515361

کد خبر : 136126

تاریخ انتشار : ۷:۰۲ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۱۰/۱۰

مجتبی توانپور

رمزگشایی از تقابل این روزهای آمریکا و اسرائیل

آمریکا برای آنکه بتواند تغییرات منطقه غرب آسیا را به تفع خود بازگرداند ، یک قطب دیگر را وارد میدان می کند و آن اسرائیل است . با بالا گرفتن مناقشات ظاهری آمریکا و اسرائیل و از سویی دیگر دامن زدن به اختلافات روسیه و آمریکا و همچنین نزدیک شدن اروپا به آمریکا و دور شدن ظاهری رژیم غاصب از آمریکا ، رژیم صهیونیستی روابط خود با ترکیه و روسیه را افزایش خواهد داد و در اولین قدم سعی می کند «جمهوری اسلامی ایران» را از قطب بندی به وجود آمده، خارج نماید.

گفتمان نیوز- مجتبی توانپور:

مدتی است شکافی بین سیاستمداران آمریکایی و رژیم غاصب صهیونیستی در سطح بین الملل مشاهده می شود. اوج این تقابل در تصویب توقف شهرک سازی رژیم غاصب و عدم وتوی آن توسط آمریکا در شورای امنیت رخ داد. حال ین روزها جان کری انتقادات شدیدی را برعلیه شهرک سازی این رژیم به زبان آورده است که باعث واکنش مقامات صهیونیست و استقبال مقامات اروپایی شده است.
از طرفی کسانی که با ساختار حاکم بر آمریکا آشنایی دارند بخوبی میدانند که رژیم صهیونیستی و سیستم حاکم بر آمریکا دقیقا یک ریشه و یک منشا دارند و به هیچ وجه نمی توان این دو را جدا از یکدیگر تصور و یا حتی شکاف و اختلافی بین آنها را واقعی تجسم نمود.
حال سوال اینجاست که این اختلافات ظاهری و در آخرین روزهای دولت اوباما به چه دلیل رخ می دهد؟
مدتی است قطب بندی جهان در حال تغییر است و در این میان این روزها شاهد آن هستیم که آمریکا درحال از دست دادن متحدانی همچون ترکیه بوده و با توجه به مسائلی مثل فتح حلب توسط نیروهای مقاومت و تثبیت جایگاه اسد و از سویی دیگر ناامنیی های به وجود آمده توسط جریان تکفیری در ترکیه، گرایش ترکیه به سمت اتحاد ایران و روسیه، قدرت و جایگاه روسیه و ایران را تقویت نمود.
آمریکا برای آنکه بتواند تغییرات منطقه غرب آسیا را به تفع خود بازگرداند ، یک قطب دیگر را وارد میدان می کند و آن اسرائیل است . با بالا گرفتن «مناقشات ظاهری آمریکا و اسرائیل» و از سویی دیگر دامن زدن به «اختلافات روسیه و آمریکا» و همچنین نزدیک شدن «اروپا به آمریکا» و دور شدن ظاهری «رژیم غاصب از آمریکا» ، رژیم صهیونیستی روابط خود با ترکیه و روسیه را افزایش خواهد داد و در اولین قدم سعی می کند «جمهوری اسلامی ایران» را از قطب بندی به وجود آمده، خارج نماید.

653

در گام دوم کشورهای ترکیه و روسیه برای حفظ منافع خود با اسرائیل مجبور به تقویت موضع خود و رژیم غاصب صهیونیستی هستند و این باعث «کاهش قدرت جبهه مقاومت» می گردد.
در گام سوم و نهایی با روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا روابط رژیم صهیونیستی با ایالات متحده به شکل سابق باز خواهد گشت و قطب تشکیل شده اسراییل ، روسیه و ترکیه در بهترین حالت در قطب آمریکا-اروپا هضم خواهد شد و با نگاه حداقلی ترکیه مجددا به دامن رژیم غاصب و آمریکا بازخواهد گشت.

در این میان کلیدی ترین نقش را رابطان ایران و روسیه برای حفظ ، تقویت و تثبیت قطب جدید شکل گرفته بر عهده دارند و می توانند با هوشیاری و اصرار بر منافع مشترک و همچنین شفاف نمودن فضای پیش آمده ، از تشکیل قطبی جدید با محوریت رژیم غاصب صهیونیستی جلوگیری نمایند.

نویسنده: مجتبی توانپور

%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d9%be%d9%88%d8%b1


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت