PAZOKI

کد خبر : 87126

تاریخ انتشار : ۱۰:۳۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۲۲

دکتر پازوکی، در نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، بیان کرد:

چاقی یکی از مهمترین عوامل تهدید کننده سلامتی محسوب می شود/۶۳ درصد ایرانی ها دچار اضافه وزن و چاقی هستند

رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک گفت: آنچه امروزه در کشور ما موجب نگرانی شده است، اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان است که ضرورت دارد مسئولان و دولت به این مساله توجه بیشتری داشته باشند.

 

به گزارش خبرنگار سلامت و پزشکی گفتمان نیوز، نشست خبری دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، صبح امروز یکشنه ۲۲ آذر ماه ۹۴، با حضور دکتر عبدالرضا پازوکی، رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، دکتر محمدرضا عبدالحسینی، دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی برگزار شد.

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر عبدالرضا پازوکی، رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک

دکتر عبدالرضا پازوکی، رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، در ابتدای این نشست خبری گفت: امروزه چاقی یکی از مهمترین عوامل تهدید کننده سلامتی محسوب می شود و سازمان بهداشت جهانی در آماری که در سال ۲۰۱۴ برای ایران ارائه نمود اعلام کرد که ۶۳ درصد ایرانی ها دچار اضافه وزن و چاقی هستند، به عبارت دیگر از جمعیت حدود ۸۰ میلیونی ایران ۵۰ میلیون نفر با این معضل حوزه سلامت درگیر هستند.

 

چاقی_75922

 

 

وی افزود: میزان مرگ و میر بر اثر چاقی بیش از چهار سرطان شایع دنیا از قبیل سرطان ریه، پستان، روده و پروستات است و این در حالی است که چاقی شایع ترین علت مرگ قابل پیشگیری به شمار می آید.

 

20151213112

 

 

رئیس دومین کنگره بین المللی جراحی های چاقی و متابولیک اظهار داشت: آنچه امروزه در کشور ما موجب نگرانی شده است اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان است که ضرورت دارد مسئولان و دولت به این مساله توجه بیشتری داشته باشند.

 

دکتر پازوکی، در ادامه گفت: رشد چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان ایرانی به نوعی از بسیاری از کشورهایی که دارای جمعیت چاق هستند بیشتر است که این مساله زنگ خطری را در کشور به صدا در آورده است.

 

3896855_940

 

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه ۶۲/۷ درصد افراد دچار اضافه وزن و چاقی هستند تنها یک تا دو درصد افرادی که شاخص توده بدنی آنها بیش از ۴۰ است کاندید جراحی چاقی هستند.

 

رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، گفت: جراحی های چاقی فوق العاده جذاب است و این جراحی ها باید توسط افرادی که دوره تخصصی تکمیلی (فلوشیپ) و یا تجربه کافی پس از انجام سال ها جراحی را کسب کرده اند انجام شود اما متاسفانه گاها شاهد آن هستیم که جراحان کم تجربه دست به انجام چنین جراحی هایی می زنند و ما شاهد عوارض آن در جامعه می شویم.

 

81875905-70370501

 

دکتر پازوکی، با بیان اینکه منشاء برخی از چاقی ها روانی است، گفت: متاسفانه از ابتدا این طرز تفکر در افراد وجود داشت که به بچه های چاق بیشتر توجه می شود و آنها بیشتر مورد محبت قرار می گرفتند اما زمانی که همین کودکان وارد مدرسه شدند دچار مشکلات روحی و روانی شدند زیرا همسالان آنها را با القاب ناشایست صدا می زنند که این مساله در روحیه آنها تاثیرات مخرب دارد.

 

وی با بیان اینکه ژن های متعددی در بروز چاقی دخیل هستند، گفت: امروزه شاهد آن هستیم که نوزادانی که از مادرانی که جراحی های چاقی انجام داده اند متولد می شوند لاغر هستند، در واقع تغییر ژن نیز در آنها دیده شده است.

 

1747894

 

 

رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، با توجه به عوارض ناشی از چاقی، اظهار داشت: چاقی زمینه ساز بیماری های مختلفی از جمله دیابت و ناباروری می شود اما متاسفانه سازمان های بیمه گر در کشور ما درمان ناباروری و دیابت را تحت پوشش قرار می دهند و برای این مساله هزینه های هنگفتی پرداخت می کنند اما برای درمان چاقی از سوی سازمان های بیمه هیچ توجهی نمی شود و این درحالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته بیمه ها درمان چاقی را برای افرادی که شاخص توده بدنی آنها بیش از ۳۰ است را پرداخت می کند زیرا بر این باور هستند که درمان دیابت و ناباروری بسیار بیشتر از درمان چاقی برای دولت و سازمان های بیمه گر هزینه در بر دارد.

 

20151213114

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر پازوکی، با توجه به اجرای طرح تحول سلامت، گفت: خوشبختانه پس از اجرای این طرح هزینه درمان چاقی در بیمارستان های دولتی کاهش یافته است به گونه ای که این هزینه قابل مقایسه با پرداختی های مردم در بیمارستان های خصوصی نمی باشد برای مثال درمان چاقی در بیمارستان های دولتی حدود یک و نیم میلیون و در بیمارستان های خصوصی ۲۰ میلیون تومان است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: دومین کنگره بین المللی جراحی های چاقی و متابولیک و اولین دوره هفته چاقی در ایران توسط انجمن جراحی های چاقی و متابولیک و همکاری انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران از ۲۳ تا ۲۷ آذر ماه در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

 

رئیس دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک افزود: این کنگره برای سایر رشته های تخصصی و فوق تخصصی از قبیل جراحی عمومی، جراحی اطفال، پزشکی لیزری، پزشکی ورزشی، طب فیزیکی و توان بخشی، نفرولوژی، ریه، گوارش و کبد، جراحی پلاستیک و ترمیمی، کودکان و فوق تخصصی های کودکان، غدد و متابولیسم، طب سنتی، طب فیزیکی، پزشکی عمومی، تکنسین های اتاق عمل و پرستاران دارای امتیاز بازآموزی است.

 

20151213115

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر پازوکی، در پایان سخنان خود، با توجه به محورهای اصلی برگزار این کنگره، گفت: جراحی چاقی کودکان و نوجوانان، جراحی دیابت، عوارض جراحی های چاقی و متابولیک، تغذیه قبل و بعد از عمل جراحی چاقی و متابولیک، اصلاح شیوه زندگی، نقش روانشناس و روانپزشک در تیم جراحی چاقی، تیم درمانی در جراحی چاقی و متابولیک نقش پیگیری و مراجعات در اثر بخشی جراحی چاقی، بیماری های خاص و جراحی چاقی، اثرات متابولیک جراحی چاقی، جراحی چاقی و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت و جراحی چاقی و کیفیت زندگی از محورهای اصلی برگزاری این کنگره هستند.

 

photo-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر محمدرضا عبدالحسینی، دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک

دکتر محمدرضا عبدالحسینی، دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، درادامه این نشست خبری گفت: ۸۰ درصد کسانی که چاقی بیش از حد داشته باشند، نمی‌توانند وزن خود را پایین بیاورند. درمان قطعی چاقی‌های مرضی، جراحی است. اگر فردی یک و نیم برابر وزن ایده‌آل خود چاق باشد، مبتلا به چاقی مرضی است. کسانی که در این وزن قرار دارند با ورزش در حد ۲۰ درصد می‌توانند وزن خود را کاهش دهند.

 

وی افزود: شاخص BMI که مربوط به نسبت وزن به قد است، درحالت استاندارد و وزن ایده‌آل بین ۱۹ تا ۲۵ است. اگر BMI کسی حدود ۳۰ باشد، اضافه‌ وزن دارد و جراحی برای آنها تصور نمی‌شود. نقش جراحی برای کسانی که BMI حدود ۳۰ و بالاتر دارند، پررنگ‌تر است. این رقم اگر به ۴۰ رسید، جراحی حتما انجام می‌شود.

 

20151213104

 

 

دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک تاکید کرد: عمل‌های جراحی لیپوماتیک، لیپوساکشن، واترجت و دستگاه‌های داخل مطبی جزو جراحی‌های چاقی نیستند و فقط به عنوان زیبایی کاربرد دارند. این جراحی‌ها برای کسانی که چاقی مفرط دارند، مضر است؛ اما کسانی که چاقی موضعی دارند، می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند.

 

دکترعبدالحسینی، جراحی‌های چاقی را به دو دسته مفرط و موضعی تقسیم کرد واظهار داشت: درمان چاقی عمومی شامل اعمال جراحی روی معده و روده است که طبق استانداردهای جهانی عمل “بای‌پس” روی معده و عمل «اسلیو» بر روی روده انجام می‌شود که با این کار هورمون اشتها از بین می‌رود.

 

635798169964856250

 

 

وی با اشاره به تاثیر بالای جراحی‌های مفرط در بهبود بیماری دیابت، گفت: بررسی‌های ما نشان داده است بیمارانی که دچار اضافه وزن هستند بلافاصله بعد از عمل جراحی خوب می‌شوند و فشار خون‌شان کاهش پیدا می‌کند و فشار خون و قند ناشتا در این افراد کم می‌شود. بیماری دیابت بیشتر از ۹۳ درصد از کسانی که عمل جراحی بای‌پس معده و ۷۰ درصد کسانی که عمل «اسلیو» روده انجام می‌دهند، در سال اول خوب می‌شود. به طور کلی آمار بهبود دیابت بعد از پنج سال در این بیماران بالای ۵۰ درصد است.

 
دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، در خصوص آمار افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی گفت: آمار اضافه وزن در ایران ۲ برابر میانگین جهانی است. ۳۳ درصد جمعیت دنیا اضافه وزن دارند، در حالی که این رقم در کشور ما ۶۰ تا ۶۵ درصد جمعیت است.

 

دکترعبدالحسینی افزود: اگر یک فرد آسیایی و اروپایی در یک قد و وزن مشابه کنار یکدیگر قرار گیرند، خطر دیابت و فشار خون در فرد آسیایی بیشتر است. به ازای هر پنج کیلو اضافه وزن، ۸۴ درصد آمار ابتلا به دیابت در افراد آسیایی بیشتر می‌شود. از نظر ژنتیکی و اقلیمی آسیایی‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های متابولیک و چاقی هستند.

1450002276-5399
وی با بیان اینکه زنان ایرانی نسبت به کشورهای غیرآسیایی اضافه وزن بیشتری دارند، ادامه داد: خطر دیابت در ایران ۲۰ درصد است که نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند.

 

دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، در خصوص عوارض جراحی‌های چاقی و متابولیک گفت: این عارضه‌ها براساس نوع آن متفاوت است. عوارض کوتاه‌مدت شامل خونریزی، عفونت، نشتی و… می‌شود که با جراحی‌های لاپاروسکوپی این عوارض کاهش پیدا می‌کند. عوارض بلندمدت نیز ممکن است در خصوص میزان جذب مواد غذایی در روده باشد که جای نگرانی در این مورد بسیار کم است. براساس آمار، کسانی که جراحی می‌کنند ۲۵ تا ۳۰ سال افزایش عمر دارند.

 

دکترعبدالحسینی، درخصوص امکان بازگشت چاقی بعد از عمل جراحی، گفت: میزان تاثیر این اعمال براساس نوع بیمار و نوع جراحی آن متفاوت است، اما فعلا براساس آمارهای جهانی برای کسانی که چاقی مرضی دارند، جراحی درمان قطعی است.

 

ca978c6f-526a-4d7f-b1d3-5c4401785a10

 

 

 

 

 

 

 

دبیر اجرایی دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، در پایان سخنان خود تاکید کرد: اصلاح سبک زندگی، خوردن مواد پروتئینی، املاح و ویتامین‌ها را به جای مواد قندی و چربی و همچنین ورزش و تحرک بدنی را برای جلوگیری از ابتلا به چاقی توصیه می کنم.

SignResearchFa

لازم بذکر است، جراحی چاقی کودکان و نوجوانان، جراحی دیابت، عوارض جراحی‌های چاقی و متابولیک، تاثیر عمل‌های جراحی چاقی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و… از مهم‌ترین محورهای این کنگره خواهند می باشد.

 

1کم_67209

 

 

گفتنی است، دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک، از ۲۵ تا ۲۷ آذرماه در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.

 

original-poster

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت