زنگنه در تبلیغات انتخابات؛ مشعل‌های گاز همچنان نفس خوزستان را می‌گیرد+ تصاویر ماهواره‌ای

به گزارش گفتمان، سوزانده شدن گازهای همراه نفت در مشعل (فلر)، به میزان قابل توجهی آلاینده‌های زیست محیطی به اتمسفر وارد می‌کند. انتشار آلاینده‌های ناشی از سوزاندن گازهای همراه نفت می‌تواند سلامت افراد جامعه را به خطر بیندازد: تحریک چشم و مشکلات تنفسی، دلیل سرطان و حمله‌های قلبی، تحریک سیستم تنفسی و تشدید آسم و برونشیت، دلیل خارش، التهاب، اگزما و تورم ریوی و تاثیرگذار بر سیستم عصبی و ناهنجاری‌های خونی.

تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده نشان می‌دهد که فلرهای میدان نفتی دارخوین همچنان در حال سوختن و آسیب‌زدن به محیط زیست است.

میدان نفتی دارخوین با نقطه قرمز بر روی نقشه مشخص شده است

دارخوین در استان خوزستان قرار دارد که این استان هر از چندگاهی با پدیده ریزگردها مواجه می‌شود و از دولت یازدهم انتظار می‌رفت که حداقل نسبت به خاموش کردن این فلرها اقدام کند تا مردم خوزستان فقط رنج ریزگردها را تحمل کنند.

مطابق با توافقنامه پاریس، ایران می‌تواند به منظور جمع‌آوری گازهای مشعل از اعتبارات مالی بین‌المللی و حمایت‌های فناوری کشورهای دیگر استفاده کند، اما دولت یازدهم تا کنون نسبت به امکان یا عدم امکان استفاده از این توافقنامه توضیحی ارائه نداده است.

موسی سوری مدیرعامل اسبق شرکت نفت وگاز پارس پس از بازدید مقام معظم رهبری از منطقه عسلویه در سال ۹۰ طی مصاحبه‌ای گفته بود: «در بازدید از عسلویه وقتی آقا به مشعل‌هایی رسیدند که شعله‌های بسیار بلندی داشت، اشاره کردند که چرا این شعله‌ها این‌قدر بلند است؟ یکی از دوستان توضیح داد که این به لحاظ فنی است. گفتند من دو سؤال دارم؛ اول این‌که آیا این شعله‌ها گاز است و ارزش اقتصادی دارد؟ گفتیم بله. آقا گفتند: دوم این‌که آیا محیط زیست را آلوده می‌کند؟ گفتیم بله. گفتند: پس باید تدبیر کنید. توجیه نکنید، تدبیر کنید».

منبع: مشرق

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *