20161031045

کد خبر : 132912

تاریخ انتشار : ۶:۱۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۹

دکتر قوام نصیری، در نشست خبری نخستین کنگره بین‌المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران، بیان کرد:

توجه به درمان سرطان ها از طریق رادیوتراپی بسیار پر اهمیت است/ شیمی درمانی در بهترین حالت حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد در درمان سرطان موثر است

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: سالانه ۹۰ تا ۹۵ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند که از این تعداد ۴۵ هزار نفر جان خود را سالانه از دست می دهند درحالی که این تعداد باید به حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در سال کاهش یابد.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی – سلامت و پزشکی گفتمان نیوز، نشست خبری نخستین کنگره بین‌المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران، صبح امروز یکشنبه ۹ آبان ماه ۹۵، با حضور دکتر محمدرضا قوام نصیری رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، دکتر علیرضا نیکوفر دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه، در محل انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران برگزار شد.

 

20161031080

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران

دکتر محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، در ابتدای این نشست خبری گفت: توجه به درمان سرطان ها از طریق رادیوتراپی، بسیار پر اهمیت است.

 

وی ادامه داد: در حوزه درمان سرطان چند روش مطرح از جمله جراحی، شیمی درمانی، دارودرمانی و رادیوتراپی مطرح است.

 

232

 

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، توضیح داد: جراحی را در تمام انواع سرطان مانند سرطان مغز نمی توان به کار برد و در مورد سرطان های دیگر نیز دارای هزینه سنگین و عوارض زیادی است، شیمی درمانی در بهترین حالت حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد در درمان سرطان موثر است، درمان با داروهای هدفمند نیز که فقط سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند، بسیار گران است و سازمان های بیمه گر آن را تحت پوشش ندارند؛ بنابراین می توان در بسیاری از موارد از درمان های رادیوتراپی استفاده کرد.

 
دکتر قوام نصیری ادامه داد: در صورتی که تومور در مراحل اولیه باشد، می توان از رادیوتراپی استفاده کرد اما اگر تومور پیشرفت کرده و قسمت های بیشتری را درگیر کرده باشد، باید از شیمی درمانی استفاده کرد.

 

وی افزود: همچنین برای درمان برخی لنفوم ها و سرطان سینه به این صورت که توده سرطانی نه تمام بافت سینه ابتدا باید برداشته شود و سپس از رادیوتراپی استفاده کرد، حتی این تکنولوژی آن قدر پیشرفت کرده است که می توان در حین عمل جراحی و بلافاصله پس از برداشتن تومور نیز آن را به کار برد.

 

4-koodakann2

 

رئیس انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، تصریح کرد: در صورتی که در درمان سرطان اشتباهی صورت گیرد، امکان جبران آن وجود ندارد؛ اگر جراحی صورت گیرد، دیگر نمی توان بیمار را به وضعیت اولیه بازگرداند و اگر شیمی درمانی انجام شود که نیاز به انجام آن نبوده است، بخش زیادی از مغز استخوان از بین می رود.

 
دکتر قوام نصیری ادامه داد: بنابراین محدودیت روش های درمان سرطان، نقش و اهمیت رادیوتراپی را مشخص می کند.

 
وی در مورد میزان شیوع سرطان در کشور گفت: سالانه ۹۰ تا ۹۵ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند که از این تعداد ۴۵ هزار نفر (معادل ۵۰ درصد) جان خود را سالانه از دست می دهند درحالی که این تعداد باید به حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در سال کاهش یابد.

 

20161031067

 

 

دکتر علیرضا نیکوفر، دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران

دکتر علیرضا نیکوفر، دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران، در ادامه این نشست خبری گفت: ۴۰ درصد سرطان ها را می توان با استفاده از رادیوتراپی درمان کرد.

 

وی تصریح کرد: با این حال این روش درمانی آن چنان که باید در کشور ما شناخته نشده است و به آن اهمیت داده نمی شود.

 

images

 

 

دبیر علمی اولین کنگره بین المللی ادامه داد: همچنین حدود ۵۰ درصد درمان سرطان ها از طریق جراحی و در خوشبینانه ترین حالت تنها ۱۰ درصد درمان سرطان ها از طریق شیمی درمانی انجام می شود.

 
دکتر نیکوفر افزود: با این که شیمی درمانی عوارض بسیار شدید و هزینه بسیار سنگین دارد، اما در تصور عموم اینطور جا افتاده است که هر فرد مبتلا باید شیمی درمانی شود و از آنجا که اجماع نظر پزشکی در قالب تیم درمانی در خصوص درمان بیماران وجود ندارد، در مواردی نیز به جای این که از رادیوتراپی استفاده شود از جراحی یا شیمی درمانی استفاده می شود و همین مساله می تواند بیماری را تشدید و کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.

 
وی ادامه داد: در بسیاری از موارد رادیوتراپی بسیار موثرتر از شیمی درمانی و جراحی و عوارض آن بسیار کمتر است؛ بیماری که رادیوتراپی می شود می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد و دچار عوارض ظاهری و عوارض دیگری مانند بی اختیاری ادرار و یا برداشت حنجره در سرطان های حنجره نشود و یا بدون نیاز به حمل کیسه ای روی شکم در سرطان های دستگاه گوارش، به زندگی خود ادامه دهد.

 
دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران، با بیان اینکه در حال حاضر تجهیزات مربوط به رادیوتراپی به اندازه لازم در کشور وجود ندارد، بیان داشت: یک دستگاه رادیوتراپی حدود ۲ تا ۳ میلیون دلار قیمت دارد و در صورتی که این دستگاه ها به تعداد لازم در کشور فراهم شود، می توان از صرف سالانه میلیون ها دلار برای وارد کردن داروهای درمان سرطان جلوگیری کرد.

 

82161289-70887010

 

 

دکتر نیکوفر، عنوان کرد: با یک دستگاه رادیوتراپی می توان ماهانه حدود ۱۰۰ بیمار را تحت درمان قرار داد و اگر ۴۰ درصد این بیماران بهبود یابند، به پیشرفت قابل توجهی در حوزه درمان بیماران سرطانی دست یافته ایم.

 
وی ادامه داد: دانش متخصصان ایرانی برای درمان انواع سرطان ها در سطوح بالایی قرار دارد و همتراز کشورهای پیشرفته است و اگر تجهیزات لازم در این زمینه فراهم شود می توان در این حوزه نیز همتراز با کشورهای پیشرفته گام برداشت.

 
دبیر علمی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران، در خصوص هزینه های درمان با رادیوتراپی گفت: هزینه رادیوتراپی از شیمی درمانی و اعمال جراحی کمتر است؛ هزینه استفاده از این تکنولوژی در بخش دولتی حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون ریال و در بیمارستان های خصوصی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال است که قابل مقایسه با هزینه درمان های دارویی و اعمال جراحی نیست.

 
دکتر نیکوفر، در پایان سخنان خود گفت: به دلیل اعمال تحریم ها نتوانسته ایم دستگاه های رادیوتراپی را به مقدار لازم به کشور وارد کنیم. البته اقدامات خوبی اخیرا صورت گرفته است که با توجه به شمار مبتلایان به سرطان کافی نیست.

 

82286910-71130766

 

دکتر فرشید اربابی، دبیر اجرایی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران

دکتر فرشید اربابی، دبیر اجرایی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران، در ادامه این نشست خبری گفت: این کنگره ها با مشارکت انجمن های رادیوتراپی انکولوژی و مدیکال انکولوژی اروپا و همزمان با اولین کنگره بین المللی پرستاری کلینیکال انکولوژی از ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه در مرکز همایش سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود.

 
وی سرطان پانکراس، پروستات، مثانه و سینه را از جمله محورهای کنگره کلینیکال انکولوژی ایران اعلام کرد و افزود: علاوه بر سخنرانان داخلی، سخنرانانی از کشورهای آمریکا، مصر، انگلیس، امارات متحده عربی، عراق، اسپانیا، هند، دانمارک، بلژیک، آلمان و ترکیه در خصوص این مباحث سخنرانی خواهند کرد.

 
دبیر اجرایی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران خاطرنشان کرد: دو کارگاه آموزشی نیز با موضوعات تومورهای سر و گردن و تومور پروستات طی روزهای برگزاری این کنگره ها، برپا می شوند.

 
دکتر اربابی، ادامه داد: تاکنون ۲۵۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ها ارسال شده است که از این تعداد ۱۵۰ مقاله پذیرفته شده و از بین مقالان پذیرفته شده نیز ۳۰ مقاله به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر ارایه می شوند.

 
دبیر اجرایی اولین کنگره بین المللی و یازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال انکولوژی ایران، در پایان سخنان خود گفت: در کنگره پرستاری کلینیکال انکولوژی نیز موضوعاتی همچون سرطان سینه، ارتباط با بیمار، جنبه های روانی بیماری، مراقبت های تسکینی، سرطان کودکان و چالش های پرستاری سرطان به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

 

347_orig


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت