13941015130553262_PhotoL

کد خبر : 90991

تاریخ انتشار : ۱۰:۱۷ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۶

خزایی، در نشست خبری کنگره ملی 2000 شهید هنرمند، بیان کرد:

ما مدیون شهدای هنرمند و شهیدان این مرز و بوم هستیم/ همه ما باید از قبیله فرهنگ شهادت و مقاومت باشیم/ اجازه ندهیم گفتمان انقلاب اسلامی میان کشمکش های بیهوده فراموش شود

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند گفت: رسالت امروز هنرمندان جوان و متعهد انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های آینده این نظام است و این روحیه و فرهنگ پایداری باید با ابزار هنر به نسل جدید منتقل شود.

 

به گزارش خبرنگار سینمایی گفتمان نیوز، نشست خبری کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، صبح امروز سه شنبه ۱۵ دی ماه ۹۴، با حضور با حضور محمد خزایی دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، غلامرضا منتظری رئیس بسیج هنرمندان، یزدان عشیری مدیر روابط عمومی کنگره و جمعی از اصحاب رسانه، در مجتمع فرهنگی و هنری اسوه برگزار شد.

 

13941015130556866_PhotoL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
محمد خزایی، دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند

محمد خزایی، دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، در ابتدای این نشست خبری گفت: شهدای هنرمند بر گردن ما حق دارند. حق نداریم راحت از کنارشان و پیام شان بگذریم. نکند به هنر انقلاب خیانت کنیم. نکند به هنر شهدای هنرمند و روح و محتوای پیام شان خیانت کنیم.

 

64364

 

 

وی افزود: ما مدیون شهدای هنرمند و شهیدان این مرز و بوم هستیم. خدای ناکرده مشغله های دنیای و پست و مقام ها و رقابت های جشنواره ها و کورس گذاری های جامعه ما را از آن غافل نکند.

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، گفت: این کنگره متعلق به همه است. خط و خط کشی در اینجا وجود ندارد. قبیله گرایی در هنر انقلاب اسلامی نیست. ما همه باید از قبیله فرهنگ شهادت و مقاومت باشیم.

 

خزاعی افزود: هنرمندانی هستند که امروز برای یک جایزه کلی بیانیه و نامه نگاری می کنند. آسمام و ریسمان می کنند و چنان گرفتار منیت و نفسانیات هستند که از اصل موضوع غافل شدند.

 

IMAGE635678229025094784

 
اجازه ندهیم گفتمان انقلاب اسلامی میان کشمکش های بیهوده فراموش شود.

 

وی تاکید کرد: نباید به آرمان شهدای هنرمند و هنر انقلاب خیانت کنیم.

 

13941015130555322_PhotoL

 

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، با اشاره فضای هنری کشور گفت: هنرمندان شهید اهل هوا و هوس و جایزه و زرق وبرق و شهرت طلبی و مقام های دنیوی نبودند. در جستجوی مقامی دیگر و فضایی دیگر بودند.

 

خزایی ادامه داد: این کنگره شاید کمک کند تا یکبار دیگر هنر انقلاب احیاء شود و در مناسبات فرهنگی امروز اشاعه پیدا کند.

 

وی خاطرنشان ساخت: خوشبختانه، کنگره شهدای هنرمند مال چپ و راست و میانه نیست. مال همه طیف هاست. همه باید از سرچشمه معنویت و خلوص، تقوا و پیام شهدا بهره مند شویم. به شدت به این پیام ها نیاز داریم.

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، یادآور شد: در شرایطی که همگی غرق در ورطه دنیایی و چالش های زندگی مادی هستیم یاد و واکاوی پیام شهدا به ما روح و هویت و افق دیگر می دهد.

 

خزاعی ادامه داد: اگر آن ها نیز مثل ما در جستجوی پست زمینی بودنددیگر چه د اعیه ای داشتن برای انقلاب و غلبه بر هوای نفس اماره؟

 

وی افزود: اصل مسئله هنر، مسئله سیاسی و چپ و راست نیست، مسئله ارزش هاست. با هنرمندان و فرهنگ قبیله ای برخورد کردن درست نیست، مگر اینکه اختلاف اندیشه ای و بنیادی مطرح باشد.

 

333015_687

 

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، با اشاره به اینکه همچنان بخش عظیمی از هنرمندان انقلاب دارند جهان و مبارزه می کنند و مرزبانی می کنند و این مرز را حفظ و حراست می کنند، ادامه داد: انتظار انقلاب و شهدا از ما این است که از زیبایی دوران دفاع مقدس و انقلاب و آرمان های آن ها امروز و در تحولات منطقه ای بی تفاوت نباشیم.

 

 

خزایی افزود: آن جا که پای حفظ ارزش ها و تداوم بخشی آرمان شهدا و هنر انقلاب در میان است نباید بی تفاوت بگذریم.

وی ادامه داد: شکی نیست که هنرمندان نقش بسزایی در مسیر انقلاب و دفاع مقدس داشتند. و دین شان را در انقلاب و دفاع مقدس ادا کردند . نکند ما امروز دچار غفلت شویم. وقتی بیش از ۲۰۰۰ شهید هنرمند در این کنگره شناسایی شدند این نشان می دهد که هنرمندان در کنار دیگر اقشار و طیف ها با جریان انقلاب همراه بودند و هستند.

 

13941015130556180_PhotoL

 

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند گفت: کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند بیشتر با تجدید میثاق و بیعت با آرمان شهدا، در فضایی معطر به رایحه یاد شهیدان به ویژه شهیدانی که در حوزه های مختلف هنر نقش افرینی داشته اند طراحی شده و با مشارکت خانواده هنرمندان شهید و گروه های تخصصی در ارائه الگوهای آیده آل و کارآمد برای جامعه امروز و نسل های نوجوان و جوان با رهیافت ها و دستاوردهای بی شمار به اجرا در می آید.

 

خزایی افزود: یاد و خاطره شهدای هنرمندان از لسان هنر و لمس لحظات ملکوتی و معنوی این عزیزان در منظر یادکاوی مادران و پدران شهید موجب تعالی هنر انقلاب اسلامی و ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی هنر راستین و متعهد در کشور می گردد.

 

وی با اشاره به تاریخچه این کنگره گفت: سرآغاز و نقطه شروع کنگره شهدای هنرمند توسط سازمان بسیج هنرمندان به استان‌ها برای شناسایی شهدا از سال ۸۷ بوده و این فرایند در چند مرحله تعریف گردیده و دبیرخانه کنگره شهدای هنرمند رسما از سال ۹۱ آغاز به کار کرده است.
دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، افزود: تاکنون هفت کنگره تخصصی شامل: کنگره عکس در استان یزد- آبان ماه ۹۳/ کنگره تئاتر در استان اردبیل – آذر ۹۳/ کنگره خوشنویسی در استان البرز- اسفند ۹۳/ کنگره شعر و ادب در خراسان رضوی – خرداد ۹۴/ کنگره هنرهای تجسمی در کرمان/ کنگره فیلم در تهران و کنگره موسیقی در بوشهر در استان های محتلف کشور به این برگزار شده است.

 

خزاعی، ادامه داد: در کنار ما برای برگزاری کنگره های تخصصی به دلیل حساسیت و اهتمام علمی و تخصصی موضوع چهره هایی چون: علیرضا پاشایی، علیرضا قزوه، امیر عبدالحسینی، حجت الاسلام علیرضا رستگاران و مجید رجبی معمار مسئولیت دبیری کنگره های تخصصی را دارند.
وی در ادامه گفت: نمایشگاه آثار تجسمی شهدای هنرمند، همزمان با کنگره تخصصی و اجلاسیه اصلی از ۲۹ دی به مدت سه روز در گالری های خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

 

13941015130552560_PhotoL

 

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، در بخش دیگری از سخنان خود، به آمار شهدای هنرمند در تهران و استان های مختلف اشاره کرد و گفت: کارگروه های تخصصی کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، تاکنون موفق شدند در رشته های مختلف تخصصی ۲۰۶۳ شهید هنرمند را به ترتیب تکفیکی زیر شناسایی و ثبت کردند: ۳۳۴ شاعر و ۲۵۷ نویسنده و فعال ادبی /۴۸۸ شهید عرصه تئاتر / ۳۰۷ شهید عرصه خوشنویسی/ ۴۹۰ شهید عرصه تجسمی/ ۱۱۳ شهید عرصه عکس/ ۱۳۱ شهید عرصه فیلم و سینما/ ۸۰ شهید عرصه موسیقی.
خزایی ادامه داد: بر اساس نمودار فراوانی شهدای هنرمند به تفکیک و ترتیب تخصص های هنری عبارتند از: شعر و ادبیات با ۵۹۱ شهید، هنرهای تجسمی با ۴۹۰ شهید ، تئاتر با ۴۸۸ شهید، خوشنویسی با ۳۰۷ شهید، فیلم و سینما با ۱۳۱ شهید، عکس با ۱۱۳ شهید و موسیقی با ۸۰ شهید.

 

وی با اشاره به ایجاد بانک اطلاعاتی جامع شهدای هنرمند در راستای برگزاری کنگره سراسری ۲۰۰۰ شهید هنرمند در سازمان بسیج هنرمندان، گفت: از طریق این بانک تاکنون اطلاعات بیش از ۲۰۶۳ شهید هنرمند توسط کارگروه های پژوهشی کنگره شناسایی و به ثبت رسید و به دلیل احتمال وجود شهدای بیشتر، روند شناسایی و ثبت هنرندان شهید دراین بانک همچنان ادامه می یابد.

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، با اشاره به گستردگی تولید آثار و انتشار کتاب برای شهدای هنرمند خاطرنشان ساخت: تولید سرود ویژه کنگره توسط حامد زمانی، تولید ۱۲ مستند در ۳۸۰ دقیقه، تولید سه آلبوم موسیقی، تولید ۱۴ مستند توسط سازمان هنری رسانه ای اوج، تولید ۲ عنوان نماهنگ، تولید و اجرای ۶ عنوان تئاتر و تولید بیش از ۳۰ عنوان کتاب که گردآوری، تدوین و تالیف شده و بخشی از آن ها از آثار شهدا، وصیت نامه ها و روایت خاطرات و زندگی این عزیزان است.

 

خزایی ادامه داد: شبکه های مختلف تلویزیون همراه با کنگره اقدام به تولید ویژه برنامه و پخش وله ها و کلیپ های ویژه خواهند کرد و در این زمینه علاوه بر موارد اشاره شده ۴۰ عنوان کلیپ شهدای هنرمند نیز در حال تولید برای پخش است. همچنین، تهیه و تولید شش قسمت ویژه برنامه و پخش در یکی از شبکه های یک و دو از دیگر برنامه هاست. ضمن اینکه تمامی کنگره های تخصصی و اجلاسیه اصلی به صورت کامل یا خلاصه پخش زنده خواهند شد.

 

وی در ادامه گفت: نهادینه سازی اهداف راهبردی در این عرصه هم به افزایش و گسترش فضای پرنشاط و انگیزنده فرهنگی و هنری جامعه کمک می کند و هم سلایق و احساسات را منطبق با دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری و استراتژی کلان فرهنگی نظام اسلامی جهت دهی می نماید و بستری فراهم می‌شود برای شناسایی خلاء ها و چالش های این عرصه و وضعیت شناسی و آسیب‌شناسی آن.

 

13941015130553964_PhotoL

 

 

دبیر کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، تصریح کرد: ادبیات و هنر انقلاب اسلامی و گفتمان انقلاب اکنون به ضرورتی منطقه ای و جهانی تبدیل شده و توده های انقلابی در قلب اروپا و آمریکا تا جنبش های بیداری اسلامی و مقاومت در جهان اسلام چشم به این‌گونه گفتمان دارند که ایران اسلامی به عنوان قطب جدید قدرت در عرصه بین‌المللی آن را رهبری می کند.

 

خزایی، با بیان اینکه بنا به رهنمود مقام عظمای ولایت فیلم و سینما و رشته‌های مختلف هنری وسیله‌ای بلیغ و تبیین‌کننده‌ای رسا برای ارائه برترین حقایق عالم، یعنی حقیقت دین به شمار می‌روند، گفت: متأسفانه برغم گذشت بیش از سه دهه از گفتمان انقلاب اسلامی و رشد هنرهای مختلف همچنان احساس می‌شود در تبیین و تعریف هنر اسلامی با ابهامات و تشکیک روبروئیم و هنوز فاقد آثاری ماندگار، جریان ساز و تاثیرگذار و تاریخی در عرصه های گوناگون هستیم.

 

وی افزود: اگرچه بخش عظیمی از این چالش ها به الگوهای سلیقه ای و گذرای مدیریت و نگاه‌های مبتلا به روزمرگی مربوط می‌شود اما بخش بزرگی از آن از فقدان تعریف هنر اسلامی و مختصات هنر مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی است که حرکت های مانند کنگره و یا جشنواره های مانند مقاومت و عمار و اساسا، نگاه مدیریت فرهنگی باید به این دغدغه توجه کند.

 

13941015130554666_PhotoL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دبیرکنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند، در پایان سخنان خود گفت: رسالت امروز هنرمندان جوان و متعهد انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های آینده این نظام است و این روحیه و فرهنگ پایداری باید با ابزار هنر به نسل جدید منتقل شود. برگزاری کنگره شهدای هنرمند به منظور تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی هنرمندان الگو به جامعه طراحی شده است، برگزاری کنگره‌های تخصصی را با هدف معرفی هنرمندان الگو و متخصص به نسل های جوان و نوجوان هنری و فرهنگی کشور کمک می کند تا با تاسی از این الگوها در مسیر ولایت و صیانت از ارزش¬های دینی و اعتقادی و تاریخ و ملیت شان قدم بردارند.

 

13941015130551671_PhotoL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
دکترغلامرضا منتظری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان

دکترغلامرضا منتظری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان، در این نشست خبری، با اشاره به تاریخچه کنگره ملی ۲۰۰۰ شهید هنرمند گفت: بی شک پیروزی و حفظ انقلاب شکوهمند اسلامی، مرهون فداکاری و ایثار کسانی است که همواره در مسیر تحقق آرمانهای گرانسنگ رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) جانفشانی کرده و با تأسی از رهنمودهای ارزشمند رهبر معظم انقلاب، درخت تنومند انقلاب اسلامی را بارور ساخته اند.

 

وی افزود: این کنگره بتواند گوشه‌ هایی از ظرفیت و معنویت شهدا را در فضای فرهنگی جامعه اشاعه دهد و گام موثری برای جدیتر شدن گفتمان هنر انقلاب اسلامی در فضای امروز جامعه و جهان بردارد و نیاز است نهاد‌های مربوطه حمایت‌های لازم را در جهت نشر آثار باقی مانده از شهدا و خانواده شهدا داشته باشند.

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان، با بیان اینکه تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، معرفی هنرمندان شهید به مثابه الگوهای راهبردی در جامعه امروز بویژه برای نسل‌های جوان و نوجوان هنری و فرهنگی کشور در راستای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل‌های آینده را از جمله اهداف ایجاد این بانک اطلاعاتی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: در این یادواره ها می بایست تلاش شود با معرفی این شهدای والامقام، افکار، اخلاق و معنویت والای آنان به نسل امروز بیشتر معرفی شود.

 

دکتر منتظری افزود: پیروزی و حفظ انقلاب شکوهمند اسلامی، مرهون فداکاری و ایثار کسانی است که همواره در مسیر تحقق آرمانهای گرانسنگ رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) جانفشانی کرده و با تأسی از رهنمودهای ارزشمند رهبر معظم انقلاب، درخت تنومند انقلاب اسلامی را بارور ساخته اند.

 

وی در ادامه گفت: امیدوارم این کنگره بتواند گوشه هایی از ظرفیت و معنویت شهدا را در فضای فرهنگی جامعه اشاعه دهد و گام موثری برای جدی تر شدن گفتمان هنر انقلاب اسلامی در فضای امروز جامعه و جهان بردارد و نیاز است نهاد‌های مربوطه حمایت‌های لازم را در جهت نشر آثار باقی مانده از شهدا و خانواده شهدا داشته باشند.

 

95072_orig

 

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان تاکید کرد: کنگره با بهره گیری از نظرات کارشناسان و اهالی حوزه، فرهنگ و هنر در تبیین ماهیت و شاخص های هنر اسلامی گام بردارد و بدون شک دستاوردها و رهیافت های بسیاری را در پی خواهد داشت از جمله: ایجاد بسترهای مناسب و مؤثر برای اطلاع رسانی و ترویج هنر شهیدان و دغدغه ها و منویات هنرمندان شهید و تشریح راه و رسالت آن عزیزان در پاسداشت مرزهای ولایت، شرافت و غیرت از دیگر نتایج این کنگره هاست.

 

دکتر منتظری افزود: انتشار وصایای شهدای هنرمند و سخنان مادران و پدران شهید در ظرفیت‌های مذکور قطعاً می‌تواند فرصت های پویا و مغتنمی برای انتقال پیام شهدا و امام شهدا و لبیک گویی به دغدغه های فرهنگی رهبری ایجاد نماید. ضرورتی که مورد نیاز امروز جامعه ماست.
رئیس سازمان بسیج هنرمندان، در پایان سخنان خود گفت: همزمان با کنگره در نظر داریم پرچم بر سردر خانه های خانواده شهدای هنمرند نصب کنیم تا یادآوری شود که شهیدان همواره در قلب و جان مان حضور دارند و خاطرشان عزیز است.

 

IMG11525666

 


  • کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به گفتمان ما می باشد

    صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت