20161102398

کد خبر : 133098

تاریخ انتشار : ۱۰:۵۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۱

شولی، در نشست خبری پیرامون افتتاح نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، بیان کرد:

اثری از زنده یاد داوود رشیدی در این نمایشگاه ارائه می شود/ تنها ۱۰ درصد هنرمندان برای آثارشان قیمت تعیین کردند و باقی هنرمندها کار را به ما سپردند

کیوریتور (نمایشگاه ‌گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی» گفت: جرقه این کار تیرماه ۹۴ در ذهنم زده شد و مرداد همان سال کار را شروع کردم . در آبان ماه ۹۴ حدود ۱۰۰ اثر به دستم رسیده بود و برایم بسیار جدی تر شد.

 

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی گفتمان نیوز، نشست خبری افتتاح نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، صبح امروز سه شنبه ۱۱ آبان ماه ۹۵، با حضور آزاده شولی کیوریتور (نمایشگاه‌گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، اکرم علایی مددکار مرکز طبی کودکان و جمعی از اصحاب رسانه، در محل گالری شیرین تهران برگزار شد.

 

20161102400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آزاده شولی، کیوریتور (نمایشگاه‌ گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»

آزاده شولی، کیوریتور (نمایشگاه ‌گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، در ابتدای این نشست خبری پیرامون برپایی این نمایشگاه گفت: تکنیک زیر لعابی یکی از سه تکنیک لعاب در عرصه سرامیک است که از ساده ترین روش های تکنیک سرامیک است. در این تکنیک روی بشقاب های سرامیکی قبل از در کوره رفتن نقاشی می شود و بعد روی بشقاب یک لعاب شفاف زده می شود و در کوره می رود. در این نمایشگاه این روش را انتخاب کردم چون قرار بود به یک هزار و یک هنرمند در عرصه های مختلف هنری بشقاب های سرامیکی را ارائه دهم تا هر کدام روی آن نقاشی کنند و نمی‌توانستم از تکنیک پیچیده استفاده کنم چون بسیاری از این هنرمندها اصلا تا به حال در عرصه سفال و سرامیک کار نکرده اند و بعضا نقاش هم نیستند.

 

وی ادامه داد: من یک جعبه آماده شامل بشقابی سرامیکی با قطر ۲۶ سانتی متر و رنگ های آماده برای استفاده در این تکنیک و قلم‌مو و ابزاری که برای این نوع تکنیک لازم است به اضافه یک دستورالعمل بسیار کامل درباره این تکنیک آماده و برای هنرمندان ارسال کردم و از آنها خواستم ظرف ۱۵ روز این بشقاب ها را با نقاشی هایی که به آن اضافه کردند تحویل دهند. در نهایت کارهای نهایی را روی آنها انجام دادم تا برای نمایشگاه آماده شوند.

 

کیوریتور (نمایشگاه‌ گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، با بیان اینکه هنرمندانی از شاخه های مختلف هنری از جمله نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، خوشنویسی، بازیگری، کارگردانی و مستند سازی در این پروژه همکاری داشتند، ادامه داد: ابتدا می خواستم نمایشگاه یک هزار و یک بشقاب زیر لعابی را برپا کنم، اما دیدم هم افتتاحیه بسیار شلوغ و خارج از کنترل می شود و هم شاید همه آثار به خوبی دیده نشود، برای همین این پروژه تبدیل به ۴ پروژه مجزا شد که قرار است در ۴ گالری شیرین، اعتماد، آریا و هما بر پا شود. هر کدام از این گالری ها نیز هنرمندانی را به این پروژه معرفی کردند. به طور مثال گالری شیرین ۱۴ هنرمندش را به من معرفی کرد که در این نمایشگاه حضور دارند.

 

شولی بیان داشت: در این نمایشگاه اثری از زنده یاد داوود رشیدی نیز ارائه می شود و او یکی از کسانی است که بشقاب سرامیکی برای نقاشی در اختیارش قرار گرفت. وی درباره دیگر هنرمندان حاضر در این نمایشگاه نیز گفت: نام بردن از ۲۵۰ هنرمند قطعا امکان پذیر نیست اما به عنوان نمونه هنرمندانی چون پرویز تناولی، سید محمد بهشتی، رضا بانگیز، سعید شهلا پور، مهدی حسینی، بهرام عظیمی، عباس اکبری، بهرام زند، ابراهیم حقیقی، ابراهیم جعفری، مرضیه برومند، محمد علی نجفی، عبدالله اسکندری، امیرحسین صدیق، سیما تیرانداز، مهدی احمدی و احترام برومند آثارشان در این نمایشگاه ارائه می شود.

 

20161102386

 

 

وی ادامه داد: خدا را شکر می کنم که توانستم با هنرمندان خوب عرصه تجسمی و دیگر عرصه ها همکاری کنم و به نظرم برای آنها هم پروژه جذابی بود و اینکه در نهایت بخشی از عواید حاصل از فروش این آثار به خیریه می رسد برایشان جذاب بود.

 

این هنرمند هنرهای تجسمی، درباره آغاز به کار پروژه نیز گفت: جرقه این کار تیرماه ۹۴ در ذهنم زده شد و مرداد همان سال کار را شروع کردم . در آبان ماه ۹۴ حدود ۱۰۰ اثر به دستم رسیده بود و برایم بسیار جدی تر شد.

 

شولی، درباره خیریه ای که در این نمایشگاه با آن همکاری می شود، نیز اظهار داشت: من خیلی اتفاقی با «مرکز طبی کودکان» و اکرم علایی مددکار این مرکز آشنا شدم. در حال حاضر قرار است بخشی از عواید فروش این نمایشگاه را در اختیار این مرکز بگذاریم تا یک وسیله ای که مورد نیاز مرکز است را خریداری کنند.

 

وی درباره نحوه فروش آثار این نمایشگاه نیز گفت: تنها ۱۰ درصد هنرمندان برای آثارشان قیمت تعیین کردند و باقی هنرمندها کار را به ما سپردند اما نکته حائز اهمیت این است که نحوه فروش ما به صورت حراجی برگزار می شود. حراجی که طی ۲ هفته رخ می دهد. در واقع یک قیمت پایه ای تعیین می کنیم و هر خریدار می تواند قیمت اثر را بالا ببرد. تا روز آخر این امکان وجود دارد.

 

کیوریتور (نمایشگاه ‌گردان) نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی»، درباره موضوعاتی که هنرمندان در نقاشی روی بشقاب های سرامیکی پرداختند، نیز اظهار داشت: موضوعات به شدت متفاوت است. برخی هنرمندان با این دید به بشقاب ها نگاه کردند که اگر آن بشقاب به عنوان یک بشقاب مورد استفاده قرار بگیرد چه نقشی می تواند داشته باشد و برخی نقاشی های خودشان را روی آن کشیدند و بشقاب ها را مانند بوم دیدند.

 

20161102372

 

 

شولی، در پایان سخنان خود گفت: در مجموع در این پروژه بزرگ، آثار ۱۰۰۱ هنرمند در ۴ نمایشگاه عرضه می‌شود که اسامی این هنرمندان بعدا اعلام خواهد شد.

 20161102405

 

 

اکرم علایی، مددکار مرکز طبی کودکان

اکرم علایی، مددکار مرکز طبی کودکان، در ادامه این نشست خبری، با اشاره به همکاری خوب و اثر بخش هنرمندان با چنین مراکزی گفت: ما یک مرکز علمی و پژوهشی هستیم و از سال ۱۳۴۰ با نیت فعالیت برای کودکانی که تقریبا در انتهای خط درمان قرار می گیرند شروع به فعالیت کرد. امروز بخش پیوند مغز و استخوان هم در این مرکز فعال است. در این مرکز ما نمی توانیم تنها منتظر حمایت های دولتی باشیم برای همین از هر حمایتی از جانب هنرمندان استقبال می کنیم چون هر روز هم به تجهیزات بیشتری نیازمند هستیم.

images

 

گفتنی است، نمایشگاه «هزار و یک بشقاب زیر لعابی» جمعه ۱۴ آبان ‌ماه سالجاری – ساعت ۱۵ در گالری شیرین افتتاح می شود و تا ۲۶    آبان ماه نیز میزبان علاقه‌ مندان هنرهای تجسمی می باشد.

 

ساعت بازدید: از ساعت ۱۵ تا ۲۱ شب

 

گالری شیرین: تهران، کریم خان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵

 

tfuxutbwda


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت