نشنال اینترست؛ اقدام عجیب ترامپ برای مقابله با ایران/ جنگ افروزی عربستان سعودی را نمی‌بینید؟!

به گزارش گفتمان، مجله آمریکایی “نشنال اینترست” (National Interest)، با انتشار گزارشی به انتقاد از سیاست های دولت آمریکا در اتحاد با عربستان سعودی پرداخته و عنوان می کند که با وجود جنگ افروزی عربستان سعودی در منطقه و حمایت این کشور از تروریسم، دولت مردان آمریکا تلاش دارند ایران را به عنوان کشوری خطرناک جلوه دهند.
در این گزارش آمده است:
«پرزیدنت ترامپ به عربستان سعودی پرواز کرد و با این اقدام رویکرد سیاسی آمریکا که ورود جدی به رقابت های محلی در خاورمیانه است را روشن ساخت؛ در حدی که نه تنها گفتگوهایی در رابطه با فروش میلیاردی تسلیحات به عربستان بلکه به یک “ناتوی عربی” در جریان است.

 

چنین موضع گیری نشان از گمراهی سیاست آمریکا در حمایت از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارد. در این میان طبق معمول، از ایران هراسی و نمایش این کشور به عنوان موجودی وحشتناک استفاده می شود و این موضوع مختص به دولت ترامپ نیست بلکه دولت های دیگر آمریکا نیز از همین شیوه استفاده کرده اند.

 

در تمامی تحلیل ها و تفاسیر، مطلبی که به عنوان پیش فرض پذیرفته شده این است که باید با هرچیزی که برای ایران یا منافع این کشور مفید باشد، مخالفت کرد و ایران بزرگترین دشمن ما است؛ اما هیچ تحلیلی از اینکه دقیقا منافع آمریکا و ایران در چه مواردی تعارض پیدا می کند و یا اینکه آیا متحدان منطقه ای آمریکا از جمله عربستان سعودی منافع آمریکا را نقض می کنند یا خیر، عنوان نمی شود.
اگر بحث از تسلیحات هسته ای باشد که ایران با ورود به مذاکرات هسته ای و پذیرفتن نظارت بین المللی و محدودیت های گسترده بر برنامه هسته ای خود، تمامی مسیرهای احتمالی به سوی دستیابی به تسلیحات هسته ای را بر خود بسته است؛ این کشورهای دیگر خاورمیانه هستند که با تسلیحات هسته ای را وارد منطقه کرده و مانع از آن شده اند که خاورمیانه منطقه ای عاری از تسلیحات هسته ای باشد.

 

اگر بحث از قدرت نظامی و توسعه تسلیحاتی باشد که عربستان سعودی و اسرائیل نیز هزینه های هنگفتی در رابطه با توان تسلیحاتی خود داشته اند.

 

اگر بحث از اقدامات بی ثبات کننده در منطقه باشد که ایران به دنبال آرام سازی منطقه بوده است؛ در سوریه که مرکز بزرگترین ناآرامی های منطقه است، ایران نه تنها به دنبال تشدید تنش ها نیست بلکه با حمایت از دولت رسمی این کشور که برای ده ها سال در راس قدرت بوده، تلاش کرده است تا ثبات و آرامش را به این کشور بازگرداند. این عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج [فارس] هستند که تهاجمی ترین نقش را با حمایت از شورشیان ایفا کرده اند و هیچ نگرانی نسبت به کمک به افراط گرایان در این راستا نداشته اند.

 

ایران در عراق نیز از دولت این کشور حمایت کرده است یعنی دولتی که آمریکا نیز به حمایت از آن پرداخته است؛ این در حالی است که عربستان در گرم کردن روابط خود با دولت عراق به کندی پیش رفته است چرا که کنترل دولت این کشور در دست شیعیان است.

 

و اما، اگر بحث استفاده از نیروهای مسلح در خارج از مرزهای خود باشد هم این عربستان سعودی است که با حمله نظامی به یمن، جنگی ویرانگر را به راه انداخته و فاجعه ای انسانی را ایجاد کرده است. کمک ایرانی ها به طرف مقابل این جنگ نیز در مقایسه با اقدام عربستان سعودی، بی اهمیت است.

 

همچنین، اگر بحث از تروریسم باشد، این وهابیت متعصب عربستان سعودی است که قوی ترین ارتباط را با تروریسم دارد و القاعده و داعش نیز همین دیدگاه را ارائه می کنند؛ عربستان سعودی سال ها است که برای مواجهه با مشکلات تلاش می کند این دیدگاه را صادر نماید.

 

و اما، اگر بحث از ارتباط با ارزش های سیاسی و اجتماعی آمریکا باشد، چطور؟ موضوع طنز و خنده دار در رابطه با سفر ترامپ به عربستان سعودی آن است که ترامپ در همان روزی واشنگتن را به مقصد ریاض ترک کرده است که ایران در حال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بوده است. این انتخاب، به صورت آزادانه بر سر صندوق های رای صورت می گیرد و در میان نامزدهایی است که سیاست های متفاوت و جهت گیری های مختلف دارند و خروجی انتخابات نیز اهمیت دارد. در ایران دموکراسی بسیار بیشتری نسبت به کشورهای عربی حوزه خلیج [فارس] بویژه نسبت به عربستان سعودی و امارات متحده عربی وجود دارد.

 

درست است که ترامپ می تواند تجارت خوبی در عربستان سعودی انجام دهد، اما دلیل خوبی وجود ندارد که عربستان سعودی به عنوان اولین مقصد رئیس جمهور آمریکا در اولین سفر خارجی او انتخاب شود.»

 

منبع: جام نیوز

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *