دوست دارم همسرم … (2)

گروه فرهنگی گفتمانهفته گذشته بحثی را پیرامون معیارهای انتخاب همسر آغاز کردیم؛ قصد داریم در این مقاله به تکمیل موضوع بپردازیم. 43

ازدواج، امری بس پراهمیت، که شاید داشتن نقشه ای مناسب در طول مسیر به کاهش پشیمانی و نارضایتی و در مرحله بالاتر جلوگیری از طلاق بینجامد. شاید یادآوری این نکته خالی از لطف نباشد که معیارهای ما باید در راستای انتخاب همسر خوب باشد، نه یک همسر آرمانی!!!

ايمان و دينداري

به شما پیشنهاد می­کنم، از افراد مختلف، با تیپ­ها، قیافه­ها و عقاید گوناگون معیارهای همسرشان را جویا شوید، از تمایل آنها به دین­دار بودن و نمازخوان بودن همسرشان بپرسید! خواهید دید اکثر افراد نسبت به این موضوع باوری مثبت دارند، حتی ممکن است بعضا خود فرد اهل نماز و عبادت نباشد و به طور کلی فردی معتقد نباشد اما دوست دارد همسرش در این زمینه فردی معتقد باشد! اما به راستی چرا؟

نماز و روزه از جمله وظایف یک مسلمان است و شاید در یک نگاه اعتقاد به آن در حکم شکرگزاری در پیشگاه آفریدگار هستی محسوب شود و این یعنی من قدردان محبت هستم!!! فراموش نمی­کنم خدایی بزرگ از سر محبت و مهربانی مرا آفرید و نعمت­های زیادی به من عنایت کرد و شاید کوچکترین کار در پیشگاه او انجام وظیفه و اقامه نماز است. در برخورد با چنین فردی به طور قطع تشکر و قدردانی در رفتارش به وضوح دیده می­شود.44

در اینجا به قرآن کریم مراجعه می­کنیم و نظر این کتاب ارزشمند را راجع به این موضوع جویا می­شویم.

«دينداري و ‌ايمان به خداوند از جمله معيارهايي است كه در منابع اسلامي مورد توجه جدي قرار گرفته و رعايت آن شرط اساسي در همسر گزيني به شمار آمده است. بر‌اين اساس، مردان و زنان مؤمن از وصلت با افراد بي‌ايمان، حتي در صورت برخورداري از ساير معيارهاي همسر مطلوب، نهي شده‌اند.» (بقره: 221) منظور از «ايمان» در قرآن كريم، ايمان به سه اصل است كه اساسي‌ترين آنها، ‌ايمان بالله خواهد بود كه اگر جامع و كامل باشد،‌ ايمان به دو اصل ديگر را نيز تأمين مي‌كند. البته ايمان صرف ادراك نيست، بلكه عبارت است از پذيرايي و قبول مخصوصي از ناحيه نفس نسبت به آنچه درك كرده، قبولي كه باعث شود نفس در برابر آن ادراك و آثاري را كه اقتضاء دارد، تسليم شود. نشانة چنين قبولي اين است كه ساير قوا و جوارح آدمي نيز آن را قبول نموده، مانند خود نفس در برابرش تسليم شود.‌ ايمان مقتضي عمل صالح است و ما را به انجام آن وا مي‌دارد. در واقع، ‌ايمان مانند چشمه‌اي از قلب مي‌جوشد، به سوي اعضا و جوارح جريان پيدا مي‌كند و به صورت اعمال صالحه و حسنه ظاهر مي‌شود. اهميت ايمان در انتخاب همسر از آنجا روشن‌تر مي‌گردد كه ريشه اخلاق و ارزش اخلاقي از ديدگاه اسلام ايمان است و براي به دست آوردن تقوا و تخلق به اخلاق شايسته، نخست بايد به تحصيل‌ايمان مبادرت شود. با توجه به نقش دينداري در سعادت زندگي زناشويي، مي‌توان برخورداري از انگيزه الهي در ازدواج را نخستين گام بهرمندي از ولايت خداوند و زمينه ساز تحصيل ساير معيار‌هاي همسر مطلوب (ممتحنه: 10) به شمار آورد.

اسلام همساني ديني را شرط لازم براي تحقق ازدواج دائم دانسته و مسلمانان را از برقراري پيوند زناشويي با غيرمسلمانان برحذر مي‌دارد. اهميت دينداري در استحكام خانواده، در تحقيقات پژوهشگران نيز به اثبات رسيده است، به طوري كه ويتز و همكاران(1985) با فرا تحليل 56 مطالعه انجام شده درباره مذهب و احساس خشنودي بيان كردند كه خشنودي زناشويي، تحت تأثير مذهب قرار دارد. مذهب و پايبندي به آن مي‌تواند ميزان طلاق را در افراد مذهبي تا حدود نصف كاهش دهد. 45

از ديدگاه اسلام، علاوه بر همساني ديني زوجين، همساني آنان در مراتب دينداري نيز مورد توجه قرار گرفته است. چنانچه در حديثي رسول خدا(ص) مرد مؤمن را هم شأن زن مؤمن و مرد مسلمان را همتاي زن مسلمان قلمداد مي‌كنند. در روايت ديگري تأكيد شده كه اگر حضرت علي(ع) نبود، همتايي در ميان انسان‌ها براي ازدواج با حضرت زهرا(س) يافت نمي‌شد. در منابع اسلامي، محبت اولياي الهي نيز جلوه‌اي از دينداري همسر به شمار آمده   (تحريم: 5) و بر نقش آن در انعقاد نطفه بنده خداوند تأكيد شده است. همچنين منابع اسلامي، علاوه بر موارد فوق، كه مشترك بين زن و مرد است، بر وجود خصايص ديگري در زنان همچون همياري با همسر در انجام وظايف ديني،بندگي و بازگشت از گناه به سوي خداوندتأكيد كرده است، حاصل آنكه، مي‌‌توان گفت كه اسلام ازدواج با افراد همسان را مورد تأكيد قرار داده است. البته بر خلاف ديدگاه همسان همسري در روان‌شناسي اجتماعي، كه همساني زوجين را در تمامي عرصه‌ها يا لا اقل در عرصه‌هاي نژاد، دين و منزلت اقتصادي- اجتماعي لحاظ كرده است، منابع اسلامي معيار همساني را، كه از آن با عنوان «كفويت» نام مي‌برند، تنها هماهنگي سطح ديني طرفين ازدواج مي‌دانند» .

متاسفانه عده ای با آگاهی کامل از عدم کفویت و به امید اینکه فرد را تغییر می­دهند، اقدام به ازدواج می کنند در صورتی که این امر اشتباه محض است و چنین ازدواجی منجر به طلاق می­شود!!!

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *