2004411_830

کد خبر : 136059

تاریخ انتشار : ۴:۳۵ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۸

بازتاب گزارشی دردناک در شبکه‌های اجتماعی؛

روایت پرستویی، ده‌نمکی و فرهادی از زندگی دردناک کارتن خواب‌ها/ پیشنهادی به روحانی درباره گورخواب‌ها

برخی از چهره‌های سرشناس کشور همچون محسن رضایی، اصغر فرهادی، مسعود ده‌نمکی به گزارش دردناک زندگی کارتن خواب‌ها در گورستانی در اطراف شهریار واکنش نشان دادند.

به گزارش گفتمان، روزنامه شهروند روز گذشته در گزارشی به زندگی ۵۰ زن و مرد کارتن‌خواب‌ که سرما آن ها را راهی گورستان بزرگ نصیرآباد باغستان در حومه شهریار کرده، پرداخت.

این گزارش تلخ بازتاب فراوانی در شبکه های اجتماعی به خصوص در بین هنرمندان و چهره های سرشناس داشت.

نامه اصغر فرهادی به روحانی
در همین رابطه اصغر فرهادی کارگردان سرشناس کشورمان نامه‌ای سرگشاده‌ خطاب به رئیس جمهور نوشت، وی در بخشی از این نامه آورده است: «گزارش تکان‌دهنده زندگی مردان، زنان و کودکانی را که در گورهای یکی از قبرستان‌های اطراف تهران شب‌های سرد را به صبح می‌رسانند خواندم و اکنون سراسر وجودم شرم است و بغض. به بهانه این نامه به شما، قصد دارم همه آنانکه در این سرزمین و در این سی و چند سال مسئولیتی داشته و دارند را سهیم این شرمساری کنم.

در این گزارش نام یکی از کسانی که شب های سرد استخوان‌سوز را در گوشه گوری نشسته به صبح می‌رساند و به تعبیر تلخ گزارشگر مرگ را زندگی می‌کند، «آرمان» است. این نام مرا رها نمی‌کند. «آرمان» گم شده‌ای که در گور پیدایش کرده‌اند.

در تاریخ خوانده‌ایم که گاهی حاکمان با لباس مبدل به میان مردمان می‌رفته‌اند تا به دور از محافظان و ملازمان و متملقان گوشه‌ای از درد و رنج مردم را بی‌واسطه  درک کنند. پیشنهاد می‌دهم لااقل برای تنوع در نگارش تاریخ امروز که آیندگان بهت‌زده خواهند خواند، گاهی صاحب منصبان بی‌همراه و ناشناس به میان مردم بروند. به روستاها و شهرهای دور افتاده. اگر ناشدنی‌ست به همین حوالی، محله‌های حاشیه تهران تا ببینند صورت‌های سرخ از سیلی آبرومندان بی‌بضاعتی که بیش از هر صاحب قدرتی جان و جوانی‌شان را برای این سرزمین قربانی داده‌اند. اگر باز ناشدنی‌ست یک روز به اورژانس شهر سری بزنند و مخفیانه سوار بر آمبولانسی شوند که قرار است بیماری بی‌رمق را به بیمارستانی برساند و از نزدیک شاهد باشند چگونه در مسیر، به جای راه باز کردن برای نجات جان یک بیمار، مسابقه‌ای تلخ بین دیگران است برای پیشی گرفتن از هم که پشت آمبولانس حامل یک هموطن رو به مرگ جای بگیرند و از این موقعیت برای زودتر رسیدن به مقصد نهایت استفاده را ببرند.»

روحانی: کارتن‌خواب دیده بودیم، قبرخواب ندیده بودیم!

رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در نشست تخصصی جامعه نظارت و بازرسی دولت در بخش از سخنان خود در واکنش به نامه یک هنرمند درباره گورخوابی عده‌ای گفت: وقتی نامه را خواندم برایم بسیار دردناک بود. شنیده بودیم بعضی‌ها از فقر، بیچارگی، اعتیاد کارتن‌خواب هستند و زیر پل‌ها می‌خوابند. قبرخواب را کمتر شنیده بودیم. این طرف از سرما به قبر پناه برده بود تا جای گرمی پیدا کند. چه کسی می‌تواند در جامعه بزرگی مثل ایران این وضعیت را ببینید.

روحانی ادامه داد: این مردم که عشق به امام حسین(ع) و خاندان رسالت دارند چطور می توانند ببینند یکی از همنوعانشان آسیب اجتماعی دیده‌اند و شب بخاطر بی‌پناهی و سرما به قبر پناه می‌برند، این نه برای دولت و نه برای مردم قابل تحمل نیست. به هر حال او انسان است و شب به خاطر بی‌پناهی به قبر پناه برده است. اینکه می گویند زنده به گور مثل آن این است که خود فرد برای اینکه شب را به صبح بیاورد خودش را در گور می‌کند و به داخل گور می‌رود.

پیشنهادی به آقای روحانی درباره گورخواب ها/ مدیران نجومی بگیر دولت یازدهم

حمید رسایی امروز در کانال تلگرام خود نوشت: خبر خیلی دردناک است، به فاصله یک ساعت از تهران و در آرامستان حومه شهریار، حدود ۵۰ زن و مرد کارتن خواب، برای فرار از سرما شب‌ها در گورهای از پیش آماده می‌خوابند.

استاندار تهران دستور مستقیم داده تا به وضعیت این افراد رسیدگی شود. مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری وارد عمل شده و دستور پیگیری داده، یکی کارگردان فیلم های سیاه درباره ایران نیز به آقای روحانی نامه نوشته و آقای روحانی هم در پاسخ او امروز گفتند: «وقتی دیدم فقیری شب به خاطر فقرش برود در قبر زندگی کند برای اینکه از سرما نجات پیدا کند و جای گرم پیدا کند. بغض در گلویم و شرمساری در سیمایم آشکار شد. چه کسی می تواند … به این مسائل واکنش نشان ندهد. شما دیدید مردم احساس کردند به امام حسین توهینی شده در ۹ دی چه کردند.»

خیلی خوب! تبلیغات آقایان انجام شد؟! حالا من از شما می پرسم، آقای روحانی!

وقتی استاندار تهران شما خودش اعلام می کند که ماهانه ۱۷ میلیون تومان حقوق می گیرد، می تواند بفهمد که درد این کارتن خواب چیست؟ وقتی برخی از وزرای دولت شما فیش حقوقی ماهانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان پزشکان را مهم نمی دانند، وقتی پیرترین وزیر دولت شما، حقوق های نجومی را انکار و عدد دو میلیارد تومانی در نجومی بگیران را بی ارزش و غیر قابل پیگیری می داند، وقتی برخی از وزرای دولت تان، ثروت شخصی شان از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان می رسد، و وقتی دو وزیر دولت شما آنقدر ثروت دارند که هنوز بعد از سه سال و نیم، فرصت نکرده اند مطابق اصل ۱۴۲ قانون اساسی، اموال شان را لیست کنند و تحویل قوه قضائیه دهند، به نظر شما اینها اساسا می توانند بفهمند که زاغه نشینی را با کدام (ظ ذ ز) می نویسند؟

پیشنهادی به آقای روحانی درباره گورخواب ها/ مدیران ۲۰ میلیون تومانی دولت یازدهم

وقتی ۱۵۰۰ مدیر دولت یازدهم، بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می کنند، دستور مستقیم استاندار برای حل مشکل گورخواب های اطراف شهریار بیشار به جوک شبیه است تا واقعیت! چون خمینی می فرمود: «وقتی کسی احساس نکند که فقر معنایش چیست، گرسنگی معنایش چیست، این نمی‌تواند به فکر گرسنه‌ها و به فکر مستمندان باشد.» اینها چطور می خواهند بفهمن فقر چیست و گرسنگی چیست!

آقای روحانی! حق این گور خواب ها در حلقوم نجومی بگیرانی است که زیر سایه شما جا خوش کرده اند، این حق را از حلقومشان بیرون بکشید و به آنها برگردانید، والا مردم خودشان دست به کار می شوند ۹ دی دیگری خاق خواهند کرد و آن وقت است که جمله امام تحقق پیدا می کند که فرمود: «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از “ایام الله” – خدای نخواسته – باز پیدا بشود.»

بسیاری از چهره ها نیز با انتشار عکس احساس خود را در خصوص این اتفاق بیان کردند:

واکنش توئیتری محسن رضایی

واکنش توئیتری محسن رضایی
پرویز پرستویی، بازیگر

پرویز پرستویی، بازیگر
مهرداد بذرپاش، نماینده سابق مجلس

مهرداد بذرپاش، نماینده سابق مجلس
امیر جعفری، بازیگر

امیر جعفری، بازیگر
مسعود ده نمکی، کارگردان

مسعود ده نمکی، کارگردان
علیرام نورایی، بازیگر

علیرام نورایی، بازیگر
پرستو صالحی، بازیگر

پرستو صالحی، بازیگر
رامبد جوان، مجری و بازیگر

رامبد جوان، مجری و بازیگر
منبع: مشرق

  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت