پاسخ تمسخر آمیز پوتین به جنجال سازی جدید آمریکایی ها

به گزارش گفتمان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت (۱۷ مه)، در یک نشست خبری شرکت داشت گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با وزیر خارجه و سفیر روسیه در آمریکا هیچ موضوع محرمانه‌ای را در اختیار آنان نگذاشته است و او می‌تواند این موضوع را اثبات کند.

 

ولادیمیر پوتین گفتگوهای سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و رئیس جمهوری آمریکا را که هفته گذشته صورت گرفت “عالی” توصیف کرد و گفت که “اگر برای قانع کردن آنها [اعضای کنگره آمریکا] لازم باشد، می‌تواند گفتگوهای انجام شده در این ملاقات را در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد.” بعدا یکی از کارکنان دفتر رئیس جمهوری روسیه گفت که منظور پوتین متن پیاده شده نوار است و نه اصل نوار.

 

به گزارش بی بی سی، پوتین با لحنی تمسخرآمیز و در حالیکه لبخندی بر لب داشت گفت: “امروز با [لاوروف] صحبت کردم و باید بگویم لازم است او را توبیخ کنم چون اطلاعات محرمانه‌ای را که دریافت کرده بود به ما نداد، نه به من، نه به نمایندگان سازمان‌های اطلاعاتی روسیه! خیلی کار بدی کرد!”

 

رئیس جمهوری روسیه آنچه را که “اسکیزوفرنی سیاسی” در آمریکا می‌خواند، مورد انتقاد قرار داد و گفت که به دونالد ترامپ اجازه داده نمی‌شود کارش را انجام دهد. وی گفت: “نمی‌توان تصور کرد که کسانی که چنین مهملات و مزخرفاتی را تولید می‌کنند چه خواب دیگری دیده‌اند.”

 

ولادیمیر پوتین گفت: “آنچه که باعث تعجب است این است که آنها با دادن شعارهای ضد روسی وضعیت سیاسی داخلی کشورشان را متزلزل می‌کنند، یا نمی فهمند چه خسارتی به کشورشان می‌زنند” و افزود: “که در چنین صورتی ابله هستند، یا اینکه می‌فهمند، که در چنین صورتی فاسد و خطرناک هستند.”

 

 

روز دوشنبه این هفته (۱۵ مه)، رسانه‌های خبری آمریکا به نقل از چند مقام آمریکایی، که از آنها نام برده نشد، گفتند که دونالد ترامپ در ملاقات با وزیر خارجه و سفیر روسیه در آمریکا که هفته گذشته صورت گرفت، مطالبی را مطرح کرد که به عنوان اطلاعات سری توسط یکی از متحدان نزدیک آمریکا در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی این کشور قرار گرفته بود.

 

انتشار این گزارش ها واکنش گسترده‌ای در آمریکا در پی داشت و از جمله بعضی از اعضای کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نسبت به افشای اسرار دولتی توسط رئیس جمهوری ابراز نگرانی کردند. در مقابل، دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که آنچه که رئیس جمهوری مطرح کرد جنبه سری نداشت و بعدا ترامپ هم شخصا تاکید کرد که “حق مسلم” او بوده است اطلاعاتی را که جهت مقابله با تروریسم ضروری می‌دانسته با کشورهای دیگر مطرح کند.

منبع: جام نیوز

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *