اکران فیلم های «توقیفی» و «مسئله دار» هدیه انتخاباتی دولت به اهالی سینما

به گزارش گفتمان، با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم مدیران فعلی دولت در تلاش هستند تا با دادن وعده هایی همچنان حامیان گذشته خود را پای کار تبلیغات بیاورند و از این راه دست آویزی برای گرفتن دوباره رأی داشته باشند.
هنرمندان که همیشه جزو حامیان جناحی بودند که اکنون در دولت مستقر شده اند به نظر می رسد به مانند انتخابات های گذشته قصد موضع گیری و حمایت از فرد خاصی را ندارند. اتفاقی که البته با حجم ناکارآمدی دولت روحانی و عدم پایبندی به وعده هایش قابل پیش بینی بود.
مشکلی که ستاد انتخاباتی حسن روحانی تلاش دارد با انتصاب «حجت اله ایوبی» به عنوان مسئول ستاد هنرمندان حامی روحانی آن را برطرف کند. مدیری که با روابط عمومی بالای خود در این سال ها توانست ارتباط خوبی با سینماگران برقرار کند.
از جمله کسانی که در انتخابات های مختلف سعی می کرد تند ترین حمایت ها را از کاندیدای جریان مستقر در دولت یازدهم انجام دهد و در سال 88 برای یکی از سران فتنه نطق آتشین می کرد حمید فرخ نژاد بود. کسی که اکنون با ابراز ندامت از گذشته در صفحه شخصی اشت نوشت: «دیگه قصد ندارم کسی رو از هراس اومدن کس دیگه ای بترسونم.»
با این وجود رئیس سازمان سینمایی همچنان امیدوار است تا با اعلام وعده هایی به سینماگران بار دیگر آن ها را به حمایت از حسن روحانی مجاب کند. وعده هایی نظیر اکران فیلم های توقیف شده در طول 4 سال گذشته که اکنون بار دیگر زمزمه هایی برای اکرانشان مطرح شده است.
محمد حیدریان، رئیس سازمان سینمایی در این خصوص می گوید: «برای آن سه چهار فیلمی که درباره آن‌ها بحث وجود دارد در چهار پنج ماه باقی‌مانده از دولت یازدهم بررسی دیگری انجام خواهیم داد و به نظرم باید از این تب و تابی که ممکن است ما را به سمت یک تصمیم غیرحرفه‌ای و غیرکارشناسی هل دهد، بگذریم. پس حتما باید آن‌ها را دوباره بازبینی کنیم و فکر می‌کنم اگر فیلمی برای نمایش دادن مشکل دارد هزینه اصلاح و اکران آن کمتر از هزینه روانی و بایگانی کردن آن در سینما و نیز پرداختن و نپرداختن نقدی به آن است.»
البته به نظر نمی رسد این وعده و آشکار بودن میزان انتخاباتی بودنش خیلی سینماگران را به وجد بیاورد و باعث اعتماد مجدد آن ها به دولت شود. چرا که یکی از اشکالات اساسی دولت روحانی در عرصه فرهنگی نداشتن مانیفست فکری برای اداره ی این عرصه است.
تیم فرهنگی روحانی از ابتدای دولت نه موفق بود پایگاه خود در میان هنرمندان را حفظ کند و نه بنایی برای حمایت از هنرمندان جبهه انقلاب داشت. از این رو امروز هیچ هنرمندانی حاضر نیست دوباره زیر بار حمایت از دولت روحانی برود و چهار سال آینده پاسخ گوی ناکارآمدی های آن ها در عرصه های مختلف از جمله فرهنگی باشد. اتفاقی که باعث خواهد شد مدیران فرهنگی دولت در این روزهای منتهی به انتخابات از جیب مردم وعده های مختلف مالی و معنوی بدهند و حرف هایی بزنند که به خیال خودشان در میان اخبار انتخابات گم می شوند.
به نظر می رسد که نهاد های نظارتی فارغ از توجه به استفاده ای که دولتی ها ممکن است از اموال بیت المال برای انتخابات استفاده کنند مراقبتی هم از این مدل خاصه خرجی ها باید داشته باشند. بدون شک سازمان سینمایی نمی تواند به قیمت به دست آوردن حمایت اهالی سینما فیلم هایی که به اعتقادات مردم توهین می کنند را به اکران عمومی درآورد.
منبع: رجانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *