زمان برگزاری جشنواره 18 تا 24 آبان ‌ماه ساجاری مصادف با هفته قرآن می باشد/ شناسایی نخبگان قرآنی یکی از اهداف مهم جشنواره در طول برگزاری آن است

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی- دین و اندیشه گفتمان نیوز، نشست خبری سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور، صبح امروز سه شنبه 12 آبان ماه 94، با حضور علی‌اصغر شعاعی، دبیر جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات ساختمان شهید محلاتی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برگزار شد.

 

9

 
علی‌اصغر شعاعی، دبیر سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

علی‌اصغر شعاعی، دبیر سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، در ابتدای این نشست خبری، پیرامون ستاد جشنواره گفت: ستاد جشنواره به ریاست حجت‌الاسلام احمد عابدی، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دبیری اینجانب تشکیل شده و کمیته‌های تشریفات پشتیبانی، علمی، مدعوین به همراه حراست برای بهبود اجرای جشنواره راه‌اندازی شده اند.

 

lc8zaw5e5t4j2xoysqyn

 

 

وی با اشاره به میزبانی دوره آینده این رقابت‌ها، گفت: امسال در آیین اختتامیه لوحی از طرف شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان به دانشگاه فرهنگیان که میزبان دوره آینده است اعطا خواهد شد.

 

دبیر سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، درخصوص نحوه انتخاب میزبان جشنواره، اظهار داشت: شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان که در آن نمایندگان وزارت علوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علمی ‌ـ کاربردی، وزارت بهداشت، سازمان فنی و حرفه‌ای، دانشگاه فرهنگیان و جهاد دانشگاهی عضو هستند، میزبان جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان و فعالیت‌های کلان دانشگاهی را هماهنگی می‌کنند که میزبانی دوره آینده را به دانشگاه فرهنگیان واگذار کرد.

 

85877770199548913881094146704

 

 

شعاعی، از برگزاری این جشنواره در 31 رشته خبر داد و گفت:‌ جشنواره امسال در 5 رشته احکام، آشنایی با سیره معصومین، ترجمه و مفردات قرآنی، آشنایی با احادیث و ادعیه و آشنایی با مفاهیم قرآن، برگزار می‌شود.

 
وی افزود: بخش شفاهی هم در 8 رشته اذان، مداحی، قرائت، ترتیل، حفظ کل؛ 20، 10 و 5 جزء قرآن برگزار می‌شود. همچنین مقاله‌نویسی، تلخیص و نقد و بررسی کتاب به همراه رشته فناوری از دیگر رشته‌های پژوهشی مسابقات است.

 

IMAGE635816326103667018

 

 

دبیر جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، با اشاره به رشته‌های هنری و ادبی این جشنواره، گفت: رشته‌های هنری جشنواره شامل تذهیب، طراحی پوستر، پویانمایی، معرق، فیلم کوتاه، عکاسی، نماهنگ، نقاشی و خوشنویسی است، همچنین رشته‌های ادبی هم شامل نمایش‌نامه‌نویسی، داستان‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی و شعر است.

 

5_1312

 

 

شعاعی، پیرامون سایر شرکت‌کنندگان این جشنواره، گفت: در بخش کتبی 117 شرکت‌کننده، شفاهی 266 شرکت‌کننده، پژوهشی، فناوری، هنری و ادبی 54 شرکت‌کننده و در مجموع بیش از 400 شرکت‌کننده در سی‌امین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان حضور می‌یابند.

 

81775129-70189937

 

 

وی درخصوص اهداف برگزاری این جشنواره، گفت: جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، با عقبه‌ای که دارد حجم بالایی از دانشجویان را در مقاطع مختلف دانشگاهی‌، درگیر این موضوع می‌کند و این حضور در موضوع ترویج و انس با قرآن بسیار مؤثر است. همچنین در بخش آموزشی هم پیش از برگزاری مسابقات، دوره‌های آمادگی برای شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود و همین طور آثاری که به جشنواره ارسال می‌شود، می‌تواند در زمینه آموزش کاربرد داشته باشد. شناسایی نخبگان قرآنی نیز یکی از اهداف جشنواره است که در طول مراحل مختلف جشنواره استعدادهای بسیار خوبی شناسایی و شکوفا می‌شود.

 

DSC_0024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دبیر سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، درخصوص تداخل جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان با مسابقات استانی قرآن کریم، گفت: زمان برگزاری جشنواره از 18 تا 24 آبان‌ماه، یعنی در ایام سالگرد علامه طباطبایی که به هفته قرآن معروف شده است و این زمان به‌صورت ثابت همه ساله در تقویم جشنواره گنجانده شده، اما امسال جشنواره با مسابقات سه استان تداخل دارد، از این رو ما با رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف صحبت‌هایی داشتیم و ایشان قول بررسی دادند. همچنین تلاش می‌کنیم تمهیداتی اندیشیده شود که افرادی که هم در جشنواره ملی و هم در مسابقات استانی شرکت کرده‌اند، بتوانند در هر دو رقابت حضور پیدا کنند، البته تلاش ما این است که تمهیداتی انجام شود که این رقابت‌ها در سال‌های بعد با هیچ مسابقاتی تداخل نداشته باشد.

 

101_223120

 

 
شعاعی، درخصوص آیین‌نامه داوری این رقابت‌ها گفت: آیین‌نامه مسابقات سازمان اوقاف چندی پیش مورد بازنگری قرار گرفت و این آیین‌نامه در مراحل شهرستانی و استانی مسابقات این سازمان در حال اجراست، از این رو در جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان هم آیین‌نامه جدید مسابقات اوقاف اجرا می‌شود.

1796907

 

وی، درخصوص مکان برگزاری این رقابت‌ها، گفت: این مسابقات در مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) واقع در بلوار معلم شهر مقدس قم، برگزار می‌شود. آیین افتتاحیه رقابت‌ها 19 آبان و اختتامیه هم 21 آبان‌ماه است. همچنین امسال با نهادهای مختلف شهر قم، مکاتباتی برای تبلیغات مسابقات و حضور فعالان قرآنی، در سالن مسابقات برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رقابت‌ها انجام داده‌ایم.

 

دبیر سی ‌امین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور، از برگزاری برنامه‌های جانبی در کنار مسابقات خبر داد و گفت: در کنار برگزاری مسابقات فوق برنامه‌هایی برای شرکت‌کنندگان داریم برخی از آن شامل دیدار با علما، زیارت و غبارروبی حرم حضرت معصومه(س) و زیارت مسجد جمکران، برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است، البته با میزبان دور گذشته این مسابقات هم جلساتی داشتیم تا با انتقال تجربیات بتوانیم جشنواره را به خوبی برگزار کنیم.

 

DSC_0038

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شعاعی، در پایان سخنان خود، درخصوص بودجه این رقابت‌ها، گفت:‌ تا چند دوره قبل حدود 70 درصد بودجه مسابقات را میزبان و 30 درصد را سایر نهادهای قرآنی می‌دادند، اما از سال گذشته قرار شد کل بودجه جشنواره را میزبان پرداخت کند و از آنجایی که دانشگاه علوم و معارف زیرمجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه است، کل بودجه جشنواره را این سازمان تقبل کرده است، البته امسال ما پیشنهاد داده‌ایم بودجه‌ای از سوی منشور توسعه فرهنگ قرآنی به جشنواره اختصاص پیدا کند.

 

8587568018526440733294753195

 

 

لازم بذکر است، سی ‌امین جشنواره ملی قرآن و عتر دانشجویان کشور، روز سه‌ شنبه 19 آبان‌ماه 94، با برپایی مراسم افتتاحیه ای، راس ساعت 19 در مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) در شهر مقدس قم، آغاز شده و تا روز پنج‌شنبه 21 آبان ‌ماه ادامه خواهد داشت.

 

85876380862532362801457496024

 

 

گفتنی است، همچنین نفرات برتر این مسابقات در رشته حفظ کل و قرائت به مسابقات بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام اعزام خواهند شد.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
تصاویر نشست خبری:
عکس از: سعید سلیمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *