آیا صادرات غیرنفتی بیش از واردات شده است؟ +جدول

به گزارش گفتمان، روحانی و دولت یازدهم در طول چند ماه گذشته بارها مدعی شدند که در سال 94 و 95 میزان صادرات غیرنفتی از واردات پیشی گرفته است؛ ولی آمارهای رسمی دولت این تغییر را نشان نمی‌دهد. این ادعا در مناظرات انتخاباتی نیز از سوی دو نامزد دولت یعنی روحانی و جهانگیری تکرار شد. بر چه مبنایی آمارهای اشتباه از سوی دولت و دو نامزد انتخاباتی در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری بیان می‌شود؟ آمار واردات و صادرات غیرنفتی از طریق گمرک به این صورت است
در آمار گمرک تا بهمن 95، 38 میلیارد دلار واردات  و 29 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از طریق گمرک‌های کشور صورت گرفته است. در آمار تراز تجاری بانک مرکزی نیز کل واردات کشور در سال 94 برابر با 52 میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی 31 میلیارد دلار بوده است.
نه تنها در سال 95، تراز تجاری کشور بهتر شده است، بلکه صادرات غیر نفتی 200 میلیون دلار در شش ماهه نخست نسبت به شش ماه نخست سال 94 کاهش داشته است و واردات 800 میلیون دلار در همین مدت نسبت به گذشته بیشتر شده است. آمار گمرک نیز نشان می‌دهد در 11 ماه سال 95 واردات و صادرات غیرنفتی نسبت مدت مشابه به ترتیب حدود یک میلیارد دلار افزایش و 3 میلیارد دلار کاهش یافته است؛ یعنی تا بهمن 94، واردات 4.5 میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی بیشتر بود ولی در مدت مشابه در سال 95 به 8.5 میلیارد دلار افزایش یافته است.
حدود 600 تا 700 میلیارد دلار درآمد ارزی کشور در طول 8 ساله دولت گذشته بوده است که 500 میلیارد دلار صرف واردات کالا و خدمات در عمر 96 ماهه دولت سابق بوده است و مابقی نیز ذخایر ارزی بانک مرکزی و منابع صندوق توسعه ملی بوده است. به عبارتی به صورت متوسط واردات کشور 5.4 میلیارد دلار در ماه بوده است. روحانی و جهانگیری و دولت یازدهم نسبت به حجم واردات در دولت گذشته انتقاد داشتند و در طول این چند سال نیز بارها انتقاد خود را تکرار کردند؛ در حالیکه میزان واردات در دولت فعلی نیز تغییر چندانی نکرده است؟ متوسط حجم واردات در 37 ماهه دولت یازدهم از 1 شهریور 92 تا 1 مهر 95 برابر با 5.2 میلیارد دلار بوده است.
اگر در دولت سابق حجم واردات را افزایش داده است حداقل حجم صادرات غیرنفتی را نیز از 10 میلیارد دلار به حدود سه برابر رساند. ولی در این دولت واردات تغییر چندانی نکرد و بالا ماند و صادرات غیرنفتی نیز چندان تغییری نکرد.
همچنین توجه شود که از یک طرف با توجه به افزایش تولید میعانات گازی و از سوی دیگر افزایش صادرات پس از برجام، بخش بیشتری از صادرات غیرنفتی به میعانات گازی اختصاص یافته است. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز اعلام کرد:” در زمان تحویل دولت در سال ٩٢، تولید میعانات گازی روزانه ٣٢٥ هزار بشکه بود که این رقم هم اکنون به ٥٥٠ هزار بشکه رسیده است”. پس در هر ماه به میزان 6.7 میلیون بشکه که معادل 1073 هزار تن می‌باشد. صادرات غیرنفتی در بهمن 95 8379 هزار تن بوده است درحالیکه در بهمن 92 معادل 7517 هزار تن بوده است. طبق اظهارات مسئولین وزارت‌خانه، 1073 هزار تن از صادرات غیرنفتی بهمن 95 مربوط به افزایش فروش میعانات گازی بوده است؛ پس بدون در نظر گرفتن افزایش میعانات گازی، صادرات غیرنفتی از 7517 هزار تن در بهمن 92 و قبل از برجام به 7306 هزار تن کاهش یافته است؛ این همان نکته‌ای بود که رئیسی در مناظرات به آن اشاره کرد که صادرات غیرنفتی افزایش نیافته است بلکه میعانات گازی بیشتر فروخته شد. به عبارتی دولت یازدهم و برجام عایدی برای بخش تولید کشور نداشته است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *