل بر تقابل نیست. یک نفر ممکن است حرف اشتباهی بزند و ما نمی‌توانیم بگوییم حق نداری حرف بزنی، دولت‌های ما مشورت گریز هستند و امیدوارم این مشکل در آینده برطرف شود.

 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، بیان داشت: کدام بخش خصوصی واقعی از رانت استفاده کرده است. افرادی که از رانت کلی و جاندار در کشور استفاده کرده‌اند بخش خصوصی واقعی نبوده اند.

 

گلچین، در پایان سخنان خود، در مورد حجم کل صادرات فرآورده‌های نفتی گفت: حجم کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در شش ماه نخست سال جاری ۲۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود که از این میزان ۱۶ میلیارد و ۱۴ میلیون دلار مربوط به بخش پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی بوده است. صادرات ایران به صورت حجمی رشد داشته اما با توجه به رشد قیمت نفت، ۱۲ تا ۱۵ درصد ارزش صادرات کاهش داشته است.

 

3521636136316234624623424247-430x245

 

 

نیما اسلامی، نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت

نیما اسلامی، نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، در ادامه این نشست خبری، با تاکید بر اینکه بخش خصوصی از هیچ رانتی استفاده نمی کند، گفت: واحدهای تولید کننده بخش دولتی از رانت استفاده می‌کنند و از انجایی که پشت‌شان گرم است وارد بازار رقابتی نمی‌شوند.

 

39816

 

 

حسن تاجیک، رئیس کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران

حسن تاجیک، رئیس کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، در ادامه این نشست خبری گفت: پارسال ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن قیر به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار صادر شد.

 

وی افزود: از سال ۸۸ تاکنون، قیمت قیر در کارگروهی ویژه به طور رابطه ای تصویب می شد و ماهیانه بر اساس تغییر قیمت نفت خام تغییر می کرد.

 
رئیس کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، ادامه داد: اینک قیمت مواد اولیه این محصول ۳۰ درصد افزایش یافته است که رشد قیمت محصول نهایی به همین میزان را به دنبال خواهد داشت اما بازار کشش این تغییر قیمت غیرکارشناسی را ندارد.

 
تاجیک اعلام کرد: همین مساله کاهش پنج درصدی صادرات این محصول را در ماه گذشته به دنبال داشته، به طوری که کشورهای واردکننده این محصول از ایران نیز به کمتر از ۲۰ کشور کاهش یافته است.

 
وی در پایان سخنان خود، شیوه کنونی عرضه و کشف قیمت قیر در بورس را «بدون توجه به قیمت های منطقه و بین الملل» توصیف کرد و گفت: همین مساله به کاهش صادرات قیر منجر شده است و در این شرایط، تولیدکنندگان داخلی باید برای تامین مواد اولیه با دیگر کشورها رقابت کنند.

 

image_fullsize_1bf35001-c0c5-438d-9c67-cc383522053b_6eaf808c-d272-43e9-b931-412d372c006e_main-300x

 

 

سعید رفیعی فر، رئیس کمیسیون پارافین اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران

سعید رفیعی فر، رئیس کمیسیون پارافین اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، در ادامه این نشست خبری گفت: از سال ۸۷ تاکنون، کارگروه اقتصادی هیات دولت فرمولی را برای قیمتگذاری تولیدات واحدهای تولیدی و پایین دستی شرکت پخش فرآورده های نفتی تعیین می کرد اما خریدهای این اتحادیه نزدیک به هشت سال است که با نرخ ارز آزاد انجام می شود.

 
وی تاکید کرد: این اتحادیه مخالف افزایش قیمت ها نیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز باید کنار وزارت نفت در این تعیین قیمت ها نقش داشته باشند.

 
رئیس کمیسیون پارافین اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران یادآوری کرد: پارافین ایران سال هاست با نرخی پایین تر از قیمت چینی ها به کشورهای دیگر صادر می شود اما با ابلاغیه های جدید قیمتی، شوکی به بازار وارد شده که جز ضرر و زیان برای صادرات و منافع ملی نیست.

1460453446672_opex950124

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت