رستاخیز حتما اکران می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره اکران فیلم رستاخیز گفت: نظر فقهی مراجع برای مقلدانشان قابل احترام است اما اجازه دهند فیلم رستاخیز برای علاقه مندانش اکران شود.

به گزارش گفتمان نیوز به نقل از ایرنا علی جنتی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران درباره وضعیت اکران فیلم رستاخیز گفت: این فیلم حتما اکران خواهد شد اما نظرات مراجع اعظام نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه درویش کارگردان فیلم شخصا فیلم را در بیوت مختلف مراجع نمایش داده و اصلاحاتی مختلفی روی آن انجام داده است گفت: به دنبال این هستیم که فیلم در وضعیت و زمان مناسب اکران شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه خود من بیشترین کمک را چه در زمان تولید و چه در زمان اکران به فیلم رستاخیز کرده ام گفت: حتی در رایزنی با وزرای مختلف خواسته ام تا دی وی دی این فیلم را پیش خرید کنند و در اختیار کارمندان خود قرار دهند.
جنتی خاطرنشان کرد: رستاخیز از فیلم های بسیار ارزشمند سینمای ایران است و قطعا باید اکران شود.
وی همچنین در خصوص حمایت از ساخت فیلم های فاخر گفت: فیلم های فاخر حتما نباید مستقیما دینی باشند، از هر فیلمی که بتواند فرهنگ و اخلاق جامعه را ارتقا دهد حمایت می کنیم.
وی در خصوص اعتراض برخی افراد در جلوی سینماها و در اعتراض به اکران فیلم رستاخیز گفت: با بررسی هایی که انجام دادیم این واکنش ها بیشتر رقابت سینمایی بوده است. همانطور که در بسیاری از صنوف رقابت وجود دارد در میان سینماگران نیز این رقابت باعث شده برخی نسبت به اکران این فیلم اعتراض کنند.
جنتی با تاکید بر اینکه 20 یا 30 نفری که در جلوی وزارت ارشاد نسبت به اکران فیلم رستاخیز اعتراض داشتند به هیچ وجه انگیزه های مذهبی را دنبال نمی کردند توضیح داد: ما شاهد بودیم همین افراد در ایام ماه مبارک رمضان روبروی وزارت ارشاد روزه خواری می کردند.
جنتی درباره پخش فیلمی در شبکه های اجتماعی درباره قمه زدن یک خانم در اعتراض به اکران رستاخیز گفت: معلوم نیست این حرکت کی انجام شده و واقعا در اعتراض به اکران رستاخیز باشد، شاید در روز عاشورا و یا زمان دیگری انجام شده باشد چرا که برای ما واقعا مشخص نیست.

** حضور دکتر روحانی در شورای عالی سینما
وی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه دو سال از عمر دولت یازدهم گذشته است اما هنوز رییس جمهوری در شورای عالی سینما حضور نیافته است، گفت: تنها شورای عالی سینما نیست مجموعه های مختلف دیگری هم هستند که در قانون ریاستش بر عهده رییس جمهوری است اما در 24 ماه گذشته واقعا وقت آقای روحانی به پیگیری مذاکرات هسته ای گذشته است و طبیعتاً نمی توانستند در این جلسات شرکت کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امیدوارم با کم شدن فشار کار دکتر روحانی شاهد حضور وی در شورای عالی سینما باشیم.

** درباره فعالیت بی بی سی در ایران
جنتی در پاسخ به سوالی درباره مجوز فعالیت BBC در ایران نیز توضیح داد: ما مجوزی برای اینکه BBC World یا جهانی دفتری در تهران داشته باشد نداده ایم ولی مثل بقیه شبکه هایی که در دنیا است خبرنگارانشان آمده و به مدت خاص برای تهیه گزارش مجوز می گیرند.
وی اضافه کرد: البته کمیسیونی که به آنها مجوز می دهد مرکب است از وزارت ارشاد، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و بررسی های همه جانبه ای صورت می گیرد تا مثلاً یک گروه خبری یا یک گروه تولیدی در کشور 3 یا 4 روز یا یک هفته فعالیت داشته باشند.
وزیر ارشاد بیان داشت: البته ویزای این گروه هم خاص است یعنی توریستی نیست که بتوانند یک ماه بمانند بلکه 3 تا حداکثر 10 روزه است مجوزی که به BBC جهانی داده شده برای تهیه خبر است که می آیند و می روند.

** وضعیت کشور پس از تحریم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که وضعیت کشور بعد از پایان تحریم ها چه خواهد شد، گفت: ما باید توقعات را بعد از تحریم در حد معقول نگاه داریم و در جامعه فکر نشود که تمامی مشکلات اقتصادی بعد از تحریم از بین خواهد رفت.
جنتی اضافه کرد: اقتصاد ما مشکلات فراوانی دارد. در طول زمان تحریم بانک ها و بازار ما در برخی از بخش ها با ظرفیت پایین فعالیت کرده است و بیکاری که به وجود آمده است چیزی نیست که یک شبه بتوان آن را حل و فصل کرد.

** مشکل خبرنگاران
وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که روز گذشته علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در روز خبرنگار برای سامان دادن به وضعیت خبرنگاران اعلام آمادگی کرده که اگر وزارت ارشاد لایحه ای را در این زمینه تقدیم مجلس کند پیگیری خواهند کرد، گفت: عمده مشکل خبرنگاران در دو بخش امنیت شغلی و مشکلات رفاهی مثل بیمه تامین اجتماعی است و در هر دو زمینه می توان کار کرد اما نمی دانم مجلس چقدر می تواند در این زمینه به ما کمک کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: وقتی روزنامه ای توقیف می شود به یکباره یک مجموع 100 نفری بیکار می شوند و به رسانه ای دیگر برای همکاری می روند و دوباره شاهد توقیف آن رسانه می شویم. بنابراین در این زمینه بیشتر دستگاه قضایی دخیل است و آنها نیز مستقل هستند.
وی گفت: احساس می کنم راه حل این موضوع از طریق قانون نیست بلکه از طرق تعامل و تفاهم وزارت ارشاد با قوه قضاییه است.
جنتی ادامه داد: اما در حوزه بیمه اجتماعی می شود لایحه ای اتخاذ کرد تا سازمان تامین اجتماعی موظف به بیمه خبرنگاران باشد.
رستاخیز به کارگردانی احمدرضا درویش در اولین روز اکران خود با اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ادامه نمایش بازماند. این اثر فیلمی با موضوع عاشورا توسط بخش خصوصی تولید و در سی و دومین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت 9 سیمرغ بلورین و کسب جایزه بیرق طلایی (ویژه مصطفی عقاد) شده است.
آرش آصفی، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، پوریا پورسرخ، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، یاور احمدی فر، بهنام تشکر، انوشیروان ارجمند و … و هفت بازیگر از کشورهای عربی در فیلم رستاخیز ایفای نقش کرده اند.
در خلاصه داستان فیلم آمده است؛ پس از مرگ معاویه، یزید به عنوانِ خلیفه مسلمین بر خلافت تکیه می زند و به والیِ مدینه نامه می نویسد که از حسین(ع) بیعت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *