pic-96557-1477889714

کد خبر : 135357

تاریخ انتشار : ۴:۵۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۷

یاسین سرخوش

هیمنه پوشالی برجام فرو ریخت، بازگشت به دوران «ما می توانیم»

مسئولین دستگاه دیپلماسی و رییس جمهور محترم باید توضیح دهند که چرا به این هشدارهای حکیمانه بی توجه بودند و بر خلاف عقل و تدبیر دستاوردهای سالهای بعد از انقلاب را به باد فنا و نابودی دادند.
جناب لاریجانی باید مسئولیت تصویب بیست دقیقه ای برجام،این مایه شرمساری و این خسارت محض را برعهده بگیرند و بدانند مردم این سوء تدبیرها و اشتباهات را فراموش نکرده و در انتخاب های آتی خود لحاظ خواهند کرد.

گفتمان نیوز، یاسین سرخوش:

۱⃣بیش از یکسال از تصویب توافق برجام در مجلس شورای اسلامی و تایید مشروط آن توسط رهبر انقلاب سپری میشود.در طول این مدت ضربات متعددی توسط طرف مقابل و به خصوص آمریکا بر پیکره این توافق ضعیف و کم سود وارد گشته است.تا جاییکه تقریبا تک تک اعضای تیم مذاکره ما در برهه های مختلف هر یک با ادبیاتی،خبر از نقض و زیر پا گذاشته شدن توافق داده اند.
۲⃣زیرکی و روباه صفتی طرف مقابل از یک سو و خوشبینی به دشمن،عجله در رسیدن به نتیجه،و بی توجهی به هشدار منتقدین از سوی دیگر،توافق برجام را به دروازه ای بی در و پیکر با دهها حفره و سوراخ تبدیل کرده تا دشمن فرصت طلب بتواند با استفاده از این حفره ها از انجام تعهدات خود سر باز زند.

۳⃣با این اوصاف برجامی که قرار بود تحریم های ظالمانه را برطرف کند،شکوفایی اقتصادی برای کشور به ارمغان بیاورد،با درآمد هر روزش یک آبادان ساخته و آباد شود و حتی مشکل آب و هوا را رفع و رجوع کند امروزه زیر چکمه ی سناتور های آمریکایی لگدمال و پایمال میشود و از شکوه و عظمت پوشالی بزرگترین توافق قرن !!!چیزی جز یک تجربه تلخ و درس آموز باقی نمانده است.

۴⃣امروزه یاد آوری بیانات رهبر معظم انقلاب که در طول دو سه سال اخیر بارها و بارها بد بینی به دشمن،بدعهدی طرف مقابل و بی فایده بودن مذاکرات را فریاد میزدند خالی از لطف نیست

۵⃣مسئولین دستگاه دیپلماسی و رییس جمهور محترم باید توضیح دهند که چرا به این هشدارهای حکیمانه بی توجه بودند و بر خلاف عقل و تدبیر دستاوردهای سالهای بعد از انقلاب را به باد فنا و نابودی دادند.
جناب لاریجانی باید مسئولیت تصویب بیست دقیقه ای برجام،این مایه شرمساری و این خسارت محض را برعهده بگیرند و بدانند مردم این سوء تدبیرها و اشتباهات را فراموش نکرده و در انتخاب های آتی خود لحاظ خواهند کرد.

۶⃣اما حال و هوای این روزها یادآور توافقات دوران اصلاحات است که دولت وقت موظف شد همانطور که عقب نشینی کرده بود شروع به جبران خرابکاری ها و انجام واکنش در برابر نقض عهدهای مکرر دشمن نمایدکه حتی با اکراه و زمانی که رهبرانقلاب خواستند شخصا ورود کنند مجبور به جبران اشتباهات شد.

۷⃣آقای روحانی که از قضا مسئول مذاکرات آن سالها نیز بود و این بار نیز در قامت رییس جمهور شکست دیگری را در عرصه دیپلماسی کشور رقم زد باید توجه داشته باشد که خوش بینی و ساده انگاری دیگر بس است و زمان تصمیمات جدی و تجدید نظر در رفتار با دوست و دشمن فرا رسیده است.
باید ویرانه های ناشی از بی تدبیری و لجاجت را کنار زد و بنای خودباوری و توجه به ظرفیت های داخلی کشور و تکیه بر جوانان پرشور و انگیزه کشور را از نو نهاد.

هر چند زمان زیادی از عمر دولت تدبیر!! باقی نمانده است.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت