paberahnegan

کد خبر : 1814

تاریخ انتشار : ۹:۲۱ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۰۲/۵

بلا تکلیفی متولی فرهنگ استان، در سال فرهنگ جهادی

احسان عابدی در وبلاگ پابرهنگان نوشت :  با درایت حضرت امام خامنه‌ ای(مدظله العالی) سال ۱۳۹۳سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است و این یعنی تبلور عزم ملی و مردمی و مدیریت جهادی مدیران دولتی باید در دو حوزه اصلی اقتصاد و فرهنگ نمایان شود. بسیاری از اندیشمندان معتقدند […]

احسان عابدی در وبلاگ پابرهنگان نوشت :

 با درایت حضرت امام خامنه‌ ای(مدظله العالی) سال ۱۳۹۳سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است و این یعنی تبلور عزم ملی و مردمی و مدیریت جهادی مدیران دولتی باید در دو حوزه اصلی اقتصاد و فرهنگ نمایان شود. بسیاری از اندیشمندان معتقدند زیربنا و بستر مهمی که به رشد اقتصاد ملی نیز کمک می‌کند، عرصه فرهنگ است. چنانچه فرهنگ یک جامعه در مسیر واقعی و اصیل خود قرار گیرد، رفتارهای اقتصادی مردم نیز خود به خود بهبود یافته و تعالی بخش خواهد شد.

اهمیت عرصه فرهنگی برای نظامی چون جمهوری اسلامی ایران که سه دهه است با دشمنانی از شرق و غرب مبارزه می‌کند و هر روز مورد هجوم تازه‌ای قرار می‌گیرد، دوچندان است. هرگونه کوتاهی در حوزه فرهنگ، می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری به جامعه و دین مردم وارد کند. چنانچه در سال‌های بعد از انقلاب، هشدارهای رهبر معظم انقلاب درمورد تهاجم و شبیخون فرهنگی آنطور که باید و شاید مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است.
استان یزد که به عنوان دارالعباده و دارالعلم شناخته می‌شود، همواره یکی از استان‌های فرهنگی و دینی کشور به حساب می‌آمده است. وضعیت فرهنگی استان یزد در سال های گذشته فراز و فرودهای مختلفی داشته است. مدیرانی سکاندار فرهنگ و ارشاد یزد بوده اند که هرکدام به نوع خود خدماتی در عرصه فرهنگ یزد انجام داده اند و انتقاداتی هم به دنبال خود داشته اند.

آخرین مدیری که می توان گفت عملکردش رضایت نسبی طیف های مختلف فکری و فرهنگی استان را در پی داشت، بهرام عبدالحسینی بود که در شامگاه ۲۸ بهمن ۹۲ با اعلام پایان ماموریت، از اداره کل فرهنگ و ارشاد یزد جدا شد. این جدایی که گویا در پی اختلاف دولت و صدا و سیما اتفاق افتاد را نمی‌توان به مدیریت ارشد استان نسبت داد چرا که شواهد نشان می دهد آنها نیز در جریان این جدایی نبوده‌اند. به هر حال پس از رفتن عبدالحسینی، حکم سرپرستی برای محمدرضا دهبیدی پور صادر شد تا این اداره نیز مانند بسیاری دیگر از ادارات دولت یازدهم با «سرپرست» اداره شود و استاندار یزد جستجوی خود را برای یافتن گزینه مورد نظر برای تصدی اداره ارشاد آغاز کند.

در این مدت گزینه های مختلفی هم برای این سمت مطرح شدند که عموماً سابقه کاری و فرهنگی قابل توجهی نداشتند. حتی خبری مبنی بر معرفی یک گزینه سیاسی (دبیر حزب منحله مشارکت یزد) به وزارت ارشاد مطرح شد که حتی احتمال صحت این خبر نیز تعجب و تاسف فعالان فرهنگی استان را در پی داشت و البته از دولتی که مدعی اعتدال و میانه روی است، این انتصاب دور از انتظار است.

از رفتن مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان ۲ ماه می گذرد و هنوز خبری از تعیین تکلیف این اداره مهم نیست. این در حالی است امسال به دلیل حساسیت های بوجود آمده در وضعیت فرهنگی کشور، به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده و انتظار رهبر معظم انقلاب از مسئولین، فعالیت جدی و جهادی در عرصه فرهنگ ملی و دینی است.
حال در برهه‌ ای که مدیران دولت باید جهادگونه کار کرده و بسترهای مناسب را برای رشد فرهنگی و دینی مهیا کنند، متولی اصلی فرهنگ و ارشاد استان یزد همچنان بلاتکلیف است.

از طرفی از سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد نیز انتظار چندانی نمی‌رود، چرا که معمولاً در عرف اداری، کسی که تا انتصاب مدیر، به عنوان سرپرست انتخاب می‌شود، خود را مدیر ندانسته و به عنوان اداره کننده موقت، بیشتر به رفع و رجوع امور اداری می‌پردازد تا سیاستگذاری و برنامه ریزی بلندمدت. بنابراین از استاندار محترم انتظار می‌رود انتخاب فردی لایق و معتقد به فرهنگ و هنر دینی و ملی را برای سکانداری فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در اولویت کارهای خویش قرار دهد.

البته صرفاً انتخاب زودهنگام ملاک نیست، بلکه مهم تر از آن، انتخاب فردی است که ضمن آشنایی و اعتقاد به بایسته های فرهنگ اسلامی و ایرانی، بدون جهت‌گیری سیاسی و حزبی، به برنامه ریزی بلندمدت و استراتژیک برای عرصه حیاتی فرهنگ یزد اندیشیده و با مدیریت جهادی، در راستای عمل به فرامین رهبر انقلاب تلاش کند.


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت