1766529213

کد خبر : 135380

تاریخ انتشار : ۴:۵۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۷

مجیب دهش

تاثیر شرایط کنونی به اعتماد مردم به دولت

مردم ما دارای یک تجربه ی بزرگ هستند و یک نگرانی مهم از دولت دارند، دولت ۱۱ ام ابدا نتوانست خواسته ها و نیاز های اساسی مردم را برآورده کند. مردم قطعا دوباره تجربه ی شکست خورده ی گفتمان خود کم بینی و اتکا بر خارج کشور و بی توجهی به ظرفیت های درونی را انتخاب نخواهند کرد و اینها همه از تجربه ی ناموفق برجام است.
برجام آن چیزی که که دولت همواره به عنوان نقطه قوت خود و پاشنه آشیل تبلیغات میدانی خود استفاده میکرد تبدیل به ضد خود شده و برجامی که کلید ۸ ساله شدن دولت بود تبدیل به راه سقوط نقطه ی زوال این دولت شده است.

گفتمان نیوز- مجیب دهش:

بیش از هشت ماه به عمر این دولت باقی نمانده است، تحلیل گران سیاسی سوال هایشان از «چه کسی رقیب روحانی خواهد بود؟ » به « آیا روحانی مجددا کاندیدا خواهد شد؟ » درحال تغییر است. شعار این دولت به واقع هرگز تدبیر و امید نبوده بلکه جمله ی «چرخ سانتریفیوژ بچرخد بشرطی که چرخ زندگی مردم هم بچرخد» بوده است. متاسفانه تمام تدبیر و امید دهی های این دولت چشم به کاهش سانتریفیوژها و گرفتن خرده امتیازی از غرب داشته و این حاصل همان خود کم بینی است!

هرچه خیر خواهان فریاد برآوردند که از برجام کوه نسازید پاسخ دادند که دلواپس اید و نمیفهمید، لذا شد آنچه که نباید می شد، دولت تمام اهتمام خود را بر روی بحث سیاست خارجه و مذاکره ی با امریکا معطوف کرد و باور نکرد که این هسته ای و….. غیر از دستاویزی برای فشار بیشتر نیست. از بعد دیگر حتی اگر تصور کنیم مشکلات ما در گرو مذاکره و معامله ی با امریکاست آیا اساسا برای حل این مشکلات نیازمند مذاکراتی دقیق و ریزبینانه هستیم یا عجولانه و همراه با بی دقتی؟  وقتی شعار رفع ۱۰۰ روزه تمام مشکلات داده می شد باید ماحصلی هم داشته باشد و آن ماحصل خشت کجی بود به نام توافق ژنو! بعد از ژنو هرچه مذاکره کردیم بیشتر مشخص شد که «برد-برد» هم فریاد تبلیغاتی بیشتر نبوده است. چراکه تقریبا تمام امتیازات را به طرف مقابل تسلیم کردیم و برای گرفتن نسیه هایی ۸ تا ۱۰ ساله درحال خواهش و مذاکره بودیم.

بُعد دیگر ماجرا رفتار رهبر انقلاب است. با توجه به شواهد مختلف از تاریخ زعامت حضرت آیت الله خامنه ای میتوان شهادت داد هیچگاه اختیار دولت در مسئله ای به این مهمی و در این سطح حساسیت ملی از این بیشتر نبوده است و حتی رسما با انتقال مذاکرات از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه رهبری حداقل نظارت ها را هم به خود دولت سپردند. البته در موارد متعددی رهبر انقلاب تذکرات جدی ای در بحث اعتماد به امریکا و لزوم حفظ خطوط قرمز در مذاکرات  ذکر فرمودند که ابدا توسط دولت جدی گرفته نشد تا جایی که تقریبا هیچ خط قرمز نقض نشده ای در مذاکرات باقی نمانده بود که اسناد تمام فرمایشات رهبری و سند برجام برای اهل فن و تحقیق موجود است.

اما مسئله اساسی مورد بحث ما یعنی «مردم»

پر واضح است که صاحبان اصلی این انقلاب و نگه دارندگان و حافظان این انقلاب مردم هستند. انقلاب اسلامی از ابتدا با اتکا بر نیروی عظیم مردمی شکل گرفت و این سخن حضرت امام که فرمود «همان عواملی که موجب شکل گیری انقلاب اسلامی شد موجب تداوم و بقای آن خواهد شد» تاکید میکند برای حفظ نظام و انقلاب هم باید مردم را در جبهه ی انقلاب حفظ کرد.

این مذاکرات چه پیروز میشد و چه مثل اکنون شکست میخورد در هر دو صورت برای حفظ مردم در گفتمان انقلاب پرسود و بابرکت بود چرا که اگر میتوانستند به موفقیتی برسند از آنجا که دولت پیشانی نظام اسلامی است با گشایش در زندگی جامعه ، مردم به کارامدی و توانایی نظام در حل مشکلات اطمینان بیشتری پیدا می شد و حال که به واقع شکست خورده است مردم با فهم و تجربه ای بیش از پیش حوادث و پیشآمد های آینده ی نظام را تحلیل می کنند و اطمینان قلبی پیدا میکنند که هیچ نوع حاصلی از اعتماد و مذاکره ی با امریکا نصیب ملت نخواهد شد و اکنون قطعا میتوان شهادت داد یقین قلبی به عدم اعتماد به امریکا ابراهیم گونه در دل ملت ما نشسته است “وَ إِذْ قالَ إِبْراهیمُ رَبِّ أَرِنی‏ کَیْفَ تُحْیِ الْمَوْتى‏ قالَ أَ وَ لَمْ تُؤْمِنْ قالَ بَلى‏ وَ لکِنْ لِیَطْمَئِنَّ قَلْبی”.

حال با این اوصاف، مردم ما دارای یک تجربه ی بزرگ هستند و یک نگرانی مهم از دولت دارند، دولت ۱۱ ام ابدا نتوانست خواسته ها و نیاز های اساسی مردم را برآورده کند. مردم قطعا دوباره تجربه ی شکست خورده ی گفتمان خود کم بینی و اتکا بر خارج کشور و بی توجهی به ظرفیت های درونی را انتخاب نخواهند کرد و اینها همه از تجربه ی ناموفق برجام است.

برجام آن چیزی که که دولت همواره به عنوان نقطه قوت خود و پاشنه آشیل تبلیغات میدانی خود استفاده میکرد تبدیل به ضد خود شده و برجامی که کلید ۸ ساله شدن دولت بود تبدیل به راه سقوط نقطه ی زوال این دولت شده است.

مردم ایران که همیشه با دقت و بینش عمل کرده اند و با بصیرت انتخاب کرده اند اینبار تجربه ی عظیمی پشت سر دارند و انتخاب های بزرگی پیش رو…اگر گزینه های به واقع قدرتمندی در عرصه ی خدمتگزاری و رسیدگی به احوالات مردم به جامعه معرفی شوند هرگز مجددا گفتمان مذاکره و سازش با استکبار بر کرسی صدارت نخواهد نشست و خواهیم دید عظمت گفتمان انقلاب اسلامی در سطح دولت به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت….که إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ”


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت