photo_2016-12-07_04-10-14

کد خبر : 135510

تاریخ انتشار : ۴:۵۲ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۷

حسین نادیان:

برجام تنها کلید روحانی برای گشودن قفل انتخابات ۹۶

اختصاصی گفتمان نیوز-حسین نادیان رهبر معظم انقلاب: بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات […]

اختصاصی گفتمان نیوز-حسین نادیان

رهبر معظم انقلاب: بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست ۱۳۹۴/۱۰/۲۰

روحانی:‌ ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم و ایشان نامه‌های مکتوب‌شان است نامه‌هایی که به بنده خطاب کرده‌اند و دستوری که بنده بر روی نامه‌های ایشان داده‌ام۱۳۹۵/۹/۱۶

 بگذارید حوادث شش ماه گذشته را با هم مرور کنیم تا به تحلیل درست تری از واقعیت امروز برسیم.

دولت در روزهای پسابرجام صریحا زاویه خود را نسبت به نظرات رهبر انقلاب بیان می کرد و مخالفت خود رادر مسائل مختلفی از جمله زبان انگلیسی، تعریف انقلابی بودن، عدم لغو تحریم ها در پسابرجام  و… بیان مینمود که لازم بود از خود بپرسیم این کار با چه انگیزه ای صورت می گرفت؟ به طور شفاف باید بگوییم که دولت با ایجاد دو قطبی به دنبال هدف مهمی بود که بقای دوباره خود را در گرو آن می داند. ما با دولتی رو به رو هستیم که در سال آخر عمر خود به سر می برد در حالی که نتوانسته است به هیچ کدام از وعده های خود جامه عمل بپوشاند و آرزوی قدرت دوباره را نیز در سر خود می پروراند .دولت می خواهد با ایجاد دوقطبی این گونه القا کند که تمام اختیارات کافی برای اجرای وعده هایش را در اختیار نداشته است وموانعی بر سر راه انجام وعده هایش گذاشته می شود.

درحقیقت شکست گفتمان تعامل سازنده با آمریکا با نام مذاکرات برد-برد به این دلیل توضیح داده می شود که دخالت ها و عدم اختیارات کافی رییس جمهور باعث شکست برجام بوده است که این رفتار، دوهدف عمده را دنبال می کند یکی اصلاح ساختارسیاسی کشور و دیگری پیروزی در انتخابات آینده است.

اصلاح ساختارسیاسی همان تئوری پردازی تجدیدنظر طلبانی همچون سعید حجاریان و تاجزاده می باشد که در دوره اصلاحات بانام لایحه دوقلو و تحصن نمایندگان در مجلس ششم انجام گرفت و در فتنه ۸۸ با شعارتقلب در انتخابات شروع شد و ۸ ماه کشور را به آشوب کشانید تا بتواند انتخابات را ابطال کند و حکمیت را جایگزین نهادهای قانونی نماید. در اصلاح ساختار سیاسی کشور می بایست نظارت استصوابی شورای نگهبان در تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی حذف شود و دیگر اینکه اختیارات رهبری کاهش یابد و درعوض اختیارات رییس جمهور افزایش یابد. دراین دولت نشانه هایی از مخالفت با نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود دارد که از جمله آن می توان به واکنش های دولت در رد صلاحیت مینوخالقی درانتخابات مجلس و واکنش آقای هاشمی در رد صلاحیت حسن خمینی در انتخابات خبرگان اشاره کرد.جریان مذکوردر مجلس خبرگان با نظارت بر رهبری طبق اصل ۱۱۱ قانون اساسی رایک نظارت استصوابی می دانند در واقع از نظر آنان نظارتی که نتوان به موجب آن خطایی را که مشاهده می شود اصلاح کرد کار شبه لغوی است و مجلس خبرگان مجاز هستند که با اقدامات و تصمیمات رهبر مخالفت کنند. .این کار با هدف کاهش اختیارات رهبری صورت میگیرد و پر واضح است که این امرباعث تعطیلی امورو هرج و مرج میشود.اما آن چه که جالب بنظر می رسد این است که در رابطه با نظارت بر رهبری قایل به نظارت استصوابی هستند ولی در مورد نظارت برصلاحیت کاندیداها مخالف این گونه نظارت هستند که در واقع هدف همان کاهش اختیارات رهبری نظام و نهادهای وابسته به آن ازجمله شورای نگهبان است ولاغیر.

یکی از محتمل ترین رویکردهای دولت برای پیروزی در انتخابات آینده استفاده ابزاری از شکست برجام می باشد. دولتمردان با فراموشی گفته های خود در خصوص آفتاب برجام و فتح الفتوح آن،با چرخش صدوهشتاد درجه ای از مواضع قبلی خود برجام را نقد می کردند و قسمتی از واقعیت های برجام را عنوان.اما این را باید انتهای کار دولت دانست که مجبور به خود زنی شده است تا با ملتهب کردن فضا و انداختن تقصیرات به گردن نهادهای دیگر بتواند در انتخابات آینده پیروز شود.می خواهند این گونه وانمود کنند که اگر برجام از راه درست خود اجرایی می شد و دیگران دخالت نمی کردند امروز وضعیت اقتصاد ما عالی می بود، از رکود خارج شده بودیم، بیکاری نداشتیم و…اما این آخرین روش دولت برای جلوگیری از ادامه ریزش شدید محبوبیتش است .

روحانی ابتدا امید زیادی به لغو تحریم ها براساس خوش بینی به کدخدا و روح برجام ( نه متن برجام) داشت ولی پس از تقریبا هیچی که از لغو تحریم‌های بانکی بدست آورد می خواست با خرید هواپیماهای پهن پیکر حداقل یک چیزی برای عرضه داشته باشد. با وجود انتقاداتی که از قراردادها با «ایرباس» و «بوئینگ» به گوش می‌رسید، با ورود این هواپیماها به کشور پروپاگاندای رسانه‌های دولتی می‌توانست آورده برای او داشته باشد. اما مجلس نمایندگان آمریکا مصوب کرد که اگر به قانون تبدیل شود، نه تنها «بوئینگ» بلکه «ایرباس» فرانسه هم نمی‌تواند به ایران هواپیما بفروشد.

روحانی روی دور خوش بیاری هم نبود. همه می‌دانند ماجرای حقوق‌های نجومی تأثیر زیادی بر محبوبیت او گذاشت وصادق زیباکلام از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی محبوبیت روحانی سخن گفته است. با این حال یک نکته مثبت هم برای روحانی داشت. مدتی همه از فیش‌های حقوقی صحبت می‌کردند و ماجرای برجام به فراموشی سپرده شده بود. اما آقای رئیس جمهور از خارج هم شانش نیاورد وغربی‌ها در بدترین شرایط ممکن تصمیم به شروع بازی برجام ۲ و ۳ جدید کرده‌اند.

روحانی در داخل هم یک رقیب خبره و نام آشنا را در مقابل خود احساس می کرد که با وجود تخریب های گسترده برعلیه او در چند سال اخیر محبوبیتش در حال افزایش بود. کسی که با اولین حرکت خود توانست یکی از امیدهای روحانی را برای دو دوره ای شدن ناکام بگذارد. روحانی احساس می کرد که با بازپس گیری حدود ۲ میلیارد از اموال به سرقت رفته ایران توسط آمریکا می تواند زخم های کهنه خود را التیام بخشد ولی با نامه احمدی نژاد به اوباما این نیز نمی توانست موفقیت آمیز باشد.با توصیه رهبر انقلاب به عدم حضور رئیس جمهور سابق در انتخابات سال آینده فضا بر وفق مراد ایشان می بود تا آن که این روزها مشخص شده است رمز عبور از احمدی نژاد برای ایجاد فضای گفتمانی نه به برجام و نه به مذاکره بوده است و با حضور ایشان در مناسبات سیاسی قطب بندی های سیاسی شخص محور می شد و همان طور که دولت می خواست با ایجاد دوقطبی کاذب هاشمی-احمدی نژاد خود را از شکست های پی در پی در برجام،رکود اقتصادی،بیکاری و مشکلات معیشتی و حقوق های نجومی برهاند.

نیک واضح است که کشورهای غربی بعد از شکست سخت در جنگ سخت و پیروزی های نه چندان مؤثر در جنگ نرم به دنبال پروژه نفوذ برای سقوط نظام اسلامی هستند که برجام تنها و تنها برای این امر پیگیری شده است. پروژه نفوذ در نهادهای تصمیم گیری و تصمیم سازی جمهوری اسلامی در نظر دارد گام های پایانی خود را برای ضربه نهایی به نظام اسلامی بردارد. زیر فشار قرار دادن نهاد رهبری یا نهادهای منتسب به ایشان جهت تأیید صلاحیت گزینه های مرعوب غرب زده در انتخابات آینده و پیروزی در آن با گفتمان پوسیده تقابل، به عنوان دموکراسی چیزی است که آمریکا با نقض برجام به دنبال اجرای آن در انتخابات سال آینده خواهد بود.
اکنون با نقض برجام توسط کنگره آمریکا در تمدید تحریم های ده ساله داماتو نگرانی دولت هر روز بیشتر می شود و به جای بررسی گزینه های رقیب روحانی به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که آیا روحانی مجددا در انتخابات شرکت می کند؟ اینک دولت به آخر راه خود رسیده است که به عنوان آخرین اهرم انتخاباتی خود پروژه ای را در سخنرانی روحانی به مناسبت روز دانشجو کلید زده است و با استفاده مکرر از واژه رهبر معظم انقلاب سعی بر آن دارد که وانمود کند همه مراحل مذاکرات برجام با نظر ایشان پیش برده شده است و حتی در جزئیات نیز دولت خود را ملزم به رعایت فرمایشات ایشان به عنوان دستور حکومتی می داند و ذهن مردم باید به این مطلب کشانده شود که دولت تقریبا هیچ کاره بوده است.پس باید دقت داشت.

 

 

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت