9dey

کد خبر : 135865

تاریخ انتشار : ۱۲:۴۵ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۱

سعید کاظمی

حافظه تاریخی ملت، پاشنه آشیل جریان غیر انقلابی در انتخابات۹۶

یکی از مشکلاتی که در تاریخ سی و چند ساله انقلاب با آن مواجه بوده ایم ،عدم باز نشر حوادث مختلف و تجربیات گوناگون این چند دهه برای توده مردم بوده است.اینکه چرا باید برای خطاهای آزموده شده ، دوباره هزینه بپردازیم و مدام شاهد سناریوهای تکراری تجربه شده باشیم، ناشی از آن است که تجربه های اجتماعی مان به معرفت های اجتماعی تبدیل نشده است .

گفتمان نیوز- سعید کاظمی:

یکی از مشکلاتی که در تاریخ سی و چند ساله انقلاب با آن مواجه بوده ایم ،عدم باز نشر حوادث مختلف و تجربیات گوناگون این چند دهه برای توده مردم بوده است. اینکه چرا باید برای خطاهای آزموده شده ، دوباره هزینه بپردازیم و مدام شاهد سناریوهای تکراری تجربه شده باشیم، ناشی از آن است که تجربه های اجتماعی مان به معرفت های اجتماعی تبدیل نشده است . وقتی حافظه تاریخی مردم ضعیف شده باشد و نخبگان جامعه درصدد تقویت آن نباشند ، مدام باید هزینه تجریبات تلخ گذشته را پرداخت. این جاست که باید یقه نخبگان اجتماعی و تریبون دارها و جوانان انقلابی را گرفت که چرا با وجود امکانات رسانه ای گوناگون در این امر کوتاهی کرده و زمینه را برای تکرار سناریو ها فراهم ساخته اند.به طور مثال اگر در کرسی های آزاد اندیشی مان – البته به شرط برگزاری- به جای پرداختن به تئوری های سیاست مداران مختلف در باب تعامل با جهان ، تنها و تنها چند صفحه از اسناد لانه جاسوسی را ورق می زدیم و برای مردم بازگو میکردیم ، امروز شاهد اعتماد بخشی از بدنه مردمی به آمریکا نمی بودیم. اگر در جریان انتخابات سال ۹۲ کاندیداهای ظاهرا انقلابی مان به جای دعواهای شخصی ، تنها و تنها مقداری از پرونده هسته ای سالهای ۸۲ تا ۸۴ ، و ناکامی آن مذاکرات علی رغم دادن امتیازات هنگفت به آمریکا را تبیین میکردند امروز شاهد عقب گرد ده ساله و تکرار سناریو های آن سالها نمی بودیم.

اما لازم است بدانیم که تکرار تجربه های تلخ پیشین همیشه منجر به عقب گردهای این چنینی نخواهد شد. گاهی موضوع آنقدر حساس است که می تواند به قیمت نزدیک شدن دوباره نطام به لبه پرتگاه و سقوط آن تمام شود. فتنه سال ۸۸ از مهم ترین تجربیات چند سال اخیر است که به تعبیر رهبر انقلاب کشوررا واکسینه کرد و باعث طرد جریان فتنه از صحنه سیاسی کشور شد. اما کاش آنقدر حساس بودیم که بررسی کنیم چه شد که جریان مذکور دوباره به بدنه مدیریتی نفوذ کرد و مراکز مهم تصمیم گیری را در دست گرفت . نمیدانم چطور می شود با کلماتی چون میدان آزادی ، احترام به رای مردم و مجید انصاری جمله ای ساخت که طنز نباشد اما این واقعیتی تلخ است که صحنه گردانان فتنه ۸۸ که کف خیایان های تهرا ن علیه نظام کار میکردند ، امروز دم از احترام به رای مردم میزنند و به مراکز دولتی راه یافته اند….

به این ترتیب برای تبدیل تجربه های اجتماعی به معرفت های اجتماعی و جلوگیری از تکرار تجربیات تلخ گذشته تنها یک راه وجود دارد و آن باز نشر و تبیین آن حوادث برای توده مردم است. شاید بتوان از انتخابات پیش رو به عنوان فرصتی مناسب برای این امر مهم یاد کرد. اگر جریان انقلابی بتواند صدمات وارده فتنه ۸۸ و اعتماد به آمریکا ، بر معیشت مردم و اقتصاد کشور را به طورصحیح تبیین کند ، نه تنها پیروزی در انتخابات – حتی با گزینه حداقلی – میسر خواهد بود بلکه تا سالهای آینده شاهد بازگشت جریان غیرانقلابی و بعضا خائن به بدنه مدیریتی کشور نخواهیم بود .

 

نویسنده: سعید کاظمی


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت