photo_2016-12-11_03-40-57

کد خبر : 135557

تاریخ انتشار : ۳:۵۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۱

انتقاد حجت‌الاسلام خادمیان به حوزه علمیه؛

مدرک گرایی و حضور و غیاب باعث فرار مغزها از حوزه و تضعیف اسلام و انقلاب است

گفتمان‌نیوز: استاد حوزه و دانشگاه در یادداشتی تاکید کرد: این که ما طلاب را با تهدید حضور و غیاب و نمره ۱۶ زمین گیر کلاس کنیم قطعا به ضرر طلاب و اسلام و مسلمین و انقلاب اسلامی است .در این چند سال اخیر داریم ضررهای آن را می بینیم؛امروز لازم است طلاب در متن تمام شهرهای حضور داشته باشند.

اختصاصی گفتمان‌نیوز: حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین خادمیان نوش‌آبادی چهره ماندگار تبلیغ و کارشناس مسائل مذهبی در یادداشت پیشرو به این مطالب پرداخته است؛ « طلابی که شهریه می‌گیرند ولی لباس روحانیت برتن نمی‌کنند»، « علمای سلف در جوانی ملبس به لباس روحانیت شدند» و « مدرک گرایی و حضور و غیاب باعث فرار مغزها از حوزه و تضعیف اسلام و انقلاب است» که متن کامل یادداشت این کارشناس مذهبی در ادامه در مقابل دیدگانتان قرار می‌گیرد:

حجت‌الاسلام خادمیان نوشت: امیرالمومنین علیه السلام که نفس پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله و سلم است؛ حضرت خاتم صلوات الله علیه و آله را ” طبیب دوار بطبه” معرفی فرمود.
این حقیقت را با کلام نورانی حضرت خاتم الانبیا صلوات الله علیه و آله که در مسجد حاضر شدند و فرمودند: “بالتعلیم ارسلتُ ” وقتی جمع می کنیم به وضوح در می یابیم ؛ که طلاب باید بیشتر از این که در مدرسه ساکن باشند و استاد ببینند ؛ به نشر و تبلیغ آموخته های اساسی خود و معارف و معالم دین مشغول شوند .
این حقیقت به جمیع اهل علم یاد می دهد که تمرکز در مدرسه علمی و مدرک گرایی نه خود آدمی را به تعالی می رساند و نه جامعه ای که معطوف به آن است.
چند سالی است که بر اثر بر خی برنامه ها مساله فرار مغزها از حوزه های علمیه به طور خاموش و خطرناک و فزاینده در جریان است .
این که داوطلب دیپلم و لیسانس بگیرند و سن جوانی او شکل خاص گرفته باشد کار تعلیمی و تربیتی حوزوی را از هدف دور و مشکل می کند .

photo_2016-12-11_03-41-05

طلابی که شهریه می‌گیرند ولی لباس روحانیت برتن نمی‌کنند
حجت‌الاسلام خادمیان تاکید کرد: یکی از علل موفقیت و معنویت طلاب قدیم این بود که در عنفوان نوجوانی و بلکه کودکی وارد حوزه های علمیه می شدند و روح پاک آنان آماده تر برای تعالیم حوزوی بود و به قول معروف آخوند بار می آمدند .
وی ادامه داد: این که طلاب قدیم زود مفتخر به لباس طلبگی می شدند خود اثرات مفید هم برای آنان داشت و هم برای جامعه ؛ در حالی اکنون بسیاری از طلاب هستند که سال هاست از شهریه امام زمان ارتزاق می کنند اما با بهانه های واهی به لباس طلبگی؛ نه می گویند !
علمای سلف در جوانی ملبس به لباس روحانیت شدند
نویسنده و پژوهشگر حوزه دین و فرهنگ تاکید کرد: مقام معظم رهبری و بسیاری از مراجع تقلید و علمای موثر در نوجوانی مفتخر به لباس طلبگی شدند .
وی ادامه داد: اگر طلبه در همان روزهای ابتدایی ملبس شود آن وقت مراقبت ها و نیازهای فردی و اجتماعی را سریع تر لمس نموده و قطعا فعالیتش بیشتر خواهد شد .
مدرک گرایی و حضور و غیاب باعث فرار مغزها از حوزه و تضعیف اسلام و انقلاب است
حجت‌الاسلام خادمیان تاکید کرد: این که ما طلاب را با تهدید حضور و غیاب و نمره ۱۶ زمین گیر کلاس کنیم قطعا به ضرر طلاب و اسلام و مسلمین و انقلاب اسلامی است .در این چند سال اخیر داریم ضررهای آن را می بینیم .
امروز لازم است طلاب در متن تمام شهرهای حضور داشته باشند.
الزام نمره ۱۴و ۱۶ سبب شده طلاب چراغ خاموش به دانشگاه ها مهاجرت کنند
زیرا در آن جا برای آنان هم درس های بسیار سهل است و هم اخذ مدرک و هم نمره قبولی سخت نیست .
ببینید در تمام مراکز آموزشی معلم کتابی را تدریس و همان معلم سوال را طرح و همان معلم ورقه را صحیح می کند .
لذا مصحح و طراح خود می داند در کلاس چه تدریس کرده و می خواهد .
اما در حوزه یک مدرس محترم تدریس و کسی دیگر طراح سوال است که اطلاع ندارد مدرس در کلاس چه فرموده و دیگری مصحح اوراق است که نمی داند مدرس و طراح چه مقصودی را نیت و تدریس نموده اند .
این ها سبب فرار مغزها از حوزه شده است.
ضمن این که مساله امتحان شفاهی از فردی که کتبی را قبول شده و تاثیر آن در معدل مدرک او هم تبدیل به کابوسی عجیب برای طلاب شده است.
اصلا ملاّشدن و با سواد بودن به زیاد استاد دیدن و در حوزه ماندن نیست .
هم اهل نظر و هم تجربه نشان داده علمای موفق حوزه های همان ها بودند که بیشتر از متن نیاز جامعه اطلاع داشتند و در متن شهرها حضور داشتند .
مشهور است مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری نه از کسی اجازه اجتهاد داشت و نه به کسی چنین اجازه ای داد اما مؤسس حوزه علمیه می شود .

photo_2016-12-11_03-41-01

 

این استاد حوزه علمیه در قسمتی دیگر از یادداشت تاکید کرد: اگر ما طلاب را زمین گیر مدرک گرایی و نمره گرایی و تمرکز در کلاس ها کنیم خطرات وحشتناکی در آینده نزدیک گریبان اسلام و مسلمین را خواهد

گرفت .
اصلا زیبنده نیست استاد با جبر پادگانی حضور و غیاب درس خود را شلوغ کند ! و بعد توجیه عجیب بیاورد که لازم است .
بگذاریم طلاب آزاد باشند .
شما ببینید موثر ترین عالم متفکر معاصر ما؛ مرحوم استاد شهید آیت الله مطهری چه می فرمایند خوب توجه کنیم :
” در بین علما اصلا من به کسانی که خیلی معلم دیده اند خیلی استاد دیده اند و این را مایه افتخار خویش می شمرند اعتقادی ندارم .
مثلا می گویند فلانی سی سال درس مرحوم نایینی رفته است یا ۲۵ سال درس آقا ضیاء ؛ کسی که ۵۵ سال صرف آموخت و تحصیل می کند اصلا مجال فکر کردن ندارد . ..
باید به دانش آموز مجال اندیشه داد .
ما در میان اساتید خودمان آن ها را که کمتر معلم دیده و بیشتر فکر کرده بودند مبتکر تر یافتیم .
شیخ انصاری از مبتکرترین فقهای ۱۵۰ سال اخیر است دوره طلبگی و تحصیلش بسیار کم و کوتاه است .
همه معلم دیدن او به ۸ سال نمی رسد .
آیت الله بروجردی هم همین طور …
اجتهاد نه یعنی خوب کتب دیگران را بلد باشی؛ بلکه یعنی اگر یک مساله جدید که سابقه ذهنی نداری طرح شد فورا بتوانی استنتاج نمایی و الّا آموختن مسایل جواهر و حفظ کردن صغری و کبری که اجتهاد آور نمی شود .
ببینید این ها کلام یک متفکر است که انصافا حوزه و طلاب مدیون تلاش های فکری و تبلیغی او هستند .
حقیر هم این حقیقت را تجربه کرده ام .
براثر تبلیغ زیاد ؛ نیازها را بیشتر از دوستانم که متمرکز در درس و بحث در قم هستند شناخته ام و در نتیجه راهکار ها و اثرات هم بیشتر از آنان دریافت نموده ام حتی به جرات می گویم به منابع درسی و غیر درسی هم از آنان مسلط تر شده ام ؛ اگر چه خیلی بی بضاعتم.
به جهت حضور در متن مردم شبهه ها را در اضلاع مختلف رصد می کنم و لذا برای پاسخ باید بیش تر تلاش و بیش تر دقت کنم .
اگر قرار بود حضور اجباری در کلاس درس ؛ انسان را باسواد کند؛ خوب هیچ دانش آموز و دانشجویی نباید نقصان سوادی داشته باشد .
مساله حوزه با دیگر مراکز فرق می کند .
اگر در کشور شما یک روز فتنه سیاسی ۸۸ ؛ یک روز فتنه فرهنگی کورش ؛ یک روز فتنه ایام سازی و … می بینید ؛ به جهت این است طلاب در دسترس و در متن جامعه نیستند .
انجام انقلاب اسلامی مهم بود .
این معلوم الحال ها که می گویند در عصر غیبت نباید قیام کرد و به احادیث عقیم السند استناد می کنند ؛ این فرمان امام حسین علیه السلام است
أَمَّا بَعْدُ فَقَدْ عَلِمْتُمْ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَدْ قَالَ فِی حَیَاتِهِ مَنْ رَأَى سُلْطَاناً جَائِراً مُسْتَحِلًّا لِحُرُمِ اللَّهِ نَاکِثاً لِعَهْدِ اللَّهِ مُخَالِفاً لِسُنَّهِ رَسُولِ اللَّهِ یَعْمَلُ فِی عِبَادِ اللَّهِ بِالْإِثْمِ وَ الْعُدْوَانِ ثُمَّ لَمْ یُغَیِّرْ بِقَوْلٍ وَ لَا فِعْلٍ کَانَ حَقاً عَلَى اللَّهِ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَه
امام می فرماید هر کس ؛پادشاه ستمگری را دید که حلال خدا را حرام و حرام را حلال می کند و …. باید قیام کند و …
ببینید من این استدلال محکم و ساده را چون در متن ملّت و منبر بودم آموختم .
خودم دیدم چه روزهایی طولانی که برخی از رفقای فاضل بحث قیام در عصر غیبت را می کردند (موافق و مخالف ) و البته به نتیجه هم نمی رسیدند ولی تا من این استناد را مطرح کردم که امام حسین علیه السلام خطاب به همه می فرماید من رای سلطانا … طرف مقابل ساکت و قانع می شد .
پس اصل انقلاب لازم بود
خوب اگر حوزه قدیم مثل الان با نمره ۱۶ و حضور و غیاب اداره می شد که اصلا انقلابی شکل نمی گرفت !
حالا حفظ انقلاب از خود انقلاب اسلامی واجب تر است
با حضور و غیاب و نمره ۱۶ و سخت گیری؛ انقلاب اسلامی حفظ نمی شود و آسیب خواهد دید و این قوانین موجب فرار مغزها از حوزه می شود .
باید مثل قدیم طلاب در همان سال های آغازین معمم شوند و بین بلاد و حوزه دایما در تردد باشند .
به جای نمره اجباری ؛ لباس طلبگی را باید اجبار ی کرد .
حجت‌الاسلام والمسلمین خادمیان گفت: آمار نشان می‌دهد از وقتی قوانین حوزه سخت تر شده جامعه با آسیب های فرهنگی بیشتری مواجه شده است .
وی ادامه داد: شاهد رشد طلاق، رشد خودکشی، رشد بی اخلاقی، رشد اختلاس، رشد فتنه های سیاسی، رشد سن ازدواج،رشد مقدار مهریه و رشد خانه سالمندان ورشد افراد غیر متخصص مذهبی به اسم مدرس مذهبی اگر نگوییم رهزن های مذهبی و … همه این ها با سخت تر شدن قوانین حوزوی ؛ رشد فزاینده پیدا نموده است .
شاید مردم اگر یک هنرپیشه و یک ورزشکار و یا چهره سیاسی را ببیند به سمت او بروند تا امضا بگیرند اما رجوع مردم به آنان فقط در حد یک امضا است .
اما رجوع مردم به طلاب برای گرفتن راهکار اساس زندگی است

مثلا در بیمارستان ها ؛ مردم به یک طلبه رجوع می کنند برای دعا و راهی برای شفای بیمار و یا تسلی غم و …
در مشاجرات خانوادگی برای راهکار و حل و فصل خصومت
و …
در مسایل گوناگون اگر طلاب در دسترس باشند هم نیازها را به خوبی درک می کنند هم جواب هارا عمیق تر استنباط می کنند .
و هم پیشگیری قبل از درمان خواهد شد .
امروز اگر جلوی فرار مغزها از حوزه و خلا نبود طلاب معمم در بلاد و جامعه را ؛ بر طرف نکنیم اسلام و مسلمین و انقلاب اسلامی در آینده با آسیب های وحشتناکی مواجه خواهد شد .
حجت‌الاسلام والمسلمین خادمیان در پایان یادداشت با تاکید براینکه با حضور و غیاب اجباری و نمره ۱۶ نه تنها شیخ اعظم و مطهری و امام خمینی علیهم الرحمه و خامنه ای بی نظیر و آیت الله العظمی صافی : علامه جوادی آملی و … تربیت نمی شود بلکه جامعه اسلامی به بن بست فرهنگی نزدیک تر هم خواهد شد .
والله المستعان
سید حسین خادمیان


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت